24.03.2020 4 minuty čtení

Ještě větší blbost, než jsme doufali

Dnešní návrh MŠMT (1)y ohledně školství po (epidemii) mne překvapily.

Pro mnoho lidí jsou maturity tradiční událostí, pro ty starší i zkouškou dospělosti. Pro mnoho lidí je to poslední zkouška v rámci školského systému (neřku-li v životě). Ta z mateřského a cizího jazyka byla roku 2011 poprvé jakožto komplexní (2). Letos (komplexní) nebude.

Ministerstvo školství zareagovalo na současnou situaci s neobvyklou razancí. Nestačí jen posun, nastává i předpokládané rušení.

Zrušení části maturity i části hodnocení (vysvědčení) je velice nefér hlavně vůči těm, kdo maturovali loni.

Slohová práce (tedy písemná část společné části maturity) prokazuje, že kandidát umí samostatně napsat text, tj. je schopen k zadanému tématu „něco vymyslet“, myšlenky uspořádat a sepsat je tak, aby text byl funkční z hlediska zadání (komunikačního záměru), slohu (např. nenapíše stížnost s využitím jazykových prostředků typických pro fejeton), skladby, mluvnice, pravopisu a slovní zásoby. To ostatní části maturity z ČJ netestují. Zrušení této části zkoušky je tedy výrazný zásah do její objektivity.

Podle současných pravidel jsou tyto práce hodnoceny centrálně, tj, nezávislými k tomu účelu certifikovanými učiteli z „cizí“ střední školy.

Chápu, že CERMAT možná nemá kapacity na zpracování všech částí maturit a k tomu přijímacích zkoušek na SŠ v témže měsící; bylo by lze to stihnout v srpnu (tedy letošní maturita by mohla být v jednom termínu). A to i v případě, že by v červnu ještě byly zavřené školy. Snad by to bylo časově zvládnutelné, kdyby práce hodnotili učitelé ve škole (ti, kteří byli pro činnost hodnotitele už dříve vyškoleni). (Samozřejmě je centrální hodnocení objektivnější, ale zkouška bez možnosti ověřit objektivitu je přijatelnější než žádná zkouška.)

Zadání maturitních písemek je vytištěno a rozvezeno. Sposta práce s vývojem zadání přijde vniveč, nafta na rozvoz také, a většina z těch řekněme 120 000 vytištěných zadání plus další zkušební dokumentace půjde do šmelcu.

Pomiňme to, že žák(yně), který je přihlášen k letošní písemné práci (protože ji zatím nepsal(a) vůbec nebo u ní propadl(a), má tuto práci také prominutu.

Dalším „popřením smyslu CERMATu“ je opravování testu učiteli ve školách. Podle obvyklých plánů jsou tyto testy už vytištěny. Jsou vymyšleny tak, aby bylo lze je vyhodnotit automatizovaně, CERMAT to asi nezvládne, což je jediný možný důvod, pro mají testy vyhodnocovat učitelé. Otevřené úlohy si tedy asi v mnoha případech vyhodnotíme podle svého (jinak to smí dělat jen proškolení kolegové (rateři).

Nahrazení maturity výpočtem známek z (ne vždy objektivního) hodnocení na vysvědčení pokládám za problematické, ne všichni pochopí pokyny shodně. Navíc je řada případů, kdy v pololetí 4. ročníku je pětka či „nehodnocen“. Nesouhlas s hodnocením nelze řešit odložením maturity na další termín, žákovi/-yni nelze odepřít právo na komisionální přezkoušení. Neboli důsledkem takového ustanovení bude tzv. neskutečný bordel.

(1) Návrhy MŠMT www.msmt.cz/faq-nejcastejsi-dotazy-k-aktualnim-opatrenim-ke-koronaviru?fbclid=IwAR0T-QAaoZzTC9002T1pRx1vpcLvA4Wnw7DLxcF1hwSJdrv4SMJSsza-zow

(2) Zde si připomeňme, proč je zkouška z ČjL a jazyků komplexní: https://wiki.rvp.cz/Knihovna/1.Pedagogick%C3%BD_lexikon/N/Nov%C3%A1_maturita#Komplexn.c3.ad_zkou.c5.a1ky (Text je starý, pro tento účel vyhovující))

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.