A našly jej, jak jinak, v online prostředí webových stránek, aplikací a dalších dostupných internetových vychytávek. Drtivá většina zahraničních škol dokázala prakticky během pár týdnů přejít kompletně na online režim. Díky tomu nejenže mohou udržet současné studenty, ale nalákat i další. Současná "karanténní" opatření totiž sice nenahrávají cestování za vzděláním, ale umožňuje využití času produktivním způsobem.
Důležité je zdůraznit, že online výuka probíhá LIVE, tedy živě, s kvalifikovaným učitelem a s možností přímé interakce s ním i s dalšími studenty ve "třídě". Nejde tedy jen o online vyplňování políček, které známe z tradičních aplikací. Zřejmě si řeknete, že online výuka nemůže plně nahradit osobní kontakt. My jsme se chtěli přesvědčit na vlastní kůži. Osobně jsme si vyzkoušeli online verzi výuky v podání jedné z nejlepších jazykových škol v Anglii, LSI Portsmouth.
A výsledek byl překvapivě pozitivní a věrohodný. Díky využití platformy Zoom probíhala výuka prakticky stejně jako v klasické třídě. Škola pracuje s maximálně osmičlennými skupinami, takže je zaručena plynulost komunikace. V případě potřeby může vyučující rozdělit účastníky i do dvojic na společnou práci a při tom je monitorovat.Studenti mají přístup k vyučovacím materiálům, stejně jako v klasické výuce. K plnému zážitku tak chybí opravdu snad jen ten vyloženě osobní kontakt.
Obdobně probíhá i výuka španělštiny na škole Clic IH v Seville. S využitím již zmíněného Zoomu, nástroje Google Classroom a vlastního elektronického rozhraní nabízí i tato škola prakticky kompletní studijní zážitek a kvalitu. A to není všechno. Ke každému jazykovému pobytu totiž patří i různé volnočasové aktivity. A ani o ty nezůstanou studenti ochuzeni!
Díky pokročilým technologiím probíhají kulturní a společenské aktivity virtuální formou - dočkat se tak můžete virtuální prohlídky muzeí a galerií, díky Street View se vydáte i na prohlídku města, užít si můžete filmové promítání a diskuzní klub nebo třeba i rychlokurz vaření či lekci salsy.
Do budoucna se navíc dá očekávat další diverzifikace online kurzů a rozšíření nabídky na kurzy pro dospělé, děti a mládež nebo seniory, případně i na odbornější zaměření. A určitě se dá počítat i s tím, že po odeznění pandemie tu online kurzy, na rozdíl od karantény a omezenému vycházení, zůstanou i coby doplněk klasických kurzů. Věřím tedy, že i naše odvětví tuto těžkou situaci přežije a vyjde z ní silnější, poučenější a připravenější!