14.03.2019 3 minuty čtení

Ikona stavebnictví – Kotva

Kotva svou koncepcí a netradičním zasazením do užšího centra města výrazně ovlivnila výslednou podobu náměstí Republiky. Pro mnohé je dodnes symbolem socialistického režimu.

Plocha náměstí Republiky v Praze začala vznikat přibližně v 60. letech 19. století, kdy byly odstraněny části středověkých hradeb. V tomto období se zároveň objevují první návrhy nové zástavby, z nichž nejvýznamnější realizovanou budovou je zřejmě Obecní dům z roku 1912. Postupným rozvojem ve 20. století se z náměstí stal významný veřejný prostor. Za socialismu se pak objevila do té doby v centru města nepoužitá, zvláštní forma architektury – hexagonální obchodní dům pojmenovaný po budově v těsné blízkosti Kotva.

Dle tehdy platného územního plánu měla být výstavba centrálního obchodního domu v centru Prahy realizována na Senovážném náměstí. K této výstavbě nakonec nedošlo zejména kvůli předpokládané délce a komplikovanosti výstavby, kdy by v požadovaném čase nebylo reálné celou stavbu uskutečnit. Přednost tak dostala lokalita na náměstí Republiky, kde bylo možné zrealizovat výstavbu ve výrazně kratším čase. Ještě v roce 1971 byl přitom na místě budoucího obchodního domu městský park propojující ulice Rybná, Revoluční a Králodvorská.

Vítězným návrhem „včelí plástev“

V architektonické soutěži na podobu nového obchodního domu z roku 1969 zvítězil návrh manželů architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Ti měli do té doby na svém kontě již například architektonické návrhy budovy Československé ambasády v Berlíně nebo mezinárodního hotelu s kinosály v Karlových Varech – dnešního hotelu Thermal.

Základní ideou jejich návrhu bylo rozčlenění parcely do 28 pravidelných šestiúhelníků, které měly společně připomínat včelí plástev. Tím se dosáhlo nejen maximální utilizace zastavěné plochy, ale ve velké míře také dodržení charakteru blokové zástavby v okolí. Dalším výrazným rysem bylo samotné řešení objektu. Na rozdíl od do té doby realizovaných obchodních domů architektonický návrh otevíral objekt více do exteriéru, a to především pomocí pásových oken přes celou výšku podlaží.

Stavitelé ze Švédska

Samotná realizace nové stavby začala na jaře roku 1972 a díky konstrukčnímu řešení trvala jen do podzimu roku 1974. Kvůli specifičnosti projektu musel ale tehdejší režim sáhnout po zhotoviteli do zahraničí. Tím se stala společnost Svenska Industribyggen AB (dnes Nordic Construction Company) ze Švédska. Zhotovitel se po seznámení s konstrukčními řešeními rozhodl původní ocelový skelet nahradit nosnou železobetonovou konstrukcí s rozponem jednoho šestiúhelníkového stropního pole o velikosti 14,2 metrů. Většina použitých stavebních materiálů byla původem ze Švédska a do centrálního skladu na pražské Ruzyni se přepravovala loděmi a nákladními auty.

Více ZDE: RETREND.cz

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.