22.11.2018 9 minut čtení

Býval drogově závislým studentem, dnes je z něj realitní magnát a miliardář

Grant Cardone je v současnosti označován za jednoho z nejuznávanějších prodejců na světě. Začínal jako chudý narkoman, aby skončil jako ,,guru“ moderního kapitalismu. Skrze své knihy a konference předává své znalosti či zkušenosti, které ho dovedly k vlastnictví firem s obratem ve výši přes 100 milionů dolarů a nemovitostí v hodnotě téměř miliardy dolarů.

Grant Cardone byl během dospívání opravdu na okraji propasti. Byl silně závislý na drogách, účty za školné dosáhly 40 tisíců dolarů a Cardoneho úspěšná budoucnost byla daleko v nedohlednu. V tu nejposlednější možnou chvíli si však ztracený mladík konečně uvědomil, že se řítí střemhlav dolů a že je čas naplnit zcela jiný osud, než potkal jeho rodiče.

Byl rok 1981 a dvaadvacetiletý Cardone zakončil univerzitu s titulem z účetnictví. Přemýšlel, čemu se naplno věnovat, až mu došlo to, co měl od svých patnácti let před očima – realitní trh. Během dospívání se už totiž mladý Grant zajímal o složitosti realitního trhu a investic do něj, ač tomu ještě zcela nerozuměl. Se svým otcem tehdy navštěvovali luxusní nemovitosti a de facto zkoumali, co obchodování s prvotřídními realitami obnáší.

Ač hluboce toužil po práci s realitami, tento cíl ještě na několik let odložil. Nejdříve potřeboval nějaký obnos na koupi první nemovitosti, a proto se rozhodl stát se prodejcem. Tuto práci nenáviděl, ale v hlavě měl jediný cíl – našetřit za jakoukoliv cenu na první investici. Během dalších let víceméně pouze pracoval, šetřil a učil se vše o nemovitostech a obchodu s nimi, resp. dle jeho slov nikdy nečetl knihu o realitním trhu, ale jen sledoval jak realitní trh žije a co investování obnáší. Takto ponořený to vydržel až do roku 1988, kdy už si řekl, že je čas posunout se dál.

Peněz měl už dost a tak koupil v Houstonu pozemek, který začal pronajímat. Vše bylo výdělečné – ale jen do chvíle, kdy se nájemníci náhle odstěhovali a Cardonemu tak přestaly téct jisté peníze. Nechtěl vyčkávat na další zájemce a raději nemovitost pod cenou prodal.

Tento nakonec nešťastný začátek už nikdy nechtěl opakovat a rozhodl se kupovat už jen vícegenerační domy. Na každém dalším obchodě se vědomostně ,,dopilovával“ a nakonec se tak během dlouhých let stal vlastníkem více než tisíce nemovitostí a úspěšným realitním magnátem.

Během více než třicetileté obchodní kariéry sepsal několik bestsellerů na téma prodeje a úspěchu. Cardoneho rad si cení i firmy z žebříčku Fortune 500, které si ho najímají jako školitele pro své prodejní týmy. Jeho konference 10X Growth Con se stala během prvního roku fungování tak úspěšnou, že dokázala přitáhnout jako přednášející několik významných byznysmenů.

Díky svému Youtube kanálu se dostal do povědomí širší veřejnosti podobně jako Gary Vaynerchuk nebo Tai Lopez. Stejně jako oni radí lidem, jak se posouvat v životě, jak investovat nebo jaké marketingové principy skutečně fungují.

Pokud to myslíte s úspěchem vážně, zkuste do svého života aplikovat základní pravidla tohoto kmotra prodeje a sledujte, jak rostete. Cardone je sám používal a stále používá – vždyť mu také přinesly nepředstavitelnou finanční svobodu.

Jaká jednoduchá pravidla – jak je Cardone sám označil – byste měli začít používat, abyste mohli zacílit na skutečné bohatství?

#1 Mentální závazek

Veškeré bohatství začíná v hlavě – říkali to už filozofové před tisíci lety, a stejně tak to budou říkat úspěšní lidé za další stovky let. Hluboko ve své mysli musíte bez pochyb uvěřit, že dokážete cokoliv, že zvládnete nashromáždit veškeré bohatství.

,,Největší chybou je myslet si, že stát se milionářem je nesplnitelná mise. První věc, kterou musíte udělat – rozhodněte se, že budete milionář, nebo multimilionář, klidně miliardář, jestli po tom toužíte. Pak to rozhodnutí musíte v hlavě posilovat a utvrzovat, znovu a znovu,“ říká Cardone.

#2 Spočítejte si to

Další věcí je prokalkulovat si, jak se k určité částce dostanete. Chce to trochu matematiky a plánování, ale musíte vidět, co skutečně obnáší dosáhnout vytyčeného finančního cíle.

,,Ať si stanovíte jakýkoliv cíl, musíte věřit v jeho splnitelnost – že je reálně dosažitelný, uskutečnitelný. Jen si udělejte ,milionářskou matematiku‘ a najděte tak způsob, jak k milionu dolarů dojdete. Kolik uskutečnitelných cest k milionu existuje?“

Cardone jednoduše a prakticky nabádá, abyste si například vypočítali, jak dostat k 5000 lidí svůj produkt v hodnotě 200 dolarů. Našli jste způsob, pak už máte milion dolarů. Nebo jestli máte 5000 platících zákazníků, kteří po dobu jednoho roku zaplatí 17 dolarů měsíčně, pak vyinkasujete také milion dolarů. Podle Cardoneho je to samozřejmě zlehčeno, ale zkrátka si musíte svůj finanční cíl spočítat. To vám dá vidinu uskutečnitelnosti, na jejímž základě postavíte strategii pro zisk.

#3 Zvyšte svůj příjem

Cardoneho myšlenka navýšení množství peněz je jednoduchá: ,,Jakmile jste si to propočítali, pochopili jste, že dosažení ,superbohatství‘ je reálné. Poté se zaměřte na rozšíření zdrojů toku peněz.“ Podle průzkumů mají nejbohatší lidé minimálně tři zdroje příjmu.

,,V dnešní době je tolik možností pro navýšení příjmu. Můžete prodávat přes internet, psát blogy, editovat články, založit si podcast atd,“ vysvětluje Cardone.

Dalšími zdroji může být pronajímání bytu přes Airbnb, investování do akcií apod. Jestli se nechcete pouštět do investic, pak můžete zkusit jezdit pro Lyft nebo Uber. Vedlejších prací nebo podnikatelských aktivit je více než dost. Stačí se to jen naučit nebo se do toho pustit.

#4 Zjistěte si, kdo má dostatek peněz a travte s ním čas

Cardone nabádá, abyste se sami sebe zeptali, kdo má ,,vaše“ peníze. Tedy to bohatství, které chcete.

,,Udělejte si seznam lidí, kteří mají vaše peníze…peníze, které prostě chcete. Zkuste najít způsob, jak ten obnos nějak směnit – nabízíte nějakou službu, produkt, nebo máte hodnotnou myšlenku? Neustále se sami sebe ptejte: Kdo má mé peníze?“

Cardone říká, že se musíte spojit s těmi, kteří již peníze nahromadili. Najděte si někoho, kdo již vydělal dostatečné množství peněz a vyměňte to, co vlastníte vy – kupříkladu své znalosti nebo dovednosti – za to, co vlastní oni, tedy peníze.

Podle Cardoneho neexistuje nedostatek peněz. Je jen nedostatek schopných lidí, kteří se nebojí říct si o tyto peníze. Klíčem je dostat se k lidem, kteří se nebojí peníze do něčeho vložit, chtějí své peníze utratit nebo investovat. Najděte si tedy vhodného investora nebo potenciálního zákazníka a nabídněte jim něco, v čem uvidí hodnotu, uzavírá Cardone.

#5 Zůstaňte ,,chudí“

Nehledě na to, kolik zdrojů příjmu již máte, musíte v hlavě zůstat ,,chudí.“ A co to podle Cardoneho znamená?

,,Moje strategie je, že nikdy nesmím nechat peníze ,povalovat‘ se okolo, abych je mohl například utratit. Jakmile vidím, že mám přebytek financí, ihned je začnu přesouvat na své ,posvátné‘ účty. Jsou to nedotknutelné účty, ze kterých nikdy neberu. Jen mi slouží jako základ pro budoucí investice.“

Podle Cardoneho je to správný postup, jak zaplatit sobě samému na prvním místě, což je to nejdůležitější. Cardone vždycky investuje vydělané peníze dřív, než začne platit komukoliv dalšímu. Tímto způsobem prý nikdy nenechá peníze jen tak nedotčené, aby se použily na něco nepotřebného.

A jak dodává, když nemáte co utrácet, jste v podstatě chudí. Pokud nemáte co utrácet, tak vás to motivuje k pořádné akci, abyste vydělali více.

,,Tento ,chudý‘ postoj mě vždy donutil produkovat nové zisky…a posilovat kroky, které se už několikrát ukázaly jako ty, které nesou úspěch,“ říká Cardone.

#6 Šetřete, abyste investovali – ne jen kvůli spoření

Všichni bohatí peníze jen tak neodkládají, místo toho je hned investují a tím pádem opět rozmnožují. Cardone sám říká: ,,Investování peněz je ta věc, která z vás může udělat ohromně bohatého. Jediný důvod pro odkládání peněz je budoucí investování.“

Později je můžete opět reinvestovat do akcií nebo do nějakého podniku či start-upu. Budoucí výnos se pro vás může stát něčím opravdu nečekaným a po odchodu do penze se nebudete muset obávat, zda vám stát podá pomocnou ruku formou nevýznamných částek z důchodu.

,,Ti nejúspěšnější – vítězové – se naučili studovat úspěch ostatních a proces k dosažení úspěchu jen duplikovali.“

Cadone říká, že praktikování jeho postupů je jen základ. Tyto principy musíte „odhodlaně opakovat a určitou formou je posilovat“, nabádá. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat a odměna bude obrovská: ,,Můžete skončit jako milionář, multimiliardář, pokud jednoduše začnete myslet opravdu ve velkém. Musíte se na to ,hyperkoncentrovat‘ a začít dokola a dokola opakovat to, co jsem já sám na sobě použil.“

Funkčnost těchto zásad si cení tisíce lidí od malých živnostníků až po top firmy světa, proto je rozhodně čas zkusit zařadit tyto principy mezi další poučky od těch nejúspěšnějších. Cardone díky nim skutečně uspěl a utekl z dosahu utrpení, a to samé chce i po vás: ,,Úspěch je váš úkol, povinnost, odpovědnost.“

Podívejte se na rozhovor s Grantem Cardonem:

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.