6 minut čtení

Boháči prchají před pandemií: Masivní nárůst poptávky po luxusních bunkrech a soukromých ostrovech

Jak dnes trávíte své všední dny? Pravděpodobně zavření ve svém bytě či rodinném domě (ti šťastnější se možná uklidili někam na chatu do hor). To majetná část populace má aktuálně díky koronaviru jiné starosti - budují bunkry a shánějí ostrovy.

Foto: Survival Condo

Těžko říct, zda můžeme aktuální situaci na trhu s bunkry a bezpečnostními úkryty považovat za znak toho, že bohatí lidé jsou výrazně paranoidnější než běžná populace, či nikoliv. Firmy, jež se budování privátních krytů věnují, si však nyní na nedostatek zájemců rozhodně stěžovat nemohou.

Například společnost Rising S Company tvrdí, že oproti prvnímu kvartálu loňského roku letos za stejné období objem jejího byznysu vzrostl celkem čtyřnásobně. CEO této konstrukční firmy Clyde Scott má o původu raketového růstu poptávky celkem jasno - panika okolo pandemie koronaviru. Byť jeho společnost sídlí ve Spojených státech, volají mu prý aktuálně lidé z celého světa, třeba i z Chorvatska.

Majetní lidé zřejmě nabyli pocitu, že je potřeba kromě akcií, dobrého vína, umění, pozemků či veteránů investovat také do toho, aby měli v případě globální pohromy co největší šanci na přežití. Dle Scotta se klienti aktuálně zajímají o modely soukromých bunkrů, jejichž cena se pohybuje okolo 150 tisíc dolarů (více než 3,7 milionu korun).

Návrh možného podzemního bunkru; foto: Survival Condo

Podobnou zkušenost z úvodu letošního roku popisuje i majitel další společnosti Survival Condo specializující se na budování bunkrů. Larry Hall dle svých slov společně s růstem frekvence zpráv o koronaviru rovněž zaznamenal, že mu telefon začíná každý týden zvonit častěji a častěji, na což za normálních okolností není vůbec zvyklý:

"Běžně to funguje tak, že se spíš musíme snažit naše produkty aktivně nabízet, aby vůbec měli zájem sem přijet a na některé se osobně podívat. Teď je to přesně naopak, lidé sem jezdí a volají zcela sami, protože se pro ně osobní úkryt náhle stal jednou z hlavních priorit." 

Hall popsal i jednoho klienta, který si letos kvůli koronaviru objednal celý bunkr online, aniž by jej na vlastní oči vůbec viděl. I on rovněž popisuje, že objednávky mu nyní chodí z celého světa. A byť doposud jeho firma prodávala pouze americkým klientům, dnes mu sami od sebe volají lidé ze Středního východu, Británie, Japonska nebo Francie.

Survival Condo se specializuje i na luxusnější typy privátních bunkrů. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 500,000 až 2,4 milionu dolarů a mohou obsahovat i krytý bazén, posilovnu nebo třeba lezeckou stěnu. Jak takový luxusní bunkr pro přečkání případných krušných časů vypadá, se můžete podívat zde:

Soukromé ostrovy a jachty

Ne každý majetný člověk však očekává rovnou příchod jaderné války. Někteří, podobně jako Bill Gates, vsázejí spíš na to, že by se jednoho dne problémem mohl stát nějaký další virus či bakterie. Proto místo života pod zemí pod metry a metry betonu sázejí spíš na radikální formu social distancingu - shánějí soukromé ostrovy, aby mezi sebe a zbytek populace mohli v případě potřeby umístit místo 2 metrů rovnou celé moře.

Portál Private Islands, který nabízí prodej či pronájem soukromých ostrovů, tak dnes rovněž hlásí zásadní nárůst zájmu. Výkonný ředitel stejnojmenné společnosti, jež web vlastní, Chris Krolow, má nyní rovněž v rukávu pár bizarních příběhů milionářů, kteří mají aktuálně enormní zájem někam "se uklidit" z civilizace.

Dokonce mu prý dnes volají lidé, kteří jsou aktuálně uzavřeni na svých jachtách, krouží okolo ostrovů v Karibiku a zároveň se online snaží najít, jestli by si některý nemohli pronajmout/koupit a bezpečně tam zakotvit: "Řada z nich hledá nějaké bezpečné místo a jsou si za něj dokonce ochotni připlatit víc, než je požadovaná částka."

Zároveň se objevuje skupinka boháčů, kteří sice z koronaviru až takovou obavu nemají, ale zároveň zvažují, že pro případ další podobné krize by bylo dobré mít nějaké místo zcela mimo civilizaci, kam se jen tak někdo nedostane a kde by mohli jakoukoliv krizi případně přečkat.

O jachtách už byla řeč, a pokud zrovna žádný příhodný ostrov není na prodej, je tady ještě možnost pronajmout si na pár týdnů jachtu a schovat se přímo na moře. Například společnost Burgess Yachts na pandemii bleskově zareagovala a přidala do své nabídky sedmitýdenní a čtyřtýdenní plavby pro rodiny s dětmi. Ty zahrnují i školní výuku, lekce vaření nebo výuku technické stránky jachtingu či plavby po moři, aby si mrňata během času stráveného na moři trochu rozšířila obzory.

 

A v neposlední řadě zažil obrovský nárůst poptávky i jeden specifický sektor letectví - provozování soukromých tryskáčů. CEO společnosti FlyEliteJets, která nabízí pronájem soukromých letadel, Christopher Williams-Martin říká, že standardně obdrží zhruba 30 žádostí o soukromý let za týden. Na začátku března však prý toto číslo najednou během pěti dní vzrostlo na 270 týdně. Jakmile se začaly šířit zprávy o tom, že by koronavirus mohl mít zásadní dopad na komerční letectví a lidé na cestách začali být od svých vlád vyzýváni, aby se vrátili domů, šly soukromé lety na dračku.

Williams-Martin popisuje, že mu volali třeba i muzikanti, kteří se zrovna nacházeli uprostřed turné a potřebovali se dostat domů ještě před tím, než budou definitivně uzavřeny hranice. Na konci prvního březnového týdny měl prý před sebou na stole celkem 300 žádostí o soukromý let z bodu A do bodu B.

Chtělo by se říct, že i v tomto případě jeden extrém automaticky vyvolává a posiluje opačný extrém. Zatímco nad světem se vznáší ekonomická recese a zdravotní systémy řady států kolabují, někteří lidé, kteří by možná měli prostředky na to pomoci druhým, místo toho utrácejí miliony dolarů za to, aby přežili především oni - a až pak se můžeme bavit o ostatních. Nicméně kdo z vás někdy viděl divadelní klasiku Lakomec od Moliéra, nemůže být překvapen :).

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned

#aktuality #pandemie #milionari #paranoia #bunkr #ukryt #luxus #soukromyostrov #jachty #apokalypsa

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.