04.04.2020 5 minut čtení

Mají lidé vyléčení z COVID-19 doživotní imunitu? Faktem je, že zatím absolutně netušíme

Veřejnost aktuálně kalkuluje s vědomím, že pokud se někdo nemocí COVID-19 jednou nakazí a vyléčí se, už ji podruhé nedostane. Faktem ale je, že zatím neexistuje dostatek důkazů potvrzujících, že tuto nemoc už nikdy nemůžete chytit znovu.

Koronavirus SARS-CoV-2 odebraný od izolovaného pacienta z USA a pozorovaný pod transmisním elektronovým mikroskopem; foto: NIAID-RML

Řekněme, že jste se infikovali virem SARS-CoV-2, kterému se ve vašem organismu podařilo rozmnožit do té míry, že vyvolal aktuálně nejsledovanější nemoc na světě - COVID 19. Jenže vy opravdu nejste nijak výjimeční, a tak jste se stejně jako drtivá většina ostatní populace bez problémů vyléčili. Otázkou je - máte nyní proti této nemoci doživotní imunitu, nebo ji můžete chytit znovu? Jednoznačná odpověď je zatím velmi problematická.

První známka toho, že COVID-19 možná nebude stačit porazit jednou, se objevila v únoru, když Japonsko informovalo o tom, že jeho občanka, u níž bylo konstatováno úplné vyléčení z nemoci, měl posléze opět pozitivní test na přítomnost viru SARS-CoV-2. Později se objevil podobný případ ještě u jednoho japonského muže a několik podobně zvláštních případů, kdy se u zcela vyléčených virus objevil znovu, hlásila i Čína.

Co to znamená? U odborníků vyvolaly tyto případy vážné obavy z toho, že lidský organismus si možná na tento typ koronaviru není schopen vybudovat přirozenou imunitu. To by znamenalo, že dokud nebudeme mít k dispozici účinnou vakcínu, mohli bychom zas a znovu zažívat opakované šíření infekce.

Jenže ani to nelze říct s jistotou a rameny v tuto chvíli krčí i věda. "Existují nějaké zvláštní důkazy o opakovaném infikování virem, ale v tuto chvíli opravdu nic nevíme," reagovala Ira Longini z University of Florida. A Jeffrey Shaman z Columbia University v New Yorku nadhodil polemiku nad tím, zda ve výše popsaných případech byly možná použity nespolehlivé testy, což je i u jiných virů napadajících dýchací soustavu častý jev.

Zvířata jsou schopna si po prodělání COVID-19 vytvořit efektivní imunitu

Čínská Akademie lékařských věd už na toto téma provedla první menší experimenty se zvířaty a zatím vše vypadá optimisticky. Čtveřice makaků rhesus byla vědci vystavena koronaviru a o týden později byly u všech čtyř konstatovány symptomy podobné těm u COVID-19 a jejich těla obsahovaly vysoké množství viru. O dva týdny později byli všichni čtyři makakové zdraví a vědci zároveň potvrdili, že v krevním objemu mají proti SARS-CoV-2 účinné protilátky.

Vědci se následně pokusili dva z těchto makaků infikovat znovu, ale marně, což naznačuje, že zvířata byla proti viru po absolvování nemoci skutečně imunní. "Tyto první výsledky jsou nadějné, protože naznačují, že je možné vybudovat si přirozenou imunitu proti tomuto viru," okomentoval snažení čínských kolegů Alfredo Garzino-Demo z lékařské fakulty University of Maryland.

Celé to ale má ještě jeden háček - prokázaná imunita (u zvířat) bezprostředně po prodělání nemoci COVID-19 nemusí vůbec znamenat, že organismu tato odolnost vydrží nejen doživotně, ale i dlouhodobě. V lidské populaci koluje řada jiných koronaviru, které u nakažených jedinců sice rovněž vytvářejí přirozenou imunitu, avšak tato vydrží jen několik měsíců. "Některé další viry z rodiny koronavirů, například ty, jež způsobují běžné nachlazení, zpravidla způsobí vytvoření pouze velmi krátkodobé imunity, která trvá zhruba tři měsíce," vysvětluje imunolog Peter Openshaw z Imperial College London.

"Protože je [tento koronavirus] zcela nový, zatím nemůžeme říct, na jak dlouho jakákoliv imunita, kterou infekce vygeneruje, vydrží. Akutně potřebujeme další studie, které se zaměří na imunitní reakce u lidí, kteří se již z infekce vyléčili, abychom měli jistotu," dodal Openshaw.

Dlouhodobá účinná imunita není u jiných koronavirových nemocí běžná

S jeho názorem souhlasí i další imunologové: "Imunitě vůči viru SARS-CoV-2 zatím příliš dobře nerozumíme a rovněž nevíme, jak účinná bude protilátková odpověď organismu v dlouhodobém horizontu," okomentovala aktuální palčivé otázky okolo koronaviru Erica Bickerton z britského institutu Pirbright.

Jedno je však jisté, dlouhodobě trvající imunita není u infekcí/nemocí způsobených jinými koronaviry všeobecně normální. "Pro jiné běžné infekce způsobené koronaviry není běžné, že získáte dlouhodobě trvající imunitu. Mohou vás infikovat zas a znovu a v tuto chvíli opravdu netušíme, jestli je tato známá skutečnost pravdivá i pro tento nový koronavirus," dodává Longini.

Nicméně existují i jiní infektologové, kteří jsou ve svých pohledech optimističtější. "Dostupné důkazy stále jasněji ukazují, že infekce virem SARS-CoV-2 vede k obranné reakci organismu, která vytváří imunitu. A není vyloučeno, že tato imunita bude doživotní," tvrdí Martin Hibberd z London School of Hygiene & Tropical Medicine, a dodává: "Ačkoliv v tuto chvíli rozhodně potřebujeme víc důkazů, abychom měli jistotou, lidé, kteří se již vyléčili, se s největší pravděpodobností virem SARS-CoV-2 znovu nenakazí."

Závěr? Vědci i lékaři jsou ve svých názorech velmi opatrní. Na první pohled se zdá, že prodělání nemoci COVID-19 organismu poskytne imunitu, avšak nikdo zatím není schopen s jistotou říct, jak dlouho bude tato imunita účinná a zda je opravdu nemožné nakazit se stejným koronavirem za půl roku znovu a znovu stejnou nemoc absolvovat. Pokud by se tato skutečnost prokázala, mohlo by to mít zásadní dopad na to, jakým způsobem bude celý svět fungovat do chvíle, než se podaří začít hromadně distribuovat první účinnou vakcínu.

#aktuality #koronavirus #sarscov2 #covid19 #infekce #nemoc #imunita #protilatky #veda #studie #zvirata #vakcina

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Já někde zahlédl, že se stal případ, kde člověk vyléčený z COVIDu-19 jej dostal znovu a pro lékaře to byl docela oříšek.
    +1
    • To je hrůza :O COVID19 současnou společnost hodně ovlivní. Nejistotu si bude více uvědomovat každý jedinec na zemi :/
      0
Doporučené příspěvky
6 minut
11 minut
9 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
7 minut
10 minut
5 minut
7 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
11 minut
9 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
7 minut
10 minut
5 minut
7 minut
5 minut