Pokládáním otázek 21 neskutečně bohatým jedincům strávil šest let svého života. A jedna z věcí, které se při tom naučil, byla, že i miliardáři mají výčitky. Badziag říká, že mezi 21 respondenty převládalo 5 věcí, kterých lidé nejvíce litovali.
1. Nevyužití skvělých příležitostí
S velkými riziky může přijít velký úspěch. Ale pokud vidíte skvělou příležitost a necháte si ji protéct mezi prsty, budete si to vyčítat. Mnoho miliardářů, se kterými Badziag mluvil, se tuto lekci muselo naučit tak, že se spálili. Jedním z nich je i Tim Draper, miliardář, který investuje rizikový kapitál. Když se ho Badziag ptal, jestli má nějakou radu pro lidi, kteří chtějí uspět, odpověděl:
„Vyberte si cíl a jděte po něm.“
Ale i sám Draper si vyčítá chvíle, kdy zůstal nečinný. Vyprávěl Badziagovi příběh o momentu, kdy ho poprvé napadlo investovat do Facebooku. Tou dobou předseda společnosti Sean Parker hodnotu Facebooku odhadoval na 20 milionů dolarů. Draper se snažil trumfnout ostatní investory a nabídl 115 milionů dolarů. Nakonec ale z obchodu vycouval. Dnes si to vyčítá, protože by mu Facebook tuto investici mnohokrát vrátil.
Jeho firma byla trumfnutá také při snaze investovat do Yahoo. „Měl jsem do toho prostě jít, vypsat jim šek a nechat je, ať s tím dělají, co chtějí. Když objevíte skvělou příležitost, neváhejte.“
2. Nežití v přítomnosti
Zakladatel firmy s oblečením pro atlety Lululemon Chip Wilson má mantru: Žijte v přítomném okamžiku. Ale pár let mu trvalo, než na to přišel.
Když budoval svou první firmu se sportovním oblečením Westbeach Snowboard Ltd., měl problémy. „Žil jsem minulostí, vyčítal jsem si věci, které jsem udělal, nebo jsem naopak myslel na budoucnost“ říká a dodává, že nikdy neuměl ocenit lidi, se kterými byl a věci, kterých dosahoval v přítomnosti.
„Přišlo mi, že jsem vždy v módu přežití. Vždy jsem přemýšlel nad tím, co budu dělat v budoucnosti. Uvědomil jsem si, že jsem strávil asi 40 let života, aniž bych si řekl ‚Není život skvělý?‘“
Jakmile Wilson změnil svůj mindset, začal si opakovat „Žiji skvělý život.“ Díky tomu se byl schopný posouvat a zlepšovat a přemýšlet nad tím, jak se stát lepším člověkem a změnit svět k lepšímu.
3. Pomalý start
Přes jejich obrovský úspěch se mnoho miliardářů shoduje na tom, že se o plnění svých cílů měli začít snažit již v mládí.
Peter Hargreaves, zakladatel největší finanční společnosti v Anglii – Hargreaves Lansdown, je jedním z nich. Když se ho Badziag zeptal, co by udělal jinak, kdyby mohl, odpověď zněla „Nejspíš bych začal dříve.“
Podobnou odpověď dostal Badziag i od Naveen Jaina, který svou první společnost Infospace založil, když mu táhlo na 40. „Přál bych si, abych to býval udělal po dvacítce. Měl bych o 20 let více zkušeností.“
Proč je to tak důležité? „Protože když děláte věci sami, naučíte se toho mnohem více, než když se učíte od někoho jiného. Takže kdybych začal ve 20, moje první společnost by možná nebyla úspěšná a moje druhá firma taky ne, ale ta třetí, ta by už úspěšná byla.“
Singapurský miliardář Ron Sim na toto téma říká: „Nikdy není správná chvíle na založení byznysu nebo na zplození dítěte. Ale když to neuděláte, nic se nestane. Takže nečekejte na ten správný okamžik. Čím dříve, tím lépe.“
No... u toho dítěte bych si tím zase tak jistá nebyla, ale ohledně byznysu pan Sim jistě ví, o čem mluví.
4. Nedostatek odvahy
I miliardáři jsou jenom lidi. Nenarodili se jako neohrožení nindžové, kteří se nikdy ničeho nezaleknou a do všeho jdou hned po hlavě. To dokazuje i odpověď Jacka Cowina, australského miliardáře, který založil firmu Competitive Foods Australia, na otázku, co by udělal jinak, kdyby mu znovu bylo 21.
„Byl bych odvážnější. Víc bych riskoval. Strach ze selhání z vás udělá obezřetnějšího člověka. Strach z dluhů rovněž. Víc bych si věřil. Věřil bych, že dokážu najít cestu skrz labyrint,“ říká Cowin, ale vzápětí dodává, že odvaha není to samé co bezhlavost. „Když uděláte chybu, je to špatným vyhodnocením situace. Je snadné se splést.“
V pohostinství podle něj „vždy hrozí, že někdo umře otravou jídlem nebo někdo [zaměstnanec] udělá chybu. Vše vyžaduje konstantní pečlivou práci. Je to riziko, se kterým musíte žít neustále, takže se ho musíte naučit zvládat.“
5. Příliš pomalé změny
Frank Hasenfratz, zakladatel manufaktury automobilových součástí, říká: „Musíte se měnit každý den. Když se nebudete měnit, zemřete.“ Hasenfratz si je vědomý toho, jak rychle se proměňuje svět a také toho, že se na něj musí umět bryskně adaptovat.
„Už tu [v automobilovém průmyslu] jsem 60 let. A pokud se trochu nebojíte, pokud si neříkáte ‚Zítra musím být lepší. Musím vyvinout jiný nebo lepší produkt‘ – pokud to neděláte, dlouho tu nevydržíte.“
Badziag shrnuje poznatky o výčitkách miliardářů nějak takto: Navzdory tomu, že všichni mají věci, kterých litují, na nich nijak nelpí. Většina z nich se naopak shoduje na tom, že chyby a selhání jsou nevyhnutelná. Z čeho jiného se konec konců můžeme učit?
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#uspech #miliardar #milionar #bohatstvi #uspesnilide #penize #inspirace #selhani #vycitky #psychologie #badziag