07.04.2020 5 minut čtení

Skutečný příběh Monopol vás překvapí. Levičácká feministka jimi chtěla upozornit na úskalí kapitalismu

Příběh, který se o vzniku Monopol běžně vykládá, není pravdivý. Ve skutečnosti Monopoly nevymyslel Charles Darrow, který na nich vydělal miliony, ale levičácká feministka Lizzie Magie. Chtěla pomocí nich lidi vzdělávat v oblasti financí.

Oficiální historka vzniku kultovní deskové hry zní asi nějak takto: Koncem 30. let, když vrcholila velká hospodářská krize, nešťastný chlapík, který žil pro svou rodinu, Charles Darrow, vynalezl deskovou hru, aby zabavil své přátele a blízké. Jako hrací desku použil voskované plátno a deskovku pojmenoval Monopoly. Nápad prodal firmě Parker Brothers a stal se z něj boháč. Ale bylo to tak doopravdy? Ne tak docela. 

Ve skutečnosti příběh Monopol začal o dekádu dříve u jisté Lizzie Magie – umělkyně, spisovatelky, feministky a vynálezkyně.

Základní rysy hry vymyslela Magie už ve 20. letech

Magie pracovala jako stenografka a písařka v úložišti ztracené pošty – Dead Letter Office ve Washingtonu, D. C. Ale její práce jí byla málo. Kromě ní také hrála divadlo, psala poezii a povídky. V roce 1893 si nechala patentovat přístroj, který do psacího stroje dokázal plnit papír různých velikostí. V roce 1904 si nechala patentovat hru, kterou pojmenovala the Landlord’s Game (Hra pana vlastníka).

Kdybyste měli příležitost hru vidět, určitě by vám něco připomínala. Měla čtvercovou hrací desku, na každé straně devět políček, v rozích políčka „vězení“ a „parkoviště“. Hráči kroužili po hracím poli a skupovali železnice, vybírali peníze, platili nájem. Magie vytvořila dvoje pravidla. Jedny se jmenovaly „monopolista“ a druhé „anti-monopolista“. 

 

Dvoje pravidla, která zastupovala různé filosofie

Anti-monopolista byla pravidla, ve kterých byli při vytvoření bohatství odměněni všichni, při monopolistovi bylo vaším cílem vytvořit monopol a rozdrtit protivníky. Chtěla nastínit dvojí pohled na věc, vytvořila pravidla, která nesouzněla s jejím pohledem na svět, protože měla za to, že i tento pohled má právo být zastoupen.

Její hra měla vytvořit diskusi mezi zastánci různých filozofií. Ale vzhledem k soutěživosti, která je lidem tak přirozená, není divu, že druhá pravidla zaujala veřejnost o poznání více.

Jejím cílem každopádně bylo prostřednictvím hry demonstrovat  nebezpečí toho, když jeden člověk nashromáždí obrovské množství majetku na úkor ostatních. Tento názor zastávala velmi rozhodně. V roce 1906 řekla reportérovi: 

„Doufám, že si velmi brzy ženy i muži uvědomí, že jsou chudí kvůli tomu, že Carnegie a Rockefeller mají tolik [peněz, majetku], že neví, co s ním.“

The Landlord’s Game se chvíli prodávala v jednom New-Yorském vydavatelství, ale také se hojně šířila v podomácku vyrobených kopiích. Mezi intelektuály na východním pobřeží, na bratrstvích univerzit, mezi křesťany v Atlantic City, mezi spisovateli a stoupenci radikalismu. Používali ji ale například i univerzitní profesoři při výuce finanční gramotnosti.

Charles Darrow si nápad přivlastnil a vydělal miliony

V roce 1935 Darrow, který byl jen jedním z mnoha lidí hrajících podomácku vyrobenou Magiinu hru, zkopíroval její myšlenku, přidal pár vlastních nápadů, nový design a prodal hru firmě Parker Brothers. Navrch přihodil příběh o tom, jak ho k vytvoření hry motivoval náhlý příval inspirace při nudném rodinném odpoledni.

Magie byla tou dobou provdaná za virginského podnikatele (ale její politické přesvědčení bylo nadále silně anti-monopolistické) a nadšená z toho, že se její hra konečně dostane mezi masy, prodala svůj patent na Hru pana vlastníka té samé firmě za 500 dolarů. To jsou opravdu směšné peníze, když si uvědomíte, že Charles Darrow se stal prvním designérem hry v historii, který se díky „svému“ nápadu stal dolarovým milionářem.

Masy hru milovaly, ale původní myšlenka se vytratila

Pokud si Magie myslela, že její hra přiměje lidi přemýšlet o ekonomické nerovnosti, musel ji následný vývoj událostí docela zklamat. Hra se sice stala hitem a jen za první rok se jí prodalo 278 tisíc kopií, ale ztratila spojení s původní myšlenkou. Namísto toho, aby upozorňovala na rozevírající se nůžky, v podstatě dělala pravý opak. Monopoly jsou symbolem kapitalismu a součástí mainstreamové pop-kultury. 

Ačkoliv Magie původním záměrem nikdy nebylo vydělat miliony, existuje jedna stopa, která naznačuje, že to, co se stalo, v ní zanechalo určitou pachuť. 8 let předtím než zemřela, při sčítání lidu v roce 1940, napsala do kolonky zaměstnání „vynálezkyně her“ a do sloupku příjmu „0“.

Hasbro, které Parker Brothers koupilo (ironie osudu), dodnes zapírá roli, kterou při vzniku Monopol Lizzie Magie sehrála. 

Hasbro připisuje oficiální hru Monopoly, která se dodnes vyrábí a hraje, Charlesu Darrowovi.“ 

Časová osa Monopol na stránkách Hasbra začíná v roce 1935 a úplně ignoruje roky, kdy hru hrály stovky – ne-li tisíce nadšenců.

Lizzie Magie zemřela v roce 1948 jako bezdětná vdova, jejíž nekrolog ani náhrobní kámen se o vynálezu hry nezmiňují. Jedním z jejích posledních zaměstnání bylo místo na americkém Úřadě pro vzdělávání, kde ji kolegové znali pouze jako postarší písařku, která čas od času mluvila o vyrábění deskových her.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pribeh #monopoly #hasbro #monopol #kapital #hry #financnigramotnost #charlesdarrow #lizziemagie

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.