Obecně je následkem neplnění ze smluv náhrada tímto vzniklé škody. V současné situaci je však nezbytné se na danou problematiku podívat jinou optikou. Níže uvedené je však obecným praktickým náhledem na vzniklou netradiční situaci. Vždy je nezbytné se na danou problematiku dívat s přihlédnutím k reáliím daného závazku a s posouzením všech okolních aspektů.
Pandemie jako vyšší moc
Podle platného práva se povinnosti náhrady škody může zprostit ten, kdo prokáže, že za nedodržení smluvní povinnosti může mimořádně nepředvídatelná a nepřekonatelná překážka vzniklá nezávisle na jeho vůli. Touto překážkou za určitých okolností může být i právě probíhající pandemie COVID-19 a opatření, která byla v souvislosti s ní přijata. Vždy je však nutné mít na paměti následující základní pravidla.
- Každý případ je nutno posuzovat subjektivně.
- K prodlení nebo nemožnosti plnění muselo dojít v přímé souvislosti s pandemií COVID-19, tedy nikoli na základě jiných skutečností nebo již před jejím vypuknutím.
- Vyšší moc se neuplatní na závazky a smluvní vztahy, které vznikly již za pandemie, kde již šlo tento dopad předpokládat. Základním kritériem je tak nepředvídatelnost.
Odvolání se na vyšší moc má však i sociálně-ekonomický dopad. Vždy je minimálně na jedné straně značný dopad v podobě neplnění nebo možnosti neplnění, který je obvykle spojený se značnou finanční zátěží. Odvolání se na vyšší moc by tak mělo být užíváno pouze v nejzávažnějších a nejnepředvídatelnějších případech.
Pokračování článku ZDE
Využijte bezplatné konzutlace našich právních expertů.