6 minut čtení

? Stav nouze a plnění služebních povinností, Vladimír Plášil

Série článků zaměřených na právní aspekty pandemie

Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory České republiky:

V důsledku epidemiologického stavu způsobeného šířením tzv. koronaviru jsme svědky vyhlášeného nouzového stavu a s tím spojených nezbytných karanténních opatření. Tyto skutečnosti mají tíživý dopad i do činnosti nás všech – soudních exekutorů.

Na tuto zcela mimořádnou situaci, výrazně ovlivňující činnost soudních exekutorů, reagovala vláda České republiky tak, že  uložila orgánům veřejné moci, tedy i soudním exekutorům, aby v rámci všech svých pracovišť realizovali  omezený provoz vyplývající z nouzového stavu a spočívající v omezení práce na agendy, jejichž výkon musí být bezpodmínečně kontinuálně zajišťován, s tím, že ostatní agendy se vykonávají v rozsahu, který neohrozí opatření nutná k ochraně zdraví . V praxi to znamená především omezení osobních kontaktů soudních exekutorů a jejich zaměstnanců s účastníky řízení a třetími osobami na nezbytně nutnou úroveň , dále  omezení či pozastavení tzv.  zbytných agend, pokud by jejich výkon ohrozil opatření k ochraně zdraví nahrazení osobního kontaktu písemným či telefonickým, a to včetně kontaktu mezi zaměstnanci , fyzický příjem listin pouze prostřednictvím podatelny  , dále důsledné dodržování  preventivních hygienických a organizačních opatření , jakými jsou například omezení rozsahu úředních hodin na pondělí a středu v maximálním rozsahu tří hodin v daném dni s tím, že o změně úředních hodin orgány veřejné moci  vhodným způsobem informují a zveřejní je na svých úředních deskách.  Zajišťování chodu jednotlivých útvarů orgánu veřejné moci  vždy nejnižším možným počtem zaměstnanců přítomných na pracovišti  tak, aby případné karanténní opatření vůči části zaměstnanců neohrozilo akceschopnost orgánu veřejné moci.  ¨

Mimo výše uvedených, všeobecných opatření , doporučila Exekutorská komora České republiky jednotlivým soudním exekutorům, aby při výkonu exekuční i další činnosti neprováděli soupisy a zajištění nebo převzetí movitých věcí (tzv. mobiliární exekuce) s výjimkou případů zvláštního zřetele hodných. Stejně tak doporučila neprovádět exekuce vyklizením a odebráním věci, s výjimkou případů zvláštního zřetele hodných. Ve vztahu k doručování  písemností, s výjimkou případů zvláštního zřetele hodných,  doporučila Exekutorská komora ČR soudním exekutorům  upustit od jejich osobního doručování  a upřednostnit podle možností jiný způsob doručení, například do datových schránek,  elektronicky prostřednictvím e-mailové sítě , popř. zvolit bezkontaktní způsob doručení u písemností, u kterých je to možné.  Díle bylo soudním exekutorům doporučeno nekonat jednání s větším počtem účastníků (kamenné dražby, rozvrhová jednání), s výjimkou případů zvláštního zřetele hodných.

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde v celostátním měřítku o opatření marginální. Zde je však třeba uvést, že všechny právnické profese, ať se již jedná o soudce, státní zástupce, notáře, soudní exekutory, insolvenční správce a advokáty sdružuje v dané , zcela mimořádné  situaci , nejenom potřeba aktivně se podílet na činnosti fungujícího státu , ale i nutnost  přihlédnout k existenci zásadního veřejného zájmu na výkonu jejich  činnosti tak,  aby nedošlo za žádnou cenu k jejímu narušení.

Bohužel již teď rezonují ve společnosti nejrůznější snahy zájmových subjektů, využít dané mimořádné nouzové situace k získání „politických bodů“ , a to nejlépe prosazováním plošného zastavení exekucí a insolvencí. Poněvadž z reakcí odborné veřejnosti vyplynulo, že taková opatření nelze realizovat formou vládního nařízení či opatření, lze zaregistrovat snahy konkrétních politických subjektů vyjít vstříc takovým snahám v rámci nouzového a zrychleného projednání v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR , tedy bez tzv. „Prvního čtení“ .

Úvahy o prosazení  plošného odkladu exekucí nebo splátek v insolvenčním řízení jsou příslovečnou cestou do pekel, jelikož  výraznou měrou poškodí oprávněné zájmy věřitelů dlužníků, kteří se v souvislosti s vyhlášenými krizovými opatřeními vlády vůbec nemusí ocitnout v tíživé životní situaci, jenž by odůvodňovala plošné zastavení exekucí. Zde je třeba zmínit i oprávněné zájmy, zejména nezletilých dětí, na efektivním a včasném vymožení výživného nebo obětí trestných činů, kterým byla trestními  soudy přiznána náhrada újmy .  

Nezapomeňme, že i „zlý věřitel“, který si dovolil „drze“ vymáhat nezaplacené pohledávky,  má svá zákonná a ústavně garantovaná práva a že i on může být krizí dotčen. Jak již bylo výše uvedeno ve vztahu k vymáhání výživného - velká část věřitelů je reprezentována  matkami samoživitelkami, dále  spotřebiteli,  subjekty poškozené v rámci trestné činnosti konkrétních osob či  podvedení živnostníci, kteří nedostali  od svých „zákazníků“ či „odběratelů“ zaplaceno. Zamysleme se proto nad tím, zda si společnost může dovolit luxus jakéhokoliv plošného zastavování exekucí? Trvalým evergreenem před volbami do zastupitelských sborů všech stupňů je motto „Zatočíme se soudními exekutory“. To vše motivováno (veskrze mylnou) představou, že dlužníci v exekuci jsou právě tím správným elektorátem konkrétního politického subjektu.

Závěrem mé úvahy bych chtěl rovněž zmínit interní iniciativy Exekutorské komory ČR, která bez ohledu na aktivní dobročinné aktivity jednotlivých soudních exekutorů realizuje v rámci vnitřní neveřejné sbírky alokaci finančních prostředků ve prospěch osob, ohrožených či postižených Koronavirem. Aktuálně se podařilo získat prozatím částku cca 500.000,-Kč . Tato částka jistě nebude konečnou.

Další rady a informace v sekci “Korona-právo” na legalTV  ? zde

#vladimirplasil #stavnouze #koronavirus #exekuce #exekutorskakomora #poslaneckasnemovna #soudniexekutor 

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.