5 minut čtení

Jak a proč se Trello z improvizované appky stalo firmou za půl miliardy dolarů?

Všechno to začalo dvěma vývojáři, kteří sdíleli společný sen. Chtěli pomoci lidem, aby byly jejich životy organizovanější a oni produktivnější, ať už dělají cokoliv. Podívejte se se mnou na příběh Joela Spolskyho a Michaela Pryora.

Foto zdroj: Project-management.com

Používáte nalepovací poznámkové bločky? V Česku to není takový trend jako třeba v Americe nebo v hollywoodských filmech, každopádně to ale má něco do sebe. Na papírek napíšete něco, co musíte udělat a přilepíte si ho na zeď, abyste jej měli stále na očích, dokud úkol skutečně nesplníte. Tento systém se zamlouval i Spolskymu a Pryorovi.

Chtěli vzít koncept těchto lepících papírků a přenést ho do online světa. Vytvořit aplikaci, ve které bude moci spolupracovat tým lidí v reálném čase na jakémkoliv projektu a díky které jim to vše půjde tak nějak lépe a organizovaněji. A každý, kdo už někdy aplikaci Trello použil, mi asi musí dát za pravdu, že se jim to povedlo.

Jejich kvantitativní cíl, který si vytyčili na začátku, nebyl nijak minimalistický. Vzali si do hlavy, že jednou bude Trello používat 100 milionů lidí. A i tady už se blíží. 30. října 2019 uvedli, že má Trello 50 milionů zaregistrovaných uživatelů. Jaká byla jejich cesta na vrchol? Stejně jako snad u všech ambiciózních start-upů – nepředvídatelná. Pojďme se na ni podívat zblízka.

Jak a proč se Trello dostalo na vrchol

Ve zkratce Trello začalo jako mnoho dalších strart-upů. Dva vývojáři dali hlavy dohromady a vytvořili produkt, který zpochybnil zajeté pořádky. Pryor a Spolsky se poznali v jiném start-upu v New Yorku na konci 90. let. Namísto šplhání po kariérním žebříčku se ale rozhodli jít vlastní cestou a v roce 2011 založili vlastní společnost. Vytvořili prototyp Trella (tenkrát ho pojmenovali Trellis). 

Zajímá vás také, proč ta změna? Pryor v jednom rozhovoru vysvětlil, že nemohl najít pro Trellis vhodnou doménu:

„Hledal jsem 30 minut, seděl jsem s hlavou v dlaních a říkal si ‚tak to je asi konečná‘. Zkusil jsem znovu napsat Trellis a vyskočila na mě reklama na Trello.com. Tak jsem přiběhl do kanceláře a říkám ‚Co si myslíte o Trello?‘“

No a asi si tipnete, co na to ostatní říkali... Líbilo se jim to. Když mělo Trello silný produkt se silným názvem, mohli aplikaci spustit. Představili ji na TechCrunch Disrupt v září 2011 a appka zaznamenala takřka okamžitý úspěch. Očividně se jim podařilo zaplnit díru na trhu. Do července roku 2014 měli přes 4,75 milionů uživatelů.

Neskutečný růst

Během dalších 3 let je čekal exponenciální růst. V roce 2017 společnost koupila firma Atlassian a dočkali se 25 milionů uživatelů. Jinými slovy: Trello svou uživatelskou základnu během tří let zvětšilo o 426 %. Povedlo se jim to především díky tomu, že byl jejich produkt zdarma, měl dobré uživatelské rozhraní a byl velmi snadno přizpůsobitelný.

Tady se hodí poznamenat, že svých prvních 500 tisíc uživatelů Trello získalo bez jakéhokoliv placeného marketingu. To dokazuje, že když máte opravdu kvalitní produkt, jeho pověst ho může předcházet, aniž byste museli nasypat desetitisíce do reklamy.

Stejně jako všechny technologické společnosti, i Trello musí na něčem vydělávat. Proto nabízí předplatné. Má tři různé tarify, které rozšiřují rozsah nástrojů a objemu projektů, které se v Trellu dají spravovat. Ceny se pohybují od 5 do 21 dolarů měsíčně. Ale ve své základní podobě Trello zůstává zdarma, což je něco, co je pro růst aplikace klíčové.

Uživatel se dozví o Trellu, vyzkouší ho, a časem bude rozšiřovat oblasti, pro které jej využívá. A když se mu Trello bude líbit, začne si platit za to, aby měl dostupné všechny nástroje.

Proč se Trellu podařilo uspět?

Prsty v tom zajisté měl velmi dobrý marketingový mix. Ze začátku Trello nemělo na marketing prostředky a tak se rozhodlo jít cestou doporučení. Když se někomu Trello líbilo a doporučil ho kamarádovi nebo kolegovi, který se na Trellu zaregistroval, dostal měsíc prémiového účtu zdarma. 

Další oblast, ve které je Trello nepřekonatelné, je budování komunity. Trello si udržuje se svými uživateli dlouhodobě skvělý vztah. Neustále s nimi je v kontaktu na sociálních sítích a poskytuje jim veškerou potřebu, kterou potřebují. 

 

Trello je zapamatovatelné mimo jiné díky svému maskotovi – psovi Taco, který vznikl podle skutečného mazlíčka Spolskyho. Když Taco v roce 2017 zemřel, post o této smutné novince se stal na Twitteru virálním. Základem je, že vyznění firmy je zábavné, aniž by bylo hloupé, profesionální, ale přesto přístupné, přátelské, ale ne blahosklonné.

To jsou všechno důvody, proč Trello zaznamenalo úspěch po celém světě. A tohle jsou lekce, které si z jejich přístupu můžete vzít vy:

  • Vytvořte produkt, který zlepší životy jeho uživatelů,
  • starejte se o své zákazníky,
  • vytvářejte obsah, který má váhu a je zábavný,
  • nepřestávejte na sobě pracovat.

 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#uspech #podnikatel #trello #technologie #startup #todolist #marketing #inspirace #pribeh #tipy #rady

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.