03.01.2019 5 minut čtení

5 dobrých důvodů, proč byste měli cestovat, pokud chcete uspět v byznysu

Také jste vždycky patřili mezi ty podnikatele, kteří stále opakují, že nemohou cestovat, protože se musejí věnovat svému byznysu? Ono to možná na první pohled vypadá dobře, že se pro svůj byznys absolutně obětujete, ale při hlubším zamyšlení to zase až taková výhoda není. Možná naopak.

Jack Dorsey, zakladatel a šéf Twitteru, je v těchto dnech na své cestě po jihovýchodní Asii a potkává se nejen s významnými osobnostmi jakými jsou Dalajláma či ministerský předseda Indie Narendra Modi, ale vychutnává si také místní kulturu a tráví čas s obyčejnými obyvateli.

Přijde vám to nesmyslné v době, kdy Twitter stejně jako další sociální sítě čelí obrovskému tlaku kvůli ochraně uživatelských dat a fake news? Říkáte si, že byste raději seděli v kanceláři a řešili od rána do večera tyto byznysové komplikace? Pak ovšem vězte, že Dorsey toho během svého výletu možná vyřeší víc, než byste vyřešili vy v kanceláři.

A teď si odmysleme to, že Dorsey už má vlastně obrovskou firmu, kde tyto záležitosti řeší několik stovek specialistů, kteří se bez jeho zásahů obejdou. Tenhle výlet totiž může Dorseymu pomoci dojít k takovým nápadům a myšlenkám, že po návratu se budou věci v Twitteru dít s mnohonásobným efektem.

Ať se to totiž nám, věčným dříčům a pracantům, líbí nebo ne, cestování je pro byznys skvělým pomocníkem. Pomůže vám rozvíjet v sobě přesně ty vlastnosti, které následně v byznysu beze zbytku využijete. Podívejte se na pět velmi dobrých důvodů, proč byste měli následovat nejen Jacka Dorseyho a pravidelně cestovat:

#1 Kreativita

Pokud nepojedete na dovolenou do zapadlého hotelového resortu, kde se budete celé dny povalovat u bazénu, máte velkou šanci, že na svých cestách nasbíráte mnoho inspirace. Každá kultura a každá oblast je jiná a vy tak začnete vnímat každý podnět, který vaše smysly zaregistrují. A tyto smysly vás pak mohou přivést k myšlenkám, které by vás v kanceláři u počítače těžko napadly. Může se jednat o nový přístup k zákazníkům, marketingovou akci nebo dokonce nápad na úplně nový byznys. Člověk nikdy neví, na co narazí, a to je na tom to krásné.

#2 Komunikace

Na tohle jsou nejlepší země a oblasti, kde se nemluví anglicky. Tradičně tedy spíše vesnice, nežli velkoměsta. Jakmile totiž nemáte s lidmi společné ani jedno jediné slovíčko, budete se muset pekelně soustředit, abyste pochopili, co se vám snaží říct. Budete muset vnímat řeč jejich těla více než slova, abyste se dorozuměli. Jakmile se z dovolené vrátíte, tento zvyk vám částečně vydrží a vy si tak už nebudete při konverzaci s kolegou hrát s telefonem, ale budete ho pozorně vnímat. A možná budete překvapeni, kolik zajímavých věcí se dozvíte.

#3 Trpělivost

Když jste na neznámém místě, i ty nejzákladnější úkony vám trvají mnohem déle, než doma. Než se člověk s někým domluví, než najde nějaké místo, památku a vůbec už samotné čekání na letišti je tradičně zkouškou trpělivosti. Na dovolené věci prostě trvají déle a člověk se naučí to přijímat s větším klidem. Po návratu do kanceláře tak nebude pokaždé nervózně rušit své kolegy a podřízené, zda mají hotový ten úkol, který jim zadal před pěti minutami.

#4 Energie

Tohle bývá nejčastějším důvodem, proč lidé jezdí na dovolenou, takzvaně si „dobít baterky“. Pokud se na cestách opravdu oprostí od práce a vypnete všechna elektronická zařízení, můžeme vám garantovat, že už po pár dnech se budete cítit jako znovuzrození. Získáte opravdový klid na duši, kterého člověk v divokém světě byznysu těžko může dosáhnout. Po návratu tak budete mít energie na rozdávání a můžete mnohem lépe čelit jakýmkoli výzvám.

#5 Otevřenost

Pokud člověk vyrůstá v určité kultuře a sociální skupině, je velká pravděpodobnost, že si její zvyky přenese i do svého byznysu. Často se pak stává, že takový člověk odmítá do firmy přijímat určitý typ lidí, nebo se brání některým podnikatelským přístupům, se kterými v dřívější době nepřišel do styku. Cestování vám však ukáže cestu, jak být za všech okolností otevřeným člověkem a přijímat vše, co nám život přinese. Po návratu pak nebudete mít problém ve firmě trochu experimentovat a zkusit svůj byznys posunout na vyšší, otevřenější úroveň.

Jak můžete vidět výše, cestování je opravdovým pokladem, co se týká rozvoje vaší osobnosti. Přestaňte se mu tedy vyhýbat a jednou za čas se vydejte za dobrodružstvím. Uvidíte, že po návratu vám půjdou věci mnohem lépe.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.