25.03.2020 8 minut čtení

Přečtěte si, co uznávaný virolog ve druhém dopisu napsal svým dětem, aby uklidnil jejich obavy z koronaviru

Guido Vanham je špičkový virolog a mikrobiolog, přičemž se nyní zaměřuje na současnou zdravotní globální krizi způsobenou koronavirem COVID-19. Svým dětem nyní napsal druhý dopis, ve kterém se snaží mírnit jejich obavy, které se hojně šíří.

Pokud jste nečetli jeho první dopis, kde radí, jak se chovat a snaží se odhadnout, jak se bude virus chovat, určitě do něj nahlédněte. Díky tomu lépe pochopíte obsah druhého dopisu, který přikládám níže.

Peter Vanham (syn Guido Vanhama) pociťoval malou bolest v krku a na plicích. Navíc se doslechl o strategii kolektivní imunity a jeho sestra veterinářka četla viru, kterým by se kočky mohly nakazit několikrát. Počet nově infikovaných stále rostl, a tak se Peter svěřil svému otci, který opět svým dětem napsal dopis.

Druhý dopis měl toto znění:

Drazí Nele, Johane a Petere,

Vím, že jste teď všichni velmi znepokojení, ještě více než minulý týden. Od chvíle, kdy jsme spolu mluvili naposledy, vzrostl počet nových případů i počet úmrtí exponenciálně, a to v Belgii, Švýcarsku, USA nebo v jiných našich sousedních zemích. Také se toho obávám, ale nutím se na statistiky dívat jen jednou nebo dvakrát denně (a když to bude hodně špatné, dám si večer sklenici vína, abych rozptýlil svou mysl).

Ale pamatujte na to, co jsem vám napsal minule.

Uvidíme, jak se čísla sníží asi za dva týdny potom, co byla zavedena přísná sociální opatření a karanténa. Virus má průměrnou inkubační dobu 7,5 dne ale může trvat klidně i tři týdny než se objeví, takže vzestupný vývoj čísel je nyní zcela logický. Kromě toho i ti, kteří jsou v karanténě, mohou infikovat další v jejich domácnosti. Pokud k tomu dojde, mohou čísla růst ještě o týden déle.

Dobrou zprávou je, že by se křivka měla do konce příštího týdne začít narovnávat. Alespoň na místech, kde byla karanténní opatření přijata před týdnem nebo i více a kde jsou dodržována přísná pravidla, aby se výrazně snížila interakce. A nezapomeňte, že i my hrajeme roli při plnění těchto podmínek: Musíme plnit svou občanskou povinnost a řídit se vládními pokyny.

Je to docela jednoduché: Pokud se virus nemůže šířit, tak v určitém okamžiku zemře.

Pokud jde o tebe, Petere, volal jsi mi tento týden, aby ses zeptal ohledně mírné bolesti v krku a možná nějakého špatného pocitu na pravé plíci. Nejde o typické příznaky COVID-19. Mezi nejčastější patří horečka, (suchý) kašel a dušnost. Pokud nemáš žádný z těchto tří příznaků, je nepravděpodobné, že bys měl virus a určitě bys neměl jít za lékařem nebo do nemocnice. Musí se starat o mnohem akutnější a vážnější případy.

Pokud však chceš být proaktivní, můžeš začít s několika denními zdravotními návyky. Jdi běhat (pokud nemůžeš, tak cvič uvnitř) a sleduj, kolik úsilí tě to každý den stojí. Pokud s tím nemáš problém, je pravděpodobné, že nejsi nemocný. Jestliže ti v určitém okamžiku dojde dech, buď pozorný a sleduj, jak se situace vyvíjí. Také si jednou nebo dvakrát denně zkontroluj teplotu. Brzy bys poznal, kdyby došlo k nějaké změně.

Říkal jsi mi také o svém příteli Janovi, který žije v Nizozemsku a vlastní tam obchod. Měli jste obavy z odlišného přístupu zdravotnických úřadů. Opravdu se zdá, že Velká Británie a Nizozemsko chtějí jít cestou kolektivní imunity (to se mezitím změnilo). To znamená, že velká část společenského života zůstala bez omezení mnohem déle. Například školy zůstaly otevřené déle a hospody i restaurace byly otevřené déle než jinde v Evropě.

Myšlenka kolektivní imunity je v umožnění pokračování sociálního života, přičemž více lidí dostane virus a vytvoří si proti němu protilátky a stanou se (alespoň dočasně) imunními. Když se pak dostanou do kontaktu s virem znovu, nebudou ho přenášet, protože už je nemůže infikovat. Konečným výsledkem je, že se křivka infekce přirozeně ohýbá, protože virus přenáší stále méně lidí. Počet infikovaných na jednu osobu časem klesne pod jednoho, čímž dojte k přirozenému vymizení viru.

Z pohledu výzkumu je zajímavým experimentem mít dvě skupiny zemí, z nichž jedna se zaměřuje na kolektivní imunitu a druhá na karanténu.

Ale řekl bych, že z etického hlediska je to nezodpovědné.

Pravda je, že nevíme, kdy by se křivka přirozeně ohýbala při strategii kolektivní imunity. A tímto způsobem může být zahlcen zdravotní systém, což povede k mnohem více úmrtím, než by tomu bylo v případě, když by se každý nakažený řádně léčil. Chápu Janovy starosti. Udělal to dobře. Zavřít obchod a zůstat doma. Jako my v Belgii.

Další zajímavou věcí, kterou jsme s mými kolegy tento týden zaregistrovali, byly nové články o tom, jak dlouho koronaviry a konkrétně COVID-19 vydrží na površích. Nevíme přesně, jak se virus šíří, zda jen lidským kontaktem, ale z rychlosti a rozsahu jeho šíření je zřejmé, že k tomu nedochází pouze tehdy, když jste blízko někoho, kdo zakašle nebo si s ním potřesete rukou. Musí existovat také jiný přenos, než jen z člověka na člověka, jinak nelze vysvětlit exponenciální šíření.

Jedna zpráva, na kterou jsem se podíval, ukazovala, že virus skutečně přežije mnoho hodin nebo i několik dní (pokud byly použity skutečně silné koncentrace) na materiálech, jako jsou plasty, papír, kov, ale nežije navždy: virus ke svému přežití a množení potřebuje infikovat živé buňky. To je důležité, protože produkty, které si koupíte v obchodu nebo klika, které se dotýkáte v bytovém domě, jsou vyrobeny z těchto materiálů.

Měli byste předpokládat, že kdykoli se na veřejnosti dotknete takových věcí, můžete se dostat do kontaktu s virem.

Tady je moje rada. Když jste mimo domov a nemůžete se vyhnout kontaktu s věcmi, kterých se mohli dotýkat ostatní, nezvedejte ruce nad úroveň ramen. Tímto způsobem omylem nerozšíříte virus do obličeje (úst, očí nebo nosu). A když se vrátíte domů nebo opouštíte svůj domov, umyjte si ruce vodou s mýdlem. Pokud věci, které jste si koupili, okamžitě nepotřebujete, odložte je na pár dní. Jinak je vyjměte s plastových nebo papírových obalů a opět si umyjte ruce. Ve skutečnosti alkohol (70 % ethanol) nebo chlornan sodný i při 0,1 % úplně virus během minuty zničí, ale nelze ho aplikovat na všechno. Důkladné mytí vodou a mýdlem je účinné při odstraňování viru, takže byste měli být v bezpečí, pokud to budete striktně dodržovat.

Nakonec si můžeme položit otázku, zda se lidé, kteří byli nemocní, ale uzdravili se, mohou znovu nakazit. V čínské epidemii dosud nic takového nebylo ohlášeno. To je docela dobrá zpráva a může to naznačovat, že si jednotlivci mohou postupně budovat imunitu.

To ale neznamená, že bychom měli být klidní.

Viry neustále mutují, a pokud k tomu dojde, předchozí imunita nemusí fungovat. To je vlastně to, co vidíme u chřipky, a proto každý rok potřebujete očkování proti chřipce. Ale proti COVID-19 takovou vakcínu očividně zatím nemáme. První pokusy začaly v USA před několika dny. Doufejme. Ale bude to chvíli trvat.

Takže z hlediska veřejného zdraví je nejbezpečnější strategií pokusit se tuto epidemii teď ukončit, nikoli hazardovat se strategií kolektivní imunity, při které se nakazí velké množství lidí. Během několika měsíců se dozvíme více o všech vědeckých otázkách, které máme, například o tom, kolik lidí je proti viru přirozeně imunních, kolik lidí nemělo žádné příznaky a podobně.

Prozatím se ale musíme řídit doporučeními zdravotních orgánů a pomáhat zastavit šíření viru. Tvoje máma a já to také snášíme těžko, ale útěchu získáváme v tom, že stále můžeme jet na projížďku na kole. Nele, vím, že by nás vnoučata chtěla vidět a říkal jsi, že argumentují tím, že nebyli nemocní, takže nás nemohou nakazit. Ale jak jsem vysvětlil, není to tak jednoduché. Nemůžeme poznat, zda jsou druzí nemocní nebo ne. Děti by mohly virus lépe snášet a být bez příznaků, ale přenášet ho dál. Ty tomu rozumíš. Takže teď udělejme všechno, co můžeme. Budeme žít mezi nadějí a strachem ještě pár týdnů, ale nakonec se přes to dostaneme.

Táta

---------------------

I z tohoto druhého dopisu podle mého názoru čiší stejný postoj, jako z prvního. Jde o vážnou věc, ale panika není třeba. A s dostatkem osobní odpovědnosti na zvýšenou hygienu to můžeme zvládnout.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

Zdroj fotografie: businessinsider.com

#aktuality #virolog #nazor #pandemie #koronavirus #covid19 #pandemie #dopis #doporuceni #Belgie #opatreni #chovani #prevence

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky