20.11.2018 2 minuty čtení

Elon Musk slaví! Tunel Hawthorne úspěšně dokončen

Muskova společnost Boring Company v pátek večer dokončila jednu ze dvou klíčových fází právě probíhajícího projektu v Los Angeles a Muskova koncepce tunelové dopravy tak dostala konečně živou podobu.

Kalifornský tunel Hawthorne je používán primárně jako ,,testovací,“ resp. slouží k výzkumu a vývoji tunelových systémů této Muskovy tunelářské společnosti. Z celého projektu podzemních drah je nejmenší.

Výkopové práce na prvním testovacím tunelu Hawthorne začaly počátkem minulého roku na parkovišti ředitelství SpaceX. Cena míle (cca. 1,6 km) tunelu má podle Muska vyjít na miliardu dolarů. Celková cena je však zatím utajována.

Ceremoniál k otevření tunelu by měl proběhnout 10. prosince a možnost nahlédnout do nitra projektu dostala konečně i veřejnost. Celá ukázková akce, resp. i zkušební jízdy, by měla probíhat na stanici O’Leary.

Nebyl by to ale kontroverzní Musk, aby i při této pokrokové události nezazněla něčí slova zloby. Tentokrát jsou těmi nespokojenými rezidenti Los Angeles, resp. okresu Hawthorne.

Vizionář totiž městské radě Los Angeles dodal vlastní environmentální studie, a tak mohl nakonec s jejich souhlasem obejít určitá povolení týkající se ochrany životního prostředí. Jeho Boring Company tak mohla v poklidu po kouscích prokopávat tunel pod Hawthorne a obyvatelé neměli nejmenší tušení, co se pod jejich domy odehrává.

Další částí projektu v Los Angeles by měl být tunel „Dugout Loop“, který má spojit stadion Dodgers s LA Metro Station. Obyvatelé Los Felix, části východního Hollywoodu, a obyvatelé Rampart, tak budou díky Muskovi snáze cestovat právě na Dodger Stadium. Celková délka tohoto tunelu je odhadována na přibližně 6 km.

Mimo to Boring Company pracuje na projektu „Chicago Express Loop“, který má významně usnadnit cestování na letiště O’Hare, a také vrtá tunel mezi Washingtonem D.C. a Marylandem. Tento projekt nese název „East Coast Loop“.

Muskova společnost Boring Company vznikla v roce 2016 jako reakce Muska na nikdy nekončící utrpení s dopravními zácpami v Los Angeles. Cílem podzemní dopravy je rapidně urychlit přemisťování po městě, resp. z města do města.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.