Běžně seriózní rozhlasová a televizní společnost zajišťující veřejnoprávní vysílání ve Velké Británii totiž aprílové vtípky miluje. A až se podíváte na seznam těch nejpovedenějších, budete za to zase milovat vy ji.
5. Nemoc z jilmu německého, která vám obarví vlasy na žluto
Letos si nejspíš nikdo ze smyšlených ani skutečných nemocí legraci dělat nebude, ale v roce 1973 byl tento humor ještě v pořádku. Rádio BBC udělalo na téma vymyšlené nemoci rozhovor s „Dr. Clothierem“.
V rozhovoru se posluchači dozvěděli o podivné nemoci pocházející ze stromů, která ohrožuje všechny zrzavé lidi. Když ji zrzek nebo zrzka chytnou, jejich vlasy se obarví na žluto. Je to prý zapříčiněno podobností mezi krevním obrazem zrzavých lidí a půdními podmínkami, ve kterých se jilmům německým daří. „Odborník“ na nemoc, který radil zrzavým lidem, ať raději nechodí do lesa, byl ve skutečnosti populární komik Spike Milligan.
4. Zákaz hranolek na britských školách
BBC 1. 4. 2003 přinesla veřejnosti zprávu o tom, že autority v oblasti školních jídelen rozhodly, že se v nich nadále nesmí podávat hranolky. Musíme si uvědomit, že v Anglii patří fish and chips mezi nejtradičnější a nejoblíbenější jídla.
„Mají za to, že populární jídlo je nezdravé a tak se rozhodli, že už ho děti nebudou mít dovoleno jíst. Místo něj budete všichni muset jíst hrudkovitou kaši! Vládní odborník na jídlo profesor Steve P. U. Denton řekl, že ačkoliv ví, že bude rozhodnutí nepopulární, udělali ho protože díky němu budou děti zdravější.
Dodal: ‚Je nám líto, že to musíme udělat, ale děti tráví tolik času hraním PC her, že jim musíme ke zdraví napomoci jinak.‘ Hlavní britská hranolková autorita Fry Smith [fry = smažit] řekl, že nerozumí, proč by měly zrovna hranolky mít zvláštní zacházení.“
3. Zázrak evoluce – Létající tučňáci
V roce 2008 pro změnu BBC oznámila, že její štáb při natáčení nového dílu cyklu Zázraky evoluce na Antarktidě zaznamenal na kameru naprostou raritu. Létající tučňáky. Záznamy upravené zvláštními efekty vypadají skvěle, posuďte sami.
Reportér Terry Jones vysvětlil, proč se tučňáci naučili létat. Podle vědců prý jde o to, že už je nebavila antarktická zima a tak se rozhodli, že začnou létat tisíce mil do deštných pralesů v jižní Americe, kde stráví zimu vyhříváním se pod tropickým sluncem.
2. Byl Shakespeare Francouz?
Pořad na rozhlasové stanici BBC Radio 4 v roce 2010 představil zajímavou hypotézu týkající se britského národního klenotu dramatu – Williama Shakespeara.
Podle nových nálezů ze Shakespearova posledního domova prý není pochyb o tom, že byl umělec francouzského původu. Jeho matka totiž měla být Francouzkou. Pořad zahrnul též rozhovor s tehdejším francouzským ministrem kultury, který k problematice řekl:
„Jsme velmi potěšeni zjištěním, že Shakespeare byl Francouz... Jistě... už máme Racina a Moliéra, ale nějaké místo pro něj v národním panteonu literatury najdeme.“
1. Sklizeň švýcarských špaget
Snad největším evergreenem mezi televizními hoaxy je sklizeň špaget. Seriózní pořad televizních novin BBC Panorama v roce 1957 uvedl reportáž ze Švýcarska. Díky mírné zimě a zdárnému odstranění škůdců se ve Švýcarsku zdejším zemědělcům poštěstilo a měli neobvykle bohatou sklizeň těchto populárních těstovin.
Videoreportáž zahrnovala přesvědčivé záběry lidí sklízejících špagetové nadělení ze stromů. Kombinace těchto skvělých záběrů a toho, že byl rok 1957 zapříčinila, že se na hoax mnoho diváků nachytalo. Nemálo z nich do BBC volalo a ptalo se, jak si mohou vypěstovat vlastní špagetovník. BBC na tyto dotazy diplomaticky odpověděla, že by měli umístit snítku špaget do plechovky rajčatové omáčky a doufat v to nejlepší.