7 minut čtení

Jak na Remote leadership? 7 osvědčených rad (nejen) pro management

Úspěšní (a spokojení!) remote zaměstnanci tráví svůj den úplně jinak než ti, kteří pracují z kanceláře. To samozřejmě vyžaduje také diametrálně odlišný manažerský přístup. Poradíme vám, jak na to.

Pokud už tušíte, že pracovat v remote firmě je skutečná výzva, máte pravdu. Pro řadové zaměstnance je to těžší 10x, pro leadery asi tak 100x. Zaručených návodů, jak vést remote týmy, najdete na internetu desítky. A zaručeně vám nepomohou.

Do full remote situace jsem se jako leader a manažer dostal před čtyřmi lety. Stále se učím. Přesto bych se s vámi chtěl podělit o to, co jsem se za tu dobu naučil, a pomoci vám stát se (lepším) remote leaderem.
 

Fancy rady, které vám nepomohou:

„Pořiďte si samostatnou kancelář.“ – Tento tip vám doporučí každý. Většina z nás ale pravděpodobně nevlastní sídlo s dostatkem místností, které by bylo možné proměnit na domácí kancelář. Musíme tedy pracovat s tím, co máme.

„Najděte si parťáka.“ – Jako byste nedokázali pracovat samostatně. Nejsme v mateřské školce, určitě si zvládnete poradit i sami.

„Používejte ty správné nástroje.“ – Proč hledat komplikace tam, kde nejsou? Pro práci z domova nám stačí dvě věci: notebook a internetové připojení, žádné jiné nástroje nejsou pro naši práci nezbytné.

„Dbejte na pracovní oděv.“ – Dočetl jsem se, že byste měli doma nosit stejné oblečení, v jakém byste šli do práce. Možná to někomu pomáhá přepnout do pracovního režimu, ale obecně: Noste si, co chcete. ?

„Nastavte si pracovní dobu.“ – Tato rada platí leda v případě, že pracujete jako zákaznický servis. Jinak je to nesmysl. Pracujete z domu čili můžete pracovat, kdy budete chtít. Jako leadera mě zajímá, že je vaše práce hotová včas, je mi jedno, kdy pracujete.

Zbytečných rad pro práci z domova existuje nepřeberné množství. Většina z nich vzniká za pochodu při psaní článků nebo zkopírováním již známých doporučení. Podle mých zkušeností existuje jen několik málo univerzálních tipů, které vám mohou práci z domova skutečně usnadnit. Pojďme se na ně podívat blíž:

 

1.    KOMUNIKACE

Jediné pravidlo, které platí zejména pro leadery, je: „Nelze překomunikovat“.

Vedením v remote prostředí ztrácíte „face time“, je tedy potřeba nahradit komunikaci s kolegy i na úrovni povídání si u kafe. Jednoduše si udělejte čas i na „náhodné“ zavolání s kýmkoliv z týmu. Máte tak šanci se dozvědět něco nového a blíže pochopit situaci. Podporujte komunikaci napříč celou firmou, zrušte formální i neformální komunikační bariéry.

 

2.    NE MIKROMANAGEMENTU

To, že vám lidé z vašeho týmu neodpoví okamžitě, neznamená, že nepracují. Nevyžadujte, aby lidé reagovali hned. Vaši lidé chtějí pracovat! Co ale vyžadujte, je transparentnost. Motivujte své spolupracovníky, aby sdíleli, na čem pracují, a žádali si o feedback. Klidně několikrát denně. To samozřejmě platí i pro vás – jděte příkladem. Zajímavý nápad je sepsat svůj „manuál“, jak přes den pracuji a jakým způsobem mě můj tým může kontaktovat a spolupracovat se mnou.

 

3.    PLÁNOVÁNÍ

Připravte se, tady vás asi čeká zásadní změna!

Aby bylo možné vést funkční remote tým i v turbulentní době, musíte přepnout sebe i firmu do „wartime“ režimu. Vy a váš management se začnete pohybovat rychle, možná rychleji, než jste byli doposud zvyklí. Klíčem je transparentně plánovat, ideálně v týdenních cyklech. Začněte vytvářet týdenní zákaznicky orientované cíle, ať už individuální nebo týmové. Obecně platí, že individuální práce je v remote jednodušší a produktivnější, proto je třeba mezi úkoly pro týmy a jednotlivce najít rovnováhu.

Cíle si na konci každého týdne vyhodnotíte a na základě zpětné vazby od zákazníků i kolegů upravíte jako nové cíle na další týden. Cíle vždy orientujte na zákazníka a hodnotu, kterou chcete doručit. Např. získání nových zákazníků, vylepšení konverzního poměru na webu, usnadnění komunikace s vaší zákaznickou linkou atd.

Počet cílů minimalizujte (max 3-5 pro firmu, týmy a jednotlivce). 
Prioritizujte. Nesmlouvavě. Sledujte ROI cílů.

 

4.    VIZUALIZACE

Využijte vizualizačních metod, které objevili kdysi dávno v Toyotě – Kanban board. Pomocí nástěnky budete mít vy, celý tým i firma přehled o úkolech a situaci jednotlivých pracovníků i o plnění cílů. Vytvořte nástěnku pro každý tým – liniový nebo projektový. I pro váš management tým! Opět jsme tu u transparentnosti – buďte transparentní a totéž chtějte po ostatních.

 

5.    NÁSTROJE

O nástrojích už vyšlo tisíce článků. Nástrojů je nepřeberné množství a je třeba si jen vybrat, které vám sednou nejlépe. Má rada zde zní: Používejte jen to, co je nezbytné!

1.    Online komunikátor: Slack, Zulip, Mattermost, …

2.    Video/hlas: Google meet, Where by, …

3.    Dokumenty: G-doc, MS 365, …

4.    Kreativita: Miro a podobné …

5.    Řízení: Trello a podobné …

 

6.    OPERATIVNÍ MANAGEMENT

Přepnutí do remote je změna a jako změnu je také třeba proces řídit. Pokud právě máte nastartovaných několik dalších změnových projektů, pozastavte je.

Zaveďte týdenní plánování. Denně se informujte, koordinujte a spolupracujte. U ranní a odpolední kávy začněte s tzv. daily stand-up a stand-down. Jeden z toho může být volaný a jeden písemný. Nebo oba písemné.

V daily stand-up se zaměřte na vaše plány (a plány vašich týmů) na den a případnou spolupráci s kolegy. Stačí pár bodů, žádné slohové cvičení.

Ve stand-down se zaměřte na to, co se za den povedlo a kde se vám něco zablokovalo. Příští den to pak hned můžete s kolegy začít řešit. Oboje můžete okořenit poznámkou, jaká je nálada v týmu nebo vaše.

Dalším time-managementovým pravidlem je následující praktika, kterou nezbytně zaveďte: 

Stanovte si v týmu cca 4 hodiny denně (nebo polovinu pracovní doby) jako online čas, tj. kdy budete všichni online spolupracovat a dostupní. Druhou polovinu máte individuální, klidně brzo ráno nebo v noci. Věnujte se “hluboké” práci bez vyrušení. 

Stanovte si osobu „kouče“ pro hlídání dohodnutých procesů – plánování, odstraňování vzniklých problémů, daily, spolupráce a zlepšování procesu … Na konci každého týdne se zpětně ohlédněte a řekněte si, jak váš nový proces vylepšit a v příštím týdnu implementujte úpravy. V tom může pomoci výše zmíněný “kouč”.

U všeho jako leader jděte příkladem – v remote týmech je to překvapivě hodně vidět. V managementu a self-managementu buďte disciplinovaní a vyžadujte to i po ostatních.

 

7.    MEETINGY

V našich týmech se osvědčilo stanovit si maximální délku meetingu na 30 minut, ať je to cokoliv. Cílem je dosáhnout soustředění a efektivitu. 2-3x týdně to můžete překročit, zejména při one-to-one hovorech o závažných tématech nebo strategických poradách.

Vždy mějte ke každému meetingu připravený: účel, agentu a očekávané výstupy. Výstupy publikujte, zdlouhavé zápisy nejsou třeba.

 

SHRNUTÍ

Buďte manažerští „craftsmani“ i v remote. Hledejte, implementuje, vylepšujte vaše „best practice“. Buďte disciplinovaní – začněte u sebe a vyžadujte to i po ostatních. Neustále se zlepšujte – sebe, svůj tým i celou firmu.

Jste leadeři, začněte u sebe. 
Nabízejte pomoc ostatním, odstraňujte překážky a buďte nároční.

 #leader #manažer #management  #podnikani #remoteleadership #homeoffice #problemsolving  #leadershipvkrizi #skolenimzkrize #byzyns #rady #tipy

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.