26.03.2020 5 minut čtení

Braní ibuprofenu při podezření na COVID-19 je podle některých zdrojů hazard. Kde je pravda?

Vítejte u desáté epizody pořadu Autority matou veřejnost s podtitulem Každý si myslí něco jiného! Pandemie je stresující doba. Jak ji zvládnout, aniž bychom se zbláznili, když se ti nahoře nemohou shodnout ani na tom, jestli můžeme brát ibuprofen?

Pokud stejně jako drtivá většina populace trávíte teď 6-8 hodin denně sledováním médií, abyste věděli, jak se vyvíjí situace kolem koronaviru, určitě vám neuniklo varování před braním ibuprofenu. 

Všechno to začalo jedním tweetem

Jak už to bývá, pro vyvolání celospolečenské paniky stačil jeden neuvážený tweet. Konkrétně tweet francouzského ministra zdravotnictví, který rozdělil vědce a lékaře na dva tábory. Zpráva, kterou ministr pověsil na síť v sobotu, zněla:

„Braní protizánětlivých léčiv (ibuprofen, cortisone...) by mohlo hrát přitěžující roli v léčbě infekce [Covid-19]. Pokud máte horečku, berte paracetamol. Pokud již užíváte protizánětlivé látky nebo máte pochybnosti, obraťte se na svého lékaře.“

Mnoho lékařů toto tvrzení francouzského ministra zdravotnictví, nebo alespoň jeho část zaskočila. Vzhledem k tomu, že o steroidech (jako je například kortizon) je známo, že potlačují imunitu, na radě není na první pohled nic překvapivého.

Ale ibuprofen – základní složka klasických léků proti bolesti, kterou obsahuje například Ibalgin, Brufen nebo APO-IBUPROFEN – je ne-steroidní antiflogistium (protizánětlivá látka), u které nebylo prokázáno, že by výrazně ovlivňovala imunitu těla. Neexistují žádné důkazy, které by toto tvrzení podporovaly.

Jiní odborníci ale přesto stojí za francouzským ministrem Oliverem Veranem a doporučují lidem, aby raději pro potlačování příznaků při léčbě COVID-19 sahali po lécích s jinou účinnou látkou – paracetamolem. Jak rychle se šíří zvěsti dokazuje například to, že velká část balení paracetamolových léčiv je i tady u nás v Česku v současné době v lékárnách vyprodaná.

„Nikdo z nás nemůže najít kvalitní data, kterými by tuto informaci potvrdil,“ řekl The Mercury News odborník na infekční onemocnění Davidson Hamer a s těmito slovy doporučil, aby raději lidé brali léčiva s jinou účinnou látkou než je ibuprofen.

„Pro pacienty, kteří mají horečky, je velmi rozumné, aby v této době začali s paracetamolem, protože funguje na centrální snížení horečky,“ doporučuje jiný odborník Todd Ellerin a dodává „Měli bychom se vyhnout ibuprofenu úplně? To není jasné. Stále probíhá posuzování.“

Troufnu si ale říci, že větší část odborníků zastává názor, že je ibuprofen neškodný a je naprosto bezpečné ho při koronaviru brát, pakliže na něj nemáte alergii nebo neexistují jiné důvody, proč byste ho vy osobně užívat neměli.

„Pokud vím, nikdy nebyly udělané žádné studie, které by dokazovaly, že pravidelné braní NSAID (ne-steroidní antiflogistika) má jakoukoliv spojitost s potlačením imunitního systému,“ říká další lékař.

A pokud si nejste jistí, k jaké ze dvou možností se přiklonit, s rozhodováním by vám mohlo pomoci oficiální stanovisko WHO (Světové zdravotnické organizace), které říká, že podle dostupných informací není důvod se léku vyhýbat.

 

Horečky snižovat či nesnižovat?

Další otázkou potom je, zda snižování horečky jako takové může nabourat přirozenou reakci těla na infekci a tím snižovat účinnost imunitního systému. Je to diskuse, která se v odborných kruzích vede už roky. Je lepší nechat tělo, ať se skrze horečku „s virem popere“, nebo mu ulevit léky?

„Někteří lidé pevně věří tomu, že horečka je snaha těla o to, aby zabilo vetřelce (virus, bakterii, cokoliv), jiní to vidí jen jako výsledek mechanismu boje s infekcí,“ říká americký odborník na veřejné zdraví Brandon Merritt.

 „[Tyto teze] jsou v medicíně překvapivě neukotvené. Já tíhnu k té druhé. Prostě si nemyslím, že existují důkazy o tom, že horečka je mechanismus, který útočí na infekci. Není to tak, že by váš imunitní systém nefungoval, dokud si nezvýší teplotu.

A stejně tak neexistují žádné důkazy o tom, že snižování horečky jednou nebo druhou z výše uvedených účinných látek bude mít lepší nebo horší výsledky. Je ale pravda, že většina lékařů se shoduje na tom, že snižování horečky paracetamolem je efektivnější než ibuprofenem, protože paracetamol účinkuje přesněji přímo v mozku.

„Pokud budete lidi odrazovat od užívání ibuprofenu, měli byste je stejně tak odrazovat od paracetamolu, minimálně ve vyšším dávkování,“ vyjadřuje se k problematice David Kroll, profesor farmacie a dodává:

„Nexistuje žádný přímý důkaz toho, že ibuprofen nebo paracetamol zvyšují úmrtnost na COVID-19.“

Je to stejné jako s většinou problematik okolo koronaviru. Vím, že jsem vám nenabídla plně uspokojivou odpověď, ale dala jsem vám alespoň nějakou. Pokud si potřebujete snížit horečku a máte pocit, že vám to pomůže a že vám bude lépe, zkrátka sáhněte po lécích, které máte doma. Jen se ujistěte, že je berete v souladu s příbalovým letákem.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#zdravi #koronavirus #covid19 #hoax #fakenews #pandemie #epidemie #odbornik #odbornici #lekari #pravda

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Takže odborníci se shodli, že se vlastně na ničem neshodují a lidé si mají vybrat sami. 😂 Tak ještě, že je máme
    +1
  • Děkuji za inside :) Byla jsem z toho zmatená, všude koluje něco jiného.
    +1
Doporučené příspěvky
8 minut
6 minut
5 minut
2 minuty
9 minut
11 minut
8 minut
9 minut
8 minut
5 minut
5 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
8 minut
6 minut
5 minut
2 minuty
9 minut
11 minut
8 minut
9 minut
8 minut
5 minut
5 minut
6 minut