25.03.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 26.03.2020: Nouzový stav až do dubna, ČNB nabízí státní dluhopisy a Boeing slaví záchranu

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, dle nového nařízení vlády smíme na veřejnost už jen ve dvou, tak doufám, že někdo nejste doma sami, to byste taky mohli umřít hlady. Sdružujte se radši na Warengu, tam je místa dost pro všechny. Úspěšný den za Warengo přeje Matěj. 
-----

Spolupracujeme s Energy financial group, která investuje do lepší energetické budoucnosti naší planety. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

Boeing +24.32 % (158.73 USD)

Investoři Boeingu hlásí silný optimismus. Výrobce chce v květnu obnovit výrobu modelu 737 MAX a měl by rovněž od státu v rámci fiskálního balíku dostat hromadu peněz.

BioNTech -12.01 % (47.20USD)

Další společností, jejíž akcionáři pohotově reagují na nečekaný úspěch americké biotechnické firmy Moderna při vývoji vakcíny, je německá BioNTech

-----

Burza

Wall Street včera celý den doufala, že americký Senát konečně napotřetí schválí fiskální balík, jež má podpořit ekonomiku během pandemie koronaviru. Nakonec se to těsně před koncem obchodování opět nepodařilo. Jak budou trhy na tuto skutečnost reagovat dnes?

-----

Slova dne

„Ministerstvo zdravotnictví nařizuje mimořádné opatření k ochraně obyvatelstva a prevenci vzniku a rozšíření nemoci COVID-19.“

Vláda dnes prodloužila trvání nouzového stavu do 1. dubna, vládní opatření se zásadně nemění. Mění se však jejich vyznění, tentokrát se neopírají o krizový zákon, ale o zákon o ochraně veřejného zdraví. Tím přicházejí podnikatelé o možnost žádat o odškodnění.

-----

Číslo dne

9

Lídři devíti evropských států jednají o novém společenství, které by tvořilo krizovou alianci v boji proti šíření koronaviru. Itálie, Francie, Španělsko a dalších šest států teď chtějí jednat o společných ekonomických nástrojích EU proti pandemii COVID-19.

-----

Bleskově

▶ Vláda nezahálí. Okamžitě po úterním schválení extrémního letošního schodku 200 miliard korun zahájilo včera ministerstvo financí prodej státních dluhopisů. Konečná suma činí 53.4 miliardy Kč. Zájem investorů podpořil návrh zákona o odkupu dluhopisů ČNB.

▶ Britský princ a následovník trůnu Charles byl pozitivně testován na přítomnost koronaviru. Podle jeho úřadu má onemocnění mírné příznaky a princ je v dobrém zdravotním stavu. Charlesovi je 71 let, spadá tak do ohrožené kategorie. 

▶ Přítěž pandemie již dolehla i na nejbohatší severskou ekonomiku. Norsko registruje navýšení nezaměstnanosti z 2.3 % na 10.9 %, což je nejhorší údaj od druhé světové války. Bez práce je čtvrtina zaměstnanců v cestovním ruchu a dopravě. 

▶ Ruský prezident Putin včera oznámil ekonomická opatření proti koronaviru. Zároveň ohlásil odklad celostátního hlasování o ústavních reformách, které mu mají zajistit možnost setrvat ve funkci prezidenta. Rusko zatím eviduje pouze 658 nakažených virem.

▶ Přetížené francouzské a italské kliniky našly zastání. Na pohraničí jim pomáhá Německo i Švýcarsko. Ty přebírají závažné případy nakažených nemocí COVID-19. Vnímají to jako gesto solidarity – „Chceme jim vyslat vzkaz, že v tom nejsou sami.“

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty