22.11.2018 8 minut čtení

Konec výjimečnosti: Proč nyní (ne)nakupovat kryptoměny?

Kryptoměny si v posledních týdnech zažívají nepříjemné období masivních propadů. Aktiva, která se měla vymykat a způsobit revoluci v obchodování, tak vykazují stejné znaky jako zbytek trhu. Významně se tak neliší od akcií, futures či jiných nástrojů. Není tedy víra v jejich věčnou slávu a růst hodnoty přehnaná? Nevyplatí se spíše vystoupit ze svých pozic a počkat na dosažení nového dna či zvolit jinou časem prověřenou obchodní strategii?

Jak je všeobecně známo, lidé zabývající se obchodováním na finančních trzích mají rádi vzrušení. A to i přesto, že právě tento pocit je často důvodem špatných investičních rozhodnutí.

Nic naplat, lidská přirozenost je zkrátka taková a lze v ní pravděpodobně spatřovat i důvod ohromné obliby kryptoměn. Právě ty se totiž v posledních týdnech postaraly o řadu senzací, přičemž povětšinou se nejednalo o příliš pozitivní zprávy.

Kryptorodina reprezentovaná i laické veřejnosti známým bitcoinem se totiž ponořila do červených čísel a připojila se tak k většině běžně obchodovaných aktiv. Přestože první komentáře hovořily spíše o mírné korekci, propad pokračoval a nyní se zdá, že onoho pomyslného dna stále nebylo dosaženo.

Tento překvapivý vývoj nejenom že smazal nemalé množství obchodních účtů a přidělal tak jejich majitelům řadu starostí, především však znovuotevřel debatu nad proklamovanou „výjimečností“ kryptoměn.

Jsou totiž tyto digitální peníze opravdu natolik revoluční a jiné? Nepodobají se navzdory několika specifikům (jako je ohromná volatilita) přeci jen tradičním investičním nástrojům. A pokud ano, nebylo by nejrozumnější zavrhnout ideu jejich jedinečnosti a aplikovat na ně běžné investiční strategie?

Magický 200denní klouzavý průměr

Pravdou totiž zůstává, že kryptoměnám se v posledních týdnech opravdu nedaří a fakticky tak kopírují pesimistickou náladu investorů, kterou lze snadno vysledovat na ostatních trzích. Některé odhady dokonce hovoří o tom, že jen v posledních několika dnech v nich bylo odepsáno na 60 miliard USD. Tomuto děsivému číslu přitom není důvod nevěřit.

Jako příklad si vezměme již zmiňovaný bitcoin. První opravdu slavná kryptoměna ztratila od doby, kdy na přelomu let 2017/2018 dosáhla svého vrcholu, více než ¾ své hodnoty. Zatímco tehdy se obchodovala za závratných 20 000 USD za kus, v době psaní tohoto příspěvku se malátně potácela na hranici „pouhých“ 4100 USD.

Velmi na těsno se tak přiblížila k úrovni svého 200denního exponenciálního klouzavého průměru, což neopomněla většina médií doprovodit dosti katastrofickými scénáři. Daný level je totiž všeobecně považován za nejzákladnější předěl mezi býčím růstovým a medvědím klesajícím trendem. Pokud by ji bitcoin prorazil, lamentovali mnozí, došlo by k jednoznačnému vítězství medvědů a cena by se pak mohla propadnout až neznámo kam.

K úlevě mnohých se tak zatím nestalo a bitcoin, tvořící téměř polovinu kryptoměnového trhu dle tržní kapitalizace, se od této magické hranice odrazil mírně vzhůru. Ta mu tedy posloužila jako silný support a mnohým investorům spekulujícím na růst tak vstříkla do žil naději, že dna již bylo dosaženo a nyní přijde období tučných zisků.

Jak se vše opravdu vyvine, samozřejmě nikdo s určitostí neví, nicméně zkušenost s obchodováním ostatních aktiv jednoznačně velí k opatrnosti a bylo by nerozumné ji podceňovat.

Jako všechny ostatní

Tím se dostáváme ke stěžejní otázce – nakolik jsou kryptoměny opravdu revolučními aktivy s vlastními pravidly a zdali pak se vlastně nejedná jen o další z řady investičních nástrojů.

Na základě i letmého studia cenových grafů těchto digitálních peněz člověk musí nutně dojít k závěru, že „B“ je správně. Jejich vznik jako alternativního nástroje směny může být jakkoli fascinující, podkladová technologie blockchain nepředstavitelně revoluční a sexappeal, jenž je doprovází, naprosto neodolatelný, nicméně to vše nic nemění na tom, že se jedná o předměty podléhající mocným tržním silám.

Kryptoměny se dnes považují především za nástroj finanční spekulace! A jako takové jsou vystaveny působení nabídky a poptávky, euforiím i depresivním stavům investorů stejně jako nesmiřitelným regulacím ze stran vlád a státních orgánů.

Ve výsledku je tedy úplně jedno, zdali držíte bitcoin, akcie Edisonovy slavné firmy General Electric či sběratelské karty Pokémonů. Ať už obchodujete skrz kryptoburzy, newyorskou NYSE či jen na dětské karetní burze v místním kulturáku, pravidla jsou fakticky stejná. A to je potřeba vzít v potaz!

Nevěříte? Tak si bitcoin porovnejte s ostatními „tradičními“ aktivy. Začněme třeba nedaleko v měnové oblasti a zastavme se u britské libry. Ta i díky nervozitě kvůli očividně zpackanému jednání o finální podobě Brexitu spadla vůči americkému dolaru z dubnových výšin na úrovni 1,44 až k hranici 1,25 v předpos­ledním listopadovém týdnu.

Nejinak se vyvíjejí i akciové trhy. Tak kupříkladu americký S&P 500 koncem září k ohromnému nadšení všech překročil hranici 2900 bodů. To však pouze a jenom proto, aby se následně doslova zřítil o 300 bodů níže, a to během pouhého měsíce. Následně sice začal opět trochu růst, nicméně stále jasně ukazuje, že americké akcie jsou pro mnohé investory horkým bramborem, kterého by se rádi zavčas zbavili. Poptávka po nich je zkrátka příliš slabá a mnozí si raději drží hotovost či přesouvají své peníze do zdánlivě bezpečnějších ak­tiv.

Člověka přitom logicky napadne zlato, s nímž byl bitcoin také nejednou (dle mého názoru naprosto nesmyslně) srovnáván. Jenže ani lesklý žlutý kov netrhá v poslední době rekordy a neletí strmě vzhůru jako po krizi v roce 2008 (kdy se propracoval z cca 700 na 1900 USD za trojskou unci), ani nenabízí zajímavé swingové příležitosti jako po propadu před dvěma lety.

Zlato naopak od dubna pomalu oslabuje a v posledních týdnech nabízí pouze pohled na nepříliš zajímavý, do strany se táhnoucí graf. Současná politika zvyšujících se úrokových sazeb ze strany americké centrální banky FED a zarputilost jejího guvernéra Jerome Powella zkrátka „zlatým broukům“ a jejich záměrům nepřejí.

Je načase prodat, nakoupit či vystoupit z trhu?

Co z toho všeho vyplývá a jak tyto poznatky využít v praxi? Tak především je třeba zavrhnout romantickou avšak zcela chybnou představu o tom, že kryptoměny představují investiční nástroj sám o sobě a zcela se vymykají všeobecně platným pravidlům.

Na základě toho je pak potřeba k jejich obchodování přistoupit jako k jakémukoli jinému investování. Tedy s rozvahou, pokorou a především kalkulačkou v ruce. Jen tak totiž může investor zjistit, jak si s kryptoměnami opravdu stojí a jaký další postup by měl zvolit.

Prudce klesající ceny logicky spíše našeptávají aktiva prodat, nicméně v případě, že máte mnoho kapitálu a vaše strategie je spíše velkoryse dlouhodobá, nemusí se jednat o nejlepší řešení.

Řada analytiků u současného volatilního vývoje na trzích rovněž upozorňuje na možnost prostého vystoupení z trhů, tj. vyprodání pozic, a vyčkání na období s jasnějšími obchodními trendy. Přestože zvláště pro začínající investory a agresivní spekulanty je představa nezúčastněného sledování cenových grafů hotovými muky, právě tento přístup se může jevit jako smysluplný.

Poslední možnost představuje spekulace na dosažení dna na úrovni kolem 200denního klouzavého průměru a tedy opětovný nákup bitcoinu (popřípadě jiných kryptoměn s podobným chováním) s úmyslem spekulovat na jeho další růst. Nutno však říci že snaha tzv. časovat trh, hledat cenová dna a jednoznačně označovat aktiva jako přeprodaná není vždy nejšťastnější. Investor při něm totiž nutně musí počítat s tím, že jeho odhad nemusel být úplně správný a cena se ještě na chvíli vydá na jih grafu, než opět převáží na trhu býci.

Nedůvěřujte, přemýšlejte!

Jaká strategie je nyní pro kryptoměny ta správná nelze říci a konkrétní řešení vždy závisí na finančních a časových možnostech investora, stejně jako na jeho schopnosti vystavovat svou psychiku riziku finanční ztráty.

Nicméně základem úspěšného rozhodnutí je odhození neplatných představ o výjimečnosti drženého aktiva a naopak střízlivé sledování zcela tradičních a nudně působících tržních sil. Kryptoměny jsou totiž chtě nechtě jenom další hračkou v ruce spekulantů. A je tomu dobře!

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.