29.09.2021 9 minut čtení

4 užitečné tipy z praxe, které vám už zítra pomohou řídit svůj tým na dálku lépe

Jak dnes manažeři postupují, aby si řízení společnosti a svých týmů z home office co nejvíce zjednodušili a zefektivnili? Pár se jich podělilo o tipy, které jim zafungovaly.

Pro někoho, kdo je zvyklý drtivou většinu své kariéry pracovat z domova, od stolu v kavárně či od sklápěcího stolku ve vlaku, může být složitější pochopit, jak moc nucené uzavření firem a přesun obrovského množství práce do home office změnilo dosavadní pravidla hry.

Prakticky pro každého se nějakým způsobem změnila jeho každodenní pracovní rutina, kterou měl možná zažitou celé roky byla mu v rychle se měnícím a místy chaotickém světě pevnou oporou. Najednou nemusíte ráno spěchat do práce, ale spěcháte třeba jen ke stolu v kuchyni. A od práce už vás nerozptylují zoufalí kolegové žádající pomoc, ale třeba děti, váš domácí mazlíček, zapnutá televize nebo skutečnost, že sedíte doslova na dosah od své lednice.

Ještě o stupínek těžší je pak změna pravidel pro ty, kteří se musí - rovněž od svých kuchyňských stolů - pokoušet své týmy na dálku řídit. Musí totiž všechny výše zmíněné změny a jejich potenciální dopad na efektivitu práce, schopnost soustředit se, komunikovat či duševní zdraví svých lidí znát a očekávat. Jen tak je možné jim i za těchto zcela nových a nezvyklých podmínek být oporou a pomoci jim celou situaci zvládnout.

Naštěstí to není tak, že byli do home office za trest vykázáni jen někteří z nás. Kdepak, všichni jsme nyní na stejné lodi, což má ten benefit, že si vzájemně můžeme poradit, co funguje, nefunguje a co případně vyzkoušet. A v tomto duchu se o své tipy z vedení lidí na dálku podělila i tato čtveřice manažerů ze čtyř odlišně zaměřených společností, které nyní přešly na kompletní home office, zatímco se snaží nadále naplno fungovat:

1. Vaši lidé až na prvním místě

Za prvé je klíčové uvědomit si, že pro každou firmu bude management svých lidí na dálku obnášet maličko jiné potřeby v závislosti na jejím zaměření a dosavadní pracovní kultuře. Například George Gerchow, který působí jako CSO ve společnosti Sumo Logic, jež je lídrem na trhu s CI (continuous intelligence), popisuje, že se jejich společnost musela s nově nastalou situací vypořádat podobně, jako jednotlivé státy.

"Vytvořili jsme krizový štáb, který se denně schází a diskutuje o následujících krocích, které naše organizace podnikne, aby ochránila své zaměstnance a svůj dosavadní byznys," popisuje Gerchow, jak to nyní v Sumo Logic na denní bázi vypadá. Manažeři této společnosti zároveň zaměstnance aktivně podněcují, aby společně komunikovali skrz videokonference a vzájemně se pravidelně viděli. "V tomto období je nesmírně důležité ujistit se, že lidé zůstanou motivovaní a nepodaří se jim doma přepracovat, ale zároveň to nesmíte s kontrolou na dálku přehánět a projevit trochu empatie vůči jejich potřebám a individuálním pracovním stylům. Každá společnost, která se nyní v první řadě nezaměří na své lidi, bude brzy trpět," poznamenal Gerchow.

Pro některé firmy je možná krizový štáb trochu "overkill", někde to naopak zatím nedělají, ale brzy zjistí, že se bez takového týmu neobejdou. Jakmile zjistíte, co váš byznys potřebuje, můžete začít přemýšlet nad způsoby, jak udržet kolektiv v pohodě a spokojený, pokud si v home office ještě nějaký ten pátek pobudete:

2. Podpořte v nich pocit, že jsou součástí komunity

Ti z vás, kteří někdy holdovali online hrám, možná vědí, o čem je řeč. Jedním z klíčových faktorů pro úspěch online her je vytvoření funkční komunity lidí, kteří spolu začnou sdílet informace, jež přesahují samotné hraní. Jinými slovy se ke hře začnou vracet nejen kvůli samotné zábavě spojené s hraním, ale především kvůli lidem, které během hraní poznali a s kterými tvoří v rámci hry vlastní komunitu. Unikátní vlastností takové herní komunity je skutečnost, že i když člověk sedí sám doma, má pocit, že někam patří a že je něčeho součástí.

A právě pocit izolace a odstrčení od hlavního dění mohou vaši lidé začít pociťovat, jakmile se práce na dálku začne protahovat na měsíc a víc. Někteří mohou od svého kuchyňského stolu pojmout podezření, že se na ně možná tu a tam zapomíná a že už nejsou tak velkou součástí kolektivu, jakou byli v kanceláři. A takový pocit se může postupně prohlubovat, protože nemohou jako vždy prostě vstát od stolu a zajít do kuchyňky zjistit, jaké "hot topics" zrovna v kolektivu frčí. Proto je zcela zásadní, aby byl pracovní kolektiv i na dálku utužován a veškerá online komunikace se neomezovala pouze na pracovní záležitosti.

Spoluzakladatel technologické firmy zaměřené na marketing Terminus Sangram Vajre se aktuálně snaží týmového ducha držet několika způsoby. Zaprvé chce, aby veškeré schůzky v rámci firmy probíhaly z očí do očí skrz videohovory. Někteří zaměstnanci prý dokonce zůstávají ve videokonferencích aktivní i během dne, zatímco pracují, aby byli ostatním kdykoliv k dispozici a kdokoliv se k nim mohl jednoduše připojit. Cílem takového přístupu je udržet vzájemné propojení týmu i pocit funkční komunity.

"Máme například vytvořený i celo-firemní playlist, kde spolu lidé mohou sdílet svou oblíbenou muziku či podcasty, které jim nyní doma pomáhají při práci nebo při relaxování." K dalšímu prohloubení pocitu sounáležitosti mezi zaměstnanci firma vymyslela volnočasová "video-setkání", mezi která patří pondělní pokec u kávy, nebo čtvrteční "happy hour" nad skleničkou něčeho ostřejšího. "A co je nejdůležitější," zdůrazňuje Vajre, "moc dobře víme, že někteří členové týmu mají doma i děti, takže máme jeden pro druhého pochopení, protože vzájemné pochopení je v tomto nezvyklém čase tím, co nám pomůže jej překonat."

A když už jsme u online týmových aktivit, co ty zmíněné hry? Ty už přece dávno nejsou stigmatizovány jen jako volnočasová zábava nerdů a geeků. Hrají všechny generace, a když zrovna nemůžete utužovat kolektiv tam venku, co zkusit nějakou společnou herní seanci, kde se mimo jiné ukáže, kdo neumí prohrávat, nebo komu to jde podezřele dobře, což značí, že pravděpodobně hraním tráví víc (pracovního) času, než by měl :)?

3. Dejte jim k dispozici dostatek zdrojů

Je naprosto fér předpokládat, že když vezmete z kanceláře 20 lidí a posadíte je na měsíc domů, aby pracovali odtamtud, ne každý se dokáže přirozeně této změně v řádu dnů/týdne přizpůsobit a najít si nový denní rytmus, který mu bude vyhovovat. Lidé mají různorodé povahy a někdo vskutku společenský může mít s adaptací problém už jen proto, že u něj samota vyvolává přílišnou úzkost.

CEO společnosti Mimecast, která poskytuje řešení v oblasti kyberbezpečnosti, Peter Bauer vysvětluje, že jeho firma si je skutečnosti, že každý člověk je trochu jiný a pracuje jinak, plně vědoma. Proto svým zaměstnancům poskytuje širokou paletu zdrojů, doporučení a tipů, které jim s přechodem na nový způsob práce mají co nejvíc pomoci. Mezi dostupné možnosti pro zaměstnance patří například:

  • Denní video-schůzky, jež mají nahradit chybějící každodenní osobní kontakt v kanceláři.
  • Pravidelné zaměstnanecké think thanky, kde se tým společně snaží přicházet s novými nápady na to, jak z této nové zkušenosti mohou všichni členové vytěžit maximum.
  • Zodpovědný přístup k duševním potřebám jednotlivých členů týmu a jejich rodinám vycházející z vědomí, že sociální izolace, uzavřené prostředí, možné zhoršení zdraví, ekonomické potíže a nejistota může mít na lidský organismus různorodé dopady.
  • Udržování zábavného a energického prostředí navzdory tomu, že je nyní kolektiv pohromadě pouze online. Toto zahrnuje například virtuální talentovou soutěž, v níž mohou zaměstnanci skrz krátká videa předvést své výjimečné dovednosti.
  • I v Mimecastu si nyní lidé rádi dají se svými kolegy skleničku aspoň skrz videohovor, jdou se společně projít, zatímco je každý na Zoomu, nebo videohovory využívají ke společnému domácímu cvičení.

4. Pravidelně kontrolujte, jak na tom ostatní fyzicky i psychicky jsou

Když váš kolega nesedí 10 metrů od vás, ale několik kilometrů ve svém vlastním domově, je i přes webkameru výrazně těžší vycítit, jak na tom fyzicky či psychicky doopravdy je. Proto je víc než kdy dřív důležité být schopen vycítit, že někdo z vašich lidí potřebuje pomoct, protože má v aktuálním pracovním nastavení potíže, které se mu nedaří vyřešit.

Pod takový přístup by se podepsal i CEO a spoluzakladatel společnosti Cogito Josh Feast. Cogito je lídrem na trhu s okamžitými řešeními v oblasti emoční inteligence a jeho názor na aktuální firemní práci z karantény je jasný: "Společnosti by měly seriózně zvážit vytvoření 'systému včasného varování', který jim i pomocí technologií dá včas vědět, když některý zaměstnanec začíná strádat, aby mu mohli efektivně pomoci a správně jej navést."

Někdy je to jen o tom zajistit, že budete mít se všemi pravidelný video call, na němž se jich budete moci zeptat, jak se jim daří. Kombinace snahy udržet v týmu i na dálku komunitního ducha s opravdovým zájmem o to, jak se vaši lidé mají a zda něco nepotřebují, může mít zcela zásadní dopad na jejich celkové zdraví. A zdraví zaměstnanci s chutí do práce jsou v dnešní turbulentní době těmi, kdo doopravdy posouvá společnosti kupředu.

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.