08.04.2020 6 minut čtení

Jak získat práci v Tesle? Podle dvou bývalých HR specialistek Elona Muska takto

O práci v Tesle se každoročně uchází přes půl milionu lidí. Není divu, že tam všichni chtějí pracovat! Kromě krásných vzdušných kanceláří mají zaměstnanci Tesly nadprůměrné platy, skvělé benefity, ale především – podílejí se na tvoření budoucnosti.

Tesla momentálně zaměstnává kolem 50 tisíc lidí a volné pracovní pozice se různí od vývojářů přes úředníky až po manažery zákaznického servisu.

Pracovat pro Elona Muska je snem mnoha vysokoškoláků, jak dokazuje průzkum firmy Universum z roku 2019, ze kterého vyplývá, že SpaceX je pro studenty inženýrství zaměstnavatel č. 1 a Tesla se u 18,7 % studentů umístila na 1-5 místě. Musk v průzkumu předběhl dokonce i NASA.

Pokud i vás někdy napadlo, že byste pro tuto Muskovu vizionářskou společnost rádi pracovali, tento článek by vás mohl zaujmout. Bývalá vedoucí personalistka, která nabírala zaměstnance pro Teslu, Gaby Toledano, se spolu se svou někdejší kolegyní se serverem Fast Company před dvěma lety podělila o tipy, jak u nich ve výběrovém řízení uspět. 

„Přitahujeme lidi, kteří věří v to, co děláme. Máme svou misi a vytváříme historii,“ říká.

„Prostě to zkuste, hledáme výjimečnost“

Obrovské množství uchazečů o práci v Tesle by vám podle bývalé  zástupkyně HR ředitele Cindy Nicoly nemělo dělat hlavu. Nicola tvrdí: „Všichni by to měli prostě zkusit.“ Jedním z důvodů je diverzita ve společnosti. „Nemyslím jen viditelnou diverzitu, ale kognitivní diverzitu.“

Podle Nicoly je důležité mít v práci širokou škálu lidí, kteří přemýšlí různými způsoby, protože Tesla dělá věci, které nikdo před ní neudělal. Ve firmě se toho hodně dělá interně a je tu prý mnoho úzce profilovaných profesí. Proto je podle Nicoly v pořádku přijít s ne úplně tradičním životopisem. 

„Někteří lidé předtím nikdy nezastávali pozici, na kterou jsme je najali. Ale dokázali demonstrovat, že za sebou mají úspěchy v tom, co dělali předtím, než do Tesly přišli. Hledáme výjimečnost.Dodává ještě, že v Tesle chtějí lidi, kteří dokáží přijít a okamžitě firmě něčím přispět.

Nicola odešla z Tesly v únoru 2019 a vypadá to, že i zpětně svou zkušenost s prací pro firmu vidí velmi pozitivně.

„Zbožňovala jsem každou minutu ze své téměř čtyřleté kariéry v Tesle – práci s fantastickým týmem na nejdůležitější misi mého života. Po třiceti letech v oblasti hledání talentů a technologií se těším na to, že se svým manželem procestuji svět a budu misi Tesly dál podporovat zpovzdálí,“ řekla tehdy Business Insideru.

Neexistuje vzorec úspěchu

Elon Musk je známý tím, že se snaží hledat nová řešení namísto spoléhání na to, co se v minulosti osvědčilo. Nicolinými slovy: „Nemáme na to vzorec.“ To platí jak pro produkty, firemní kulturu, tak pro nábor a pohovory s kandidáty. Každý jednotlivec je výjimečný a proto tak k lidem prý přistupují. V náboru není automatizované ani třídění životopisů. Každé CV si přečte skutečný člověk z masa a kostí.

Buďte bezprostřední a ukažte potenciál

Kandidáti by měli být schopni vypracovat úkoly které Tesle dovolí získat o nich informace kreativní cestou. Lidé, kteří se hlásí na pozici v továrně, mohou být požádáni, ať před náborářem něco sestaví a prokáží své schopnosti. Inženýrské a další technické pozice zase vyžadují demonstraci znalostí a schopností na tabuli. Nicola v rozhovoru pro Fast Company řekla, že výjimkou nejsou kódovací cvičení ve skupině.

„Sledujeme, jak přemýšlí. Když to předtím ještě nikdo neudělal, neexistuje správná odpověď. Musí jim být v nejasnosti příjemně a pokud nemají odpověď, nesmí se rozzlobit. Snažíme se vytvořit prostředí, které je přátelské a vřelé,“ říká s tím, že kandidátům nejsou strhávány body za nervozitu.

Pokud jste nechodili na světoznámou univerzitu a naučili jste se kódování sami, nemusíte se bát to u Tesly zkusit. „My hledáme potenciál. Hledáme lidi s odvahou.“

Soft skills jsou podstatné

Toledano svou někdejší kolegyni v rozhovoru pro Fast Company doplňuje a říká, že Tesla měří kvalitu kandidátů podle těchto třech  věcí:

  • Inovativnost,
  • zápal,
  • schopnost týmové spolupráce.

Tesla podle ní hledá lidi, kteří jsou schopní experimentovat, zkoušet a učit se. „Selhání je v pořádku. Ale chybujte rychle, buďte flexibilní a umějte se přizpůsobit.“ Pokud si myslíte, že mladí kandidáti nemají jak předvést své soft skills, jste na omylu.

„Tady se opravdu vyplatí mimoškolní část vašeho životopisu,“  dodává Nicola. Když se v CV podělíte o to, co vás baví mimo školu a práci, ukáže to náborářovi, jaký jste člověk. Pokud jste při škole schopní mít práci na hlavní úvazek, dobrovolničit nebo vést nějakou volnočasovou skupinu, je to plus.

Nastudujte si informace o firmě

Tím Nicola nemá na mysli jen základní povědomí o společnosti. Nastudujte si „ne pouze Teslu a Elona Muska, což jsou ty atraktivnější věci, ale problémy, které se snažíme řešit.“ Například každý, kdo se snaží získat místo prodejce, by měl mít zkušenost z obchodu Tesly jako zákazník, aby ji mohl na pohovoru s náborářem probrat. Aby řekl, jaký z toho měl pocit a co by vylepšil, kdyby v obchodě obsluhoval on.

Nicola také zdůrazňuje, že samotný pohovor by uchazeč měl vnímat jako příležitost vyhodnotit, zda je pro ně Tesla vhodná volba. „Spolupráce musí vyjít hned napoprvé. Pokud se do naší mise nezamilujete, později to může být problém. Chceme, aby lidé měli dobrou odpověď na otázku ‚proč Tesla?‘“

A jaká by byla vaše odpověď na „proč Tesla“?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#nabor #hr #byznys #podnikani #personalistika #elonmusk #musk #tesla #spacex #pohovor #pracovnipohovor

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky