Svaz průmyslu a dopravy ČR se zeptal na názor 148 firem
SP je nestátní dobrovolná nepolitickoá organizace, která sdružuje zaměstnavatele a podnikatele v ČR a snaží se reprezentovat a prosazovat jejich zájmy. Není tedy divu, že se zaměřila na dopad na průmyslovou výrobu, který má na svědomí už více než měsíční trvání šíření nového typu koronaviru.
Průzkum je hrubým nástinem toho, jak firmy nově vzniklou situaci vnímají. Trval pouze dva dny a zúčastnilo se ho necelých 150 firem. Mezi nimi byly jak malé a střední podniky, tak firmy s více než 250 zaměstnanci.
Nelichotivě z průzkumu vyšla především česká vláda, jelikož (jak můžete vidět na koláčovém grafu níže) 72 % dotazovaných firem má za to, že dosavadní opatření na podporu firem a ekonomiky nejsou dostatečná.
Propouštění a zavírání výroby
Firmy se samozřejmě snaží propouštění zaměstnanců vyhnout anebo s ním minimálně vyčkávají. Téměř polovina firem nepropouští a tvrdí, že to nemá v plánu, 36 % zatím vyčkává a čeká na podmínky a rozjezd kurzarbeitu. V tiskové zprávě SP k tomu vyjadřuje jeho prezident Jaroslav Hanák:
„Přestože firmám klesají zakázky, tak nepropouštějí. Vědí, že po krizi by dokázaly lidi jen těžko znovu získat. Měly by problém znovu najít především kvalifikované zaměstnance.“
Jedním dechem ale dodává, že vzhledem k absenci zakázek a pravděpodobným problémům s vyplácením mezd tento stav nevydrží dlouho. Aby byly následky co nejmenší, je podle Hanáka klíčové, aby se schválená finanční pomoc dostala k podnikatelům opravdu v řádu dnů. 16, 8 % firem plánuje propouštění nebo už k němu přistoupilo. 2 % dokonce počítají s propouštěním 11-20 % zaměstnanců.
Kvůli opatřením proti šíření COVID-19 musela skoro třetina tuzemských firem snížit výrobu o více než 20 %, každá desátá firma pak musela své provozy uzavřít úplně. Přes čtvrtinu průmyslových podniků ale výrobu zatím neomezuje a ani to neplánuje.
Firmy chtějí využít kurzarbeit neboli Antivirus
Kurzarbeit je opatření pro firmy sloužící k překlenutí krizových situací, které přechodně nebo výrazně ztíží vykonávání jejich dosavadní činnosti a dostanou je do situace, kdy nejsou schopni přidělovat svým zaměstnancům práci. Toto kritérium současná situace s koronavirem rozhodně splňuje.
Program Antivirus byl schválen 31. 3. 2020, na 6. dubna 2020 bylo naplánováno spuštění webové aplikace pro podávání žádostí. K začátku poskytování příspěvků mělo dojít od 10. dubna 2020.
Z průzkumu SP vyplývá, že 76 % firem chce programu Antivirus využít. Ty, které ho nevyužijí, k tomu mají především následující důvody:
- nesplňují podmínky,
- mají dost zakázek a vyrábí podle plánu,
- administrativní náročnost.
Jaroslav Hanák k tomu v tiskové zprávě dodává:
„Průzkum potvrzuje, že jsme za kurzarbeit jako nástroj pomoci firmám ve Svazu průmyslu bojovali správně. Firmy o něj mají zájem.“
Platební morálka odběratelů se zhoršuje, poptávky klesají
Podle průzkumu téměř polovina podnikatelů zaznamenala problém s tím, že odběratelé neplatí ve lhůtách splatnosti. 10,5 % z nich přistoupilo na požadavky na prodloužení lhůt splatnosti. Pro některé společnosti to ale může být likvidační. 28,1 % firem podle průzkumu hrozí, že se kvůli špatné platební morálce odběratelů v příštích 8 týdnech dostanou do druhotné platební neschopnosti.
Co se týká zakázek, také to jde s podniky z kopce. 43 % firem v průzkumu uvedlo, že očekává meziroční pokles zakázek za duben a květen o více než 20 procent.
Jednou z mála dobrých zpráv je, že finanční správa podnikatele zbytečně nezatěžuje. Shodlo se na tom 89,5% dotazovaných firem. Na druhou stranu jim ale ani nepomáhá. Pouze necelá 2 % podnikatelů uvedla, že jim finanční správa poskytla konzultaci a pomohla jim s vhodnými daňovými postupy.
Vypadá to, že to podnikatelům jako obvykle nikdo neulehčí. Teď je nedůležitější, aby se k nim pomoc ve formě programu Antivirus dostala bez problémů, co nejdříve a vydržela, dokud se vše nevrátí do normálu.
Zdroj: spcr.cz