13.04.2020 5 minut čtení

Muž v předčasném důchodu přišel kvůli COVID-19 o 300 tisíc dolarů, investiční strategii ale nemění

Justin McCurry odešel ve 33 letech předčasně do důchodu poté, co se mu podařilo ušetřit milion dolarů za deset let. Jeho manželka Kaisorn s prací mohla seknout o pár let později a oba si užívali volného času a ušetřených peněz. Pak přišel COVID.

Manželský pár žijící v Severní Karolíně se svými třemi dětmi peníze nijak nerozhazoval. Jejich rozpočet na rok byl zhruba 40 tisíc dolarů. I díky tomu jim investiční portfolio, které v roce 2019 dosáhlo hodnoty dvou milion dolarů, pomalu, ale jistě rostlo. Do té doby, než přišla pandemie a uvrhla akciové trhy do chaosu.

Ztráta 300 tisíc dolarů za jediný měsíc

Během března 2020 hodnota jejich celkového jmění klesla o 298 tisíc dolarů. McCurry to sdílel na svém blogu Root of Good, kde každý měsíc aktualizuje svou finanční situaci. McCurry nebyl masivním poklesem jeho bohatství nijak extrémně rozrušen. V rozhovoru pro CNBC Make It k tomu později řekl: „Bylo to něco jako očekávaná nešťastná událost.“

39letý McCurry nemá v plánu peníze, které má uložené v aktivech, několik dalších destiletí používat. McCurryovi totiž žijí z dividend ze svého portfolia a ze zisků z blogu, který Justin McCurry píše. Jeho zápis o událostech posledního měsíce zní takto:

„Minulý měsíc to byla na akciovém trhu pořádně divoká jízda, co? Přišel o peníze na papíře ještě někdo? Naše jmění se během března snížilo o ohromujících 298 tisíc dolarů, takže teď dělá 1 milion 819 tisíc dolarů. Také jsme v akciích zažili zisk 100 tisíc dolarů během jednoho dne. Nemusím asi ani říkat, že během března byla volatilita na trzích obrovská.

McCurry se s ničím netají a své finanční úspěchy i neúspěchy na blogu dokonce ilustruje přehlednými grafy.

Bilance jmění Justina McCurryho v grafu                            Zdroj: RootofGoog.com

Právě díky tomu, že McCurryovi žijí z dividend a z blogu a mají dostatečnou finanční rezervu, se teď nemusí McCurry tolik stresovat.

„Nejsme nucení vše prodat. Máme v portfoliu dluhopisy asi na sedm let a hotovost, která nám pokryje asi rok života. Takže pokud se akciové trhy zotaví během následujících sedmi nebo osmi let, nebudeme muset nic prodat se ztrátou.

Proto McCurry své investice nechává být a soustředí se na dlouhodobý investiční plán namísto toho, aby se nechal neočekávanými pohyby akciového trhu zahnat do kouta.

„Běžím konec konců běh na dlouhou trať, takže to bude vyžadovat několik dekád trpělivosti, výdrži a toho, abych se držel technik, které fungují posledních 100 let: investování do akcií, sledování růstu, sledování poklesu a nepřikládání tomu poklesu moc velkou váhu.“

Pravdou totiž je, že průměrná roční návratnost Indexu S&P 500 během posledních 90 let je před započítáním inflace 10 %.

Tento self-made milionář, který je v předčasném důchodu, se tedy rozhodl investiční strategii nijak neměnit a drží se svého hesla: 

„90 % akcie plus 10 % taktická alokace dluhopisů“

Tradiční vyvážené portfolio se sestává ze 60 % z akcií a ze 40 % z dluhopisů, ale McCurry se prý rizikovější strategie nebojí. Je to způsobeno mimo jiné tím, že má na své straně čas a má pořádný krizový fond. 

McCurry radí: Pokud chcete investovat dlouhodobě, začněte teď

„Platí to obzvláště pro mladé lidi. Tohle bude jedna z nejlepších životních příležitostí na nákup, která je za jejich investiční kariéru potká. Věci jsou teď levnější. Akcie jsou ve slevě,“ říká CNBC Make It.

Odborníci se shodují na tom, že období vysoké volatility (rozsah a rychlost cenových pohybů) může být vhodná chvíle na první krůčky investora na akciových trzích. Ale měli byste se předem ujistit, že máte v záloze krizový fond, který pokryje vaše životní náklady na 3-6 měsíců a že víte, že dokážete platit všechny své závazky včetně doplacení dluhů.

Když jste připravení investovat, měli byste mít část příjmu, kterou můžete konzistentně a dlouhodobě na investice vynakládat. To je strategie, která zajišťuje, že neprodáte levně a nekoupíte za draho, když se ceny na akciových trzích pohybují jako šílené. Také se ujistěte, že máte dostatečně diverzifikované portfolio. V období krize je to velmi důležité.

Když nevíš, počkej

Stejně jako všichni ostatní, ani McCurry přesně neví, co od trhů teď může čekat. Vždyť na svém blogu píše:

„Cítím v kostech, že trhy ještě klesnou, než začnou opět růst. Je ale pravda, že by proti tomu mohly hrát dva faktory. Jeden z nich jsou další kola vládních stimulů ekonomiky. Rozptýlíte mezi všechny pár miliard dolarů a věci mohou začít vypadat růžově (z ekonomického hlediska).

Druhým faktorem je potenciální rychlá obnova trhů, která by závisela na tom, jak rychle tuhle věc [koronavirus] porazíme. Vakcína může být vynalezená a dostupná dřív, než se očekává. Je možné, že přijdeme na efektivnější léčebné metody. 

Naše nařízení sociálního distancování a izolace a lepší nebo četnější testování by mohlo pomoci zploštit křivku a vést k významnému poklesu nových případů a úmrtí. Už se staly divnější věci.

To mě vede k mému investičnímu závěru: Netuším, co se v blízké budoucnosti na akciovém trhu stane.“

Když nevíš, počkej. Což je teď dobrá rada pro všechny, kteří přemýšlí nad tím, jak se svými investicemi naložit.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#investovani #akcie #koronavirus #pandemie #krize #recese #selfmade #milionar #predcasnyduchod #predcasnyduchodce

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
8 minut
7 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
7 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
8 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
8 minut
7 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
7 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
8 minut