19.11.2018 14 minut čtení

Z chudé kapsářky královnou drogového kartelu. Ze života Griseldy Blanco se tají dech

Během 70. a 80. let minulého století se Miami transformovalo z města ideálního pro odpočinek postarších milionářů na hlavní město drogového obchodu. Bohatí toužili po kokainu a kolumbijské drogové kartely jim toto přání dokázaly splnit. Jedním z pionýrů kolumbijského kokainového obchodu byla i Griselda Blanco – nelítostná vůdkyně medellínského kartelu, které se později přezdívalo Pablo Escobar v sukni.

Dnešní Miami je postaveno doslova na krvi a kokainu. Když se tu obchod s bílým práškem rozjel v osmdesátých letech naplno, dosahoval obrat až 20 miliard dolarů ročně. A tato obrovská částka byla narkobarony a jejich kartely často reinvestována do nemovitostí a dalších projektů v jižním cípu Floridy, díky čemuž se jejich příjmy naoko zlegalizovaly.

Co však bylo pro Miami horši, to byl boj kartelů o nadvládu nad tímto „obchodně“ atraktivním územím. Započala tak doslova válka, které se dodnes říká Cocaine Cowboys War. Nepřekvapí, že na toto téma vznikl v roce 2007 také stejnojmenný dokumentární film.

Hlavním kartelem dovážejícím kokain a stojícím za kokainovými válkami byl kartel z Medellínu. V době, kdy byl Pablo Escobar ještě bezvýznamným zlodějem aut, se v čele tohoto kartelu objevila původně chudá kapsářka Griselda Blanco.

Na první pohled by to do ani ne 160cm vysoké Griseldy asi nikdo neřekl, ale jednalo se o jednoho z nejnebezpeč­nějších zločinců v dějinách. Griselda bez rozmyslu nechávala zabít nejen své nepřátelé a náhodné kolemjdoucí, ale také své spolupracovníky a dokonce i své milence. Ne nadarmo se jí přezdívalo „Černá vdova“. Byla schopná převézt měsíčně skrze své distributory až 300 kilogramů kokainu z Kolumbie do Spojených států a díky tomu si přijít na 80 milionů dolarů.

Přitom životní vyhlídky neměla na začátku života zrovna ideální, matka ji pravidelně bila a otčín znásilňoval, až se ve svých 11 letech rozhodla, že z domu uteče a postará se o sebe na ulici. Aby mladá dospívající dívka přežila sama v ulicích drsného Medellínu? Už to samo o sobě se zdá být nemožným úkolem. Jak se tedy Griseldě podařilo nejen přežít pouliční život, ale stát se královnou drogového kartelu s miliardovými příjmy?

Rozvoj „bezbranné“ Griseldy

Už tehdy mladá Griselda dokázala projevit svou brutalitu a to jí nakonec umožnilo na ulici přežít. Mezi obyvateli Medellínu se například traduje, že v tomto dětském věku unesla cizího desetiletého chlapce a po rodičích následně požadovala výkupné. Nemajetní rodiče za svého nebohého syna nezaplatili, a tak Griselda nelítostně hocha zastřelila.

Když se potloukala ulicemi, uvědomila si, že by své dětské tváře mohla využít. Začala se jako malé hravé dítě ochomýtat okolo dospělých a ty posléze okradla. Z Griseldy se tak rychle stala zdatná kapsářka. Mimo to také nabízela svou ,,něžnou“ dětskou tvář místním zločincům, kteří si za sex s ní rádi zaplatili.

Mezi těmito zákazníky pravděpodobně potkala i svého prvního manžela Carlose Trujilla. Trujillo byl převaděč ilegálních imigrantů do Spojených států. Tehdy třináctiletou Griseldu starší Carlos okouzlil, pro Trujilla byla její nevinná tvář spojená s nebojácností také lákavá. Griselda se tak ve věku 13 let dostala k něčemu většímu, než bylo jen kapsářství. Později se vzali a narodili se jim tři synové. Toto manželství ale dlouho nevydrželo, roku 1970 byl Trujillo zavražděn právě samotnou Griseldou.

Paradoxem je, že druhým manželem se jí stal obchodník s drogami Albert Bravo – Brava představil Griseldě právě zavražděný manžel Trujillo. Byl to právě Bravo, kdo Griseldu připravil pro velký drogový byznys. Počátkem 70. let se novomanželé rozhodli přestěhovat do proslulé zločinecké čtvrti Queens v New Yorku.


Mladá Griselda Blanco

Kolumbijsko-americké impérium

Zde jejich drogový byznys doslova explodoval a začal pašeráckému páru přinášet čím dál větší zisky. Díky kontaktům z minulosti měli přímé napojení na kokainové distributory v Kolumbii, kteří jim mohli dodávat ten nejlepší bílý prášek. Zvěsti o tomto prvotřídním zboží se mezi závislými i dealery kvapem roznesly a velký profit na sebe nenechal dlouho čekat. Jejich kvalitní kolumbijské zboží dokonce vzalo velkou část trhu v New Yorku z rukou italské Cosa Nostry. Právě díky této situaci si Griselda vysloužila jedno ze svých přízvisek – The Godmother (Kmotra).

Se sílící poptávkou po jejich kokainu se rozhodli vybudovat skutečné kolumbijsko-americké impérium. Griseldin druh Bravo se vrátil do Kolumbie, aby zde vyladil export a dořešil zásadní detaily celého obchodu. Griselda mezitím vymýšlela nové pašerácké techniky, kterými by se dalo zboží snadněji distribuovat do New Yorku, kde chtěli mít centrálu svého kokainového království. Vymyslela tak téměř geniální věc – vyvinula speciálně upravené spodní prádlo, do kterého se dalo umístit nemalé množství drogy. Takto oděné pak nechala cestovat letadly své pašeračky do New Yorku.

Operace Banshee

Velký americký sen se ale téměř rozplynul už roku 1975, kdy byl tento vychytralý manželský pár lapen spolupracujícími jednotkami DEA (Drug Enforcement Administration – agentura bojující proti pašování a prodeji drog) a newyorské státní policie. Překvapené manžele zatkli po přijetí zásilky kokainu v množství 150 kilogramů. Tato operace byla prý v té době největší akcí zaměřenou proti obchodu s narkotiky.

Než byli manželé vůbec obviněni, oba stačili před americkými úřady uprchnout zpět do Kolumbie, kde se jejich vztah začal vyostřovat kvůli nezdaru v obchodu a hlavě kvůli údajným chybějícím milionům dolarů. Jednoho dne tasila rozzuřená Griselda na svého chotě revolver a vystřelila. Manžel čekající tuto situaci stačil ještě vypálit salvu ze své Uzi. Griselda padla raněna, ale přežila, zatímco manžel Albert Bravo zemřel s kulkou v hlavě.

Existuje prý další příběh – Brava zavraždil na příkaz Griseldy její tehdejší chráněnec Pablo Escobar. Ano, ten Pablo Escobar, ještě než se stal nejproslulejším narkobaronem vůbec. Díky vraždě druhého manžela si Griselda vysloužila přezdívku „Černá vdova“. Samotná pak započala plné kralování ve svém drogovém impériu.

Roky plynuly, Griselda nadále pašovala v tichosti kokain do Spojených států a mezitím si vzala za manžela dalšího zločince. Roku 1978 se jím stal bankovní lupič Dario Sepulveda. Ve stejném roce porodila svého čtvrtého syna, kterého pojmenovala Michael Corleone po postavě, kterou hrál Al Pacino ve filmu Kmotr. Když ona byla The Godmother, proč by její syn nemohl být Michael Corleone, že?

Královna Miami

Když se po několika letech situace ve Spojených státech uklidnila, Griselda se rozhodla, že se opět pokusí postavit své drogové impérium na nohy. Takticky a logisticky u ní ale tentokrát zvítězila Florida, resp. Miami.

V byznysu se jí dlouhé roky dařilo, peněz na účtech bylo více než dost a Griselda se tak mohla v Miami chovat jako opravdová královna tohoto města. Marnotratnost jí nebyla cizí. Kromě pozlacených zbraní s diamanty vlastnila několik luxusních sídel, na pobřeží Miami se proháněla v nejdražších sportovních vozech a skupovala soukromé tryskáče. Prakticky nebylo nic, co by si nemohla dovolit.

Pořádala akce, na které zvala miamské prominenty nebo významné postavy drogového podsvětí. Svým hostům nabízela mladičké dívky, aby si s nimi užili. A když už měla pocit, že jsou dívky až moc „použité“, nechala je popravit. Sama během těchto orgií nutila muže a ženy, aby s ní měli sex, zatímco na ně mířila zbraní.

S přibývajícím bohatstvím rostla i Griseldina paranoia způsobená nekontrolovaným užíváním nezpracovaného kokainu, kterému se díky jeho síle přezdívalo bazooka. Tehdejší paranoiu taktéž podpořil fakt, že se do Miami začaly stahovat další kartely a skupiny, které chtěly z tohoto drogového ráje taktéž profitovat.

Kokainoví kovbojové

Konkurence každým dnem rostla a na tomto dříve poklidném místě byla rázem cítit napjatá atmosféra. Jak se skupiny mezi sebou přetahovaly o vedení nad distribucí kokainu pro Miami, celý konflikt pomalu vygradoval ve výbušnou situaci během horkého červencového dne roku 1979.

Bylo 11. září, když telefon na místní policii probudil strážníky do pohotovosti. Bylo jim oznámeno, že na nákupní třídě Dadeland probíhá válka. Nechápaví strážníci na nic nečekali a vydali se na místo činu. Našli zde něco doposud nevídaného – neskutečné množství zbraní a hlavně obrněný vůz upravený k naprostému nedobytí. Samotný vyšetřovatel z oddělení vražd nazval vůz jako „válečný vagón“.

Nikdo nechápal, co nebo kdo proměnil tuto víkendovou nákupní třídu v popraviště. Jen Griselda a její kumpáni věděli. Griselda si zde totiž sjednala schůzku s konkurenční skupinou, aby je na místě nechala popravit komandem svých věrných. Nákupní středisko se tak proměnilo v opravdové peklo. Jeden z vyšetřovatelů byl tak udiven provedením akce, že střelce označil jako Cocaine Cowboys. Toto označení se rychle uchytilo a celému období boje mezi vládou a kartely se říkalo Cocaine Cowboys Wars.

Celá situace byla vyhrocena ještě během dalších let, kdy se do drogových válek v Miami zapojily už i obeznámené policejní složky – FBI, DEA atd. Rozsáhlé boje s nespočtem obětí tak zuřily především mezi medellínským kartelem a jinými kartely, ale současně také mezi vládou Spojených států a těmito válčícími kartely.


Griselda Blanco jako královna Miami

Pád impéria

Tehdejší prezident Spojených států Ronald Reagan byl celou miamskou situací tak zaskočen, že se rozhodl doslova nalít peníze do policejních složek, aby se toto Dadelandské překvapení již nikdy více neopakovalo. Započal tak vlastní válku proti drogovým obchodníkům. Během let 1979–1984 tak na Floridě probíhalo skutečně na Ameriku neobvyklé bojové prostředí, které mělo nakonec za následek ústup drogového byznysu. Reálně se však jednalo jen o ústup byznysu řešeného zbraněmi.

Pro samotnou Griseldu toto období i tak znamenalo konec divokého života v Miami. Musela se stáhnout do ústraní, což jí ale nebránilo chovat se nadále brutálně a nelítostně ke každému, kdo se jí postavil. Umírali nevinní, děti, ženy, policisté, jednoduše kdokoliv, kdo byl zrovna v trase kulky. Její vlastní zabijáci a blízcí se začali obávat, kam až toto její šílenství povede.

Během tohoto jejího psychotického stavu se rozhodl manžel Dario Sepulveda, že z tohoto prostředí zmizí. Roku 1983 tak unesl jejich syna Michaela Corleona zpět do Kolumbie, aby byli daleko od šílené Griseldy.

Ani třetí manžel Griseldy však nakonec neunikl své smrti. Údajně byl při, na první pohled obyčejné, dopravní kontrole zastaven policisty zabijáky. Komando převlečené za strážníky nemělo s Dariem žádné slitování. Bohužel pro ni se o všem doslechl bratr Daria, Paco. Paco byl pro Griseldu nepříjemným trnem v patě, dokázal na svou stranu přetáhnout významné obchodníky i zabijáky.

V roce 1984 se dostala z několika pokusů o atentát, kdy ji chtěl např. zabít synovec jejího druhého manžela Alberta Brava. Griselda pochopila, že se kolem ní stahuje smyčka – buď ji dopadne policejní komando nebo ji překvapí zabijácké komando. Následkem toho se přemístila do Kalifornie, aby zmizela z dosahu. Ani to však nakonec nestačilo.

Roku 1984 už zatčení nic nebránilo a překvapená Griselda dostala pouta, aby následně putovala za mříže. Ovšem i zde si odpykala menší trest, než původně všichni čekali. Tak či tak, kokainové impérium Griseldy padlo a z Griseldy se stal pouhý vězeň s číslem na zádech.

Únos prezidentova syna

Během následujících let se chtěli nepřátelé konečně pomstít. Roku 1992 Griselda pocítila pachuť pomsty, když byl zabit její syn Osvaldo zabijáky Pabla Escobara.

Druhá nepříjemná situace nastala, když se roku 1994 objevil Jorge Ayala, aby svědčil proti samotné Griseldě. Ayala byl dříve jedním z jejích nejvěrnějších pistolníků, a tak měl soudu hodně co říci. Za svědectví mu bylo přislíbeno snížení trestu v jeho samostatných případech.

Griselda se z vidiny toho, že ji čeká smrt na elektrickém křesle, téměř psychicky zhroutila. Následně skrze svého milence Cosbyho naplánovala únos Johna Fitzgeralda Kennedyho Jr. – syna zavražděného prezidenta ,,Jacka“ Kennedyho.

Plán byl následující – Cosby najme skupinu únosců, která mladého Kennedyho unese a bude požadovat propuštění Griseldy výměnou za prezidentova syna. Únosci by obdrželi 5 milionů dolarů jako odměnu za celou akci.

Vše šlo podle plánu až do chvíle, než si policie všimla podivných lidí sledujících JFK Jr. a svou přítomností je vystrašila. Griselda byla vzteky bez sebe, vše stálo proti ní. Obžaloba se těšila na den, kdy Jorge Ayala začne vypovídat o zvěrstvech drogové baronky a ta skutečně skončí s rozsudkem smrti.

Bohužel pro spravedlnost, nakonec Griselda přeci jen vyhrála. Soudní stání nečekaně zasáhl opravdu bizarní skandál, kdy měl mít Ayala údajně sex po telefonu s úřednicemi z kanceláře státního návladního. Svědek byl prohlášen za silně nevěrohodného a pro Griseldu to nakonec znamenalo vítězství. Přiznala se k účasti na třech vraždách a od soudu odcházela pouze s 10 směšnými lety trestu.

Jak zaseješ, tak i sklidíš

Roku 2004 byla Griselda překvapivě propuštěna již po odpykání si pouhých 6 let. Ihned poté byla deportována do Kolumbie, kde se již jako jednašedesátiletá dáma snažila zmizet z veřejného života. To se jí částečně povedlo, naposledy byla viděna v roce 2007, poté se po ní slehla zem. Tedy až do 3. září 2012.

Griselda šla toho večera do obchodu s myšlenkou, že si jí nikdo nevšimne. Bohužel pro ní, spravedlnost konečně zaúřadovala. Před obchodem zastavila motorka, sesedl postarší muž a vešel do řeznictví. Když uviděl Grisedlu, vytáhl zbraň a dvakrát ji zasáhl do obličeje. Griselda se sesunula mrtvá na podlahu. Muž poklidnou chůzí odešel, nasedl na motorku a zmizel v temnotou zahaleném Medellínu, tam, kde Griselda poprvé zasela semínko svého šíleného života. Paradoxem je, že styl vraždy z motocyklu sama Griselda používala a snad i rozšířila mezi kartely jako první.

Dle výpovědí svědci netušili, že zavražděnou byla kdysi obávaná „La Madrina“, kmotra kokainového byznysu. Když se zprávy o její smrti roznesly, většina lidí zainteresovaných do jejího případu byla překvapena, že nebyla zabita ihned po deportaci ze států.

Druhý den, jako by se nic nestalo, bylo řeznictví opět plné netrpělivých zákazníků a po večerní střelbě již nebylo žádné známky. Pravděpodobně nejbezcitnější žena v drogovém byznysu minulého století tak nakonec upadla rychle v zapomnění.

Jeden z místních situaci vysvětlil: „Ona většinu lidí přežila, to se tu nestává. Pro lidi už prostě nic neznamená, neznali jí.“

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.