5 minut čtení

Když se budete držet těchto 5 pravidel, můžete se za rok naučit mluvit cizím jazykem

Talent na učení jazyků prostě buď máte nebo nemáte a nic mezi tím, ne? Většina lidí tomu věří, ale pravdou je, že lidé, kteří „nemají na jazyky talent“ většinou jen nevědí, jak se efektivně cizí jazyk učit a především jaký učební styl jim vyhovuje.

Pokud se budete řídit následujícími tipy, můžete se cizí jazyk naučit i za méně než rok.

1. Učte se správná slovíčka správným způsobem

Když se začínáte učit nový jazyk, musíte se „nabiflovat“ spoustu slovíček. Mnoho lidí má na slovíčka špatnou paměť, ale pravdou je, že abyste mohli začít mluvit cizím jazykem, rozhodně nemusíte znát všechna slovíčka. I na učení slovíček se totiž dá aplikovat Paretův princip – 20 % času, který strávíte získáváním větší slovní zásoby, vám může zaručit, že porozumíte 80 % jazyku.

Pro ilustraci: 65 % všeho psaného materiálu v angličtině je jen opakujících se 300 slov. Můžete si na internetu najít stránky a aplikace, které vás právě tato nejčastěji používaná slova z daného jazyku naučí. 

Dobrý tip je například aplikace Anki, která nejenže vám vytvoří oboustranné kartičky, které jsou při učení slovíček mocným nástrojem, ale ještě v sobě má zabudovaný automatický systém opakování a přesně ví, jak lidský mozek funguje. Nenechá vás žádné slovíčko zapomenout. 

Opakování je totiž při učení klíčové. Opakování a pravidelnost. Pokud každý den – a tím myslím opravdu každý, dokážete věnovat učení 20 minut, budete za rok schopni se dorozumět, na to vezměte jed.

2. Používejte mnemotechnické pomůcky

Ačkoliv opakování jednoho slovíčka někdy stačí na to, abyste si ho zapamatovali, jindy si musíte pomoct jinak. Je frustrující vědět, že už jste nějaké slovíčko slyšeli desetkrát, ale pořád si nepamatujete, co znamená.

V tomto případě vám doporučuji mnemotechnické pomůcky. Jde o to, že si v hlavě vytvoříte se slovem nějaké spojení, které vám pomůže si ho vyrýt do paměti. Mně mnemotechnické učení ukázal táta, když mi bylo asi 8. Snažila jsem se zapamatovat anglická slovíčka. Jedno z nich mi ale stále nešlo do hlavy. Bylo to listen. Poslouchat. Táta mi řekl, ať si představím, že mám místo uší listy. 

listen = listy = poslouchat

Už nikdy jsem toto slovíčko znovu nezapomněla. Mnemotechnické pomůcky fungují tím lépe, čím zajímavější, vtipnější, hloupější nebo třeba i sprostší pomůcka je. Nebojte, nebudete si muset pomůcku vybavovat navždy. 

Po několika málo opakování si uložíte slovíčko a jeho význam do dlouhodobé paměti a pomůcka se stane zbytečným prostředníkem, kterého sami zapomenete. Možná, že se to zprvu zdá jako zdlouhavý proces, ale věřte, že jakmile si ho jednou osvojíte, už nikdy se nebudete chtít učit jinak. Je to totiž šíleně efektivní systém. 

3. Denně se s daným jazykem setkávejte. (Nepotřebujete k tomu cestovat.)

Další důvod, který lidé často uvádí jako primární příčinu toho, že nejsou schopni se pořádně naučit cizí jazyk, je ten, že nemohou odcestovat do země, kde se jím mluví.

Jistě, když se teď odstěhujete na rok do Anglie, budete anglicky mluvit pravděpodobně mnohem lépe, než když se budete snažit rok studovat online kurz, ale odcestování rozhodně není podmínkou pro to, abyste si osvojili nový jazyk

Víte, proč se lidé naučí snadno cizí jazyk v cizině? Není těžké to uhádnout. Protože jsou mu denně vystaveni. Vy si ale podobné podmínky můžete vytvořit i doma. Poslouchejte zahraniční rádio, sledujte videa a filmy v daném jazyce. Čtěte články a knihy. Důležité je ale nezapomínat ani na aktivní slovní zásobu a na aktivní používání gramatiky.

Najděte někoho, s kým si budete moci v daném jazyce psát nebo povídat. Byť třeba jen po Skypu. Pokud se stydíte, nemusíte se ani bavit s nikým skutečným. Důležité je, aby se váš mozek učil přemýšlet nad tím, jak to či ono říct v cizím jazyku. 

Metoda, kterou mě naučila jedna moje známá a která se mi velmi osvědčila, je snaha o shrnutí. Pusťte si nebo si přečtěte nějaký materiál v cizím jazyce, kterému jste schopni porozumět a následně se ho pokuste nahlas pár slovy shrnout.

5. Nebojte se chybovat

Více než polovina lidí na světě mluví jen jedním jazykem. To znamená, že pokud si osvojíte byť jen základy druhého jazyku, už jste napřed před polovinou světové populace. To zní skvěle, ne? Tak proč se stydět za chyby? Stydět se má ten, kdo se nesnaží. Důležité je uvědomit si, že budete dělat chyby rok, pět let i deset let poté, co se nějaký jazyk začnete učit. Takže byste si na to měli zvyknout. 

Nikdy nebudete znát další jazyk na té úrovni, na které znáte svou mateřštinu. Ale to přece ničemu nevadí. Nechcete dosáhnout dokonalosti. Chcete se umět domluvit v cizině, poznat něco nového a především byste měli chtít učit se. Při učení jazyků totiž víc než při čemkoliv jiném platí, že cesta je cíl. Tak si ji zkuste užít a začněte s novým jazykem ještě dnes. Nemusíte za to utrácet tisíce. Začněte čerpáním ze zdrojů, které jsou zdarma jako například Duolingo.

Hlavně začněte co nejdřív. Za půl roku si budete přát, abyste byli začali dnes.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#jazyky #seberozvoj #osobnirozvoj #osobnirust #uceni #studium #inspirace #kurzy

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.