09.04.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 10.04.2020: O Velikonocích doma, ropná válka pokračuje a Rusové letí na ISS

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, vláda nám včera velkoryse otevřela hobbymarkety a Češi je pochopitelně vzali útokem. Pokud budeme stejným způsobem (ne)slavit i Velikonoce, pak čile doženeme všechnu sociální izolaci za posledních pár týdnů. Jen mám obavy, aby nám pak vláda za trest neprodloužila karanténu až do VánocÚspěšný konec týdne přeje Matěj. 

-----

Partnerem newsletteru je Energy financial group, která investuje do lepší energetické budoucnosti naší planety. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

United Airlines +14.50 % (31.50 USD)

Letečtí přepravci se včera svezli na pozitivní vlně způsobené ohlášením dalšího stimulu FEDu. Aerolinka UA zároveň již v úterý oznámila, že se chystá obnovit lety do Číny.

Halliburton Company -6.17 % (8.21 USD)

Energetický sektor včera skončil v červených číslech poté, co schůzka těžařské skupiny OPEC+ a Ruska nedopadla zrovna podle představ investičních trhů.

-----

Burza

Americké trhy měly pro jednou důvod k oslavě, guvernér FEDu Powell ohlásil, že ekonomika USA se může těšit na finanční injekci ve výši 2.3 bilionů dolarů. Ropa se pomalu a jistě vrací zpět k 20 dolarům za barel.

-----

Slova dne

„Podařilo se nám zpomalit šíření epidemie a zabránit okamžitému přetížení našich nemocnic. Proto nesmíme přestat.“

Česko bude letos definitivně bez Velikonoc, premiér Babiš včera ve svém projevu uvedl, že následující 4 dny budou zcela zásadní. „Hrozí, že se růst nákazy může obnovit, nesmíme polevit.“ Vyzval občany k setrvání v karanténě a dodržování vládních restrikcí.

-----

Číslo dne

11 000 000

Skupina těžařů ropy OPEC+ a Rusko se včera dohodli, že v květnu a červnu sníží svou těžbu o 10 - 11 milionů barelů denně. Ceny ropy přesto dále klesají, trhy doufaly v razantnější škrty. Jednání bude pokračovat i v průběhu dneška.

-----

Bleskově

▶ Akcie na pražské burze už čtvrtým dnem sílí, index PX stoupl během uplynulého týdne o 8.5 % na 840,1 bodu. Daří se i evropským akciím. Důvodem jsou pravděpodobně povzbudivé informace o epidemiologickém vývoji v Evropě.

▶ Německo čelí podvodu. Severní Porýní-Vestfálsko pozastavilo ekonomickou podporu drobných živnostníků poté, co zdejší podvodníci zfalšovali stránky na podávání žádosti a následně zneužili získaných údajů ke zpronevěře státních peněz.

▶ Z kazašského kosmodromu Bajkonur včera v 10:05 SELČ odstartovala vesmírná loď Sojuz MS-16 s třemi novými členy posádky ISS. Byl to vůbec první let MS-16 s lidskou posádkou. Posádka na stanici setrvá šest a půl měsíce. I tak se dá přečkat pandemie.

▶ Představenstvo O2 kvůli opatření proti šíření koronaviru zrušilo valnou hromadu, která se měla konat 16. dubna. Společnost nyní akcionářům vyplatí dividendu v původně navržené výši 17 korun na akcii.

▶Vláda schválila ekonomický balíček na podporu kultury v hodnotě 1.07 miliardy korun. Do regionální kultury poteče 300 milionů korun. Hlavním cílem navržených opatření je podle ministra Lubomíra Zaorálka zachování kulturní neziskové infrastruktury.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty