31.03.2020 3 minuty čtení

Riziko inflace na vzestupu

Očekávaná inflace je stále mírná, ale rychle stoupá riziko, že narušení dodavatelských řetězců potravin kvůli protekcionismu a logistickým překážkám povede v nacházejících týdnech i měsících k jejímu zvýšení.

Minulý týden šla očekávaná inflace v USA (měřeno podle 5leté rovnovážné míry inflace) rychle k zemi poté, co Spojené státy odhalily balíček fiskálních a monetárních stimulů. Počáteční reakcí na epidemii viru COVID-19 byl prudký propad očekávané inflace z 1,5 % na konci února na 0,14 %, což jen potvrzuje, že je koronavirus vnímán především jako poptávkový šok. K pondělnímu dni zůstala očekávaná inflace ve srovnání s úrovní před krizí i nadále velice nízká, jak je vidět i na níže uvedeném grafu.

 

Nabídkový šok se v souvislosti s koronavirem zatím neprojevil, v nadcházejících týdnech a měsících však může mít na očekávanou inflaci významný vliv. Kvůli změnám celkové nabídky, které se zatím neprojevily na cenách, roste riziko, že dočasně stoupne inflace cen potravin. Je evidentní, že vlády nespolupracují na zajištění správného fungování globálních dodavatelských řetězců v oblasti potravin. 

V posledních několika dnech naopak některé země, které patří mezi největší producenty potravin na světě, zavedly přísná protekcionistická pravidla, která jim mají zajistit dostatek potravin pro domácí spotřebu. Například Kazachstán zakázal vývoz pšeničné mouky a Srbsko zastavilo export slunečnicového oleje. Rychle se zvyšuje také riziko nedostatku rýže, která je základní potravinou více než poloviny světové populace. Hlavní světový pěstitel, Indie, se na tři týdny uzavřel do izolace, druhý největší světový pěstitel, Thajsko, je také v karanténě. Letos se navíc muselo potýkat s krutým suchem, které se podepsalo na jeho produkci. Vietnam, jako třetí největší světový pěstitel, vyhlásil v oblasti potravin nouzový stav a dočasně pozastavil nové kontrakty na vývoz rýže. 

Všechna tato narušení dodavatelských řetězců, dále zhoršovaná logistickými překážkami, mohou mít i v deflačním světě za následek velkou inflaci. Když k tomu přidáme recesi a výrazné zvýšení nezaměstnanosti, máme tu recept na pořádnou stagflaci.

O autorovi:

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou. 

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.

#investovani #inflace #koronavirus #ekonomika 

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.