24.03.2020 6 minut čtení

Nepamatujete si všechno, co byste chtěli? Zlepšete svou paměť díky těmto osvědčeným strategiím

Nemusíte být staří, abyste měli nárok něco zapomenout. Někdy nejsou následky žádné, jindy to vyvolá úsměv nebo rozpaky, ale někdy jde o kriticky důležité věci. Bez ohledu na vaši výchozí situaci můžete svou paměť zlepšit. Zde jsou osvědčené tipy.

Vzpomínky nám pomáhají být ve spojení s naší minulostí. Díky nim se cítíme sebevědomě v naší schopnosti orientovat se v čase a jít budoucnosti vstříc správným směrem. Paměť se ale v průběhu života mění. S dospělostí přijde mnoho nových starostí, které jsou důležité a paměť hodně zaměstnají. Se stářím zase přichází chřadnutí těla a s ním i paměti. Jak i přes všechny tyto okolnosti paměť chránit a třeba i posílit a vylepšit?

Relativně důležitou roli v tom hraje genetika a zděděné vlohy, ale nejde o něco, co by nám mělo předurčit úspěch nebo neúspěch. O tom jsem se zmiňoval v článku o čtyřnásobném šampionovi paměťové soutěže, kterému babička zemřela na Alzheimerovu chorobu, a on sám měl paměť vždy průměrnou. Dobrou zprávou pro všechny je to, že výzkum ukázal osvědčené způsoby, jak je možné pomocí stravy a životního stylu paměť chránit a dokonce i posilovat.

Ačkoli tedy je námětem paměť a její zlepšení, budou následující tipy především o stravě a zdravém životním stylu, protože to s dobrou pamětí úzce souvisí a má to na ni přímý vliv. Takže zde už jsou 4 tipy pro to, aby vaše paměť fungovala správně:

Zdravá strava pro mozek

Tím jak stárneme, tak se náš mozek neustále „poškozuje“. Velmi zjednodušeně řečeno se z 10 buněk obnoví jen 9. Následně se z 9 obnoví jen 8 a tak dále. Vzhledem k obrovskému množství buněk tento proces trvá dlouhá léta. Do určité míry to může brzdit, a tím i chránit mozek, strava bohatá na antioxidanty, protože ty, opět jednoduše řečeno, zastavují nebo zpomalují poškozování buněk. Skvělým způsobem, jak do vaší stravy přidat antioxidanty je jíst protizánětlivé potraviny.

Může jít o ovoce, zeleninu, zdravé oleje, hořkou čokoládu nebo kakao. Vyhněte se naopak rafinovaným sacharidům - cukr, modifikované škroby, rýžová mouka a další. Tyto potraviny mají naopak zánětlivý účinek, a to může váš mozek a fyzické zdraví ohrožovat. Ze zmíněného ovoce a zeleniny, které je vhodné, stojí za zmínku, že na samotném vrcholu v účinnosti a síle jsou ostružiny. Následuje lékořice, dobromysl, kopr, maliny, granátové jablko, černý rybíz a máta. Seřazeno sestupně, a pokud by ostružiny měly 100 procentní účinnost, tak máta už má jen 50 procent. Po ní následuje mnoho dalších druhů ovoce a zeleniny, které mají už jen zlomek účinnosti.

Významný vliv na zdraví mozku a paměti mohou mít doplňky stravy jako je kurkumin, vitamín D a rybí olej. Podle studií na zvířatech vyplynulo, že kurkumin snižuje zánět a plak v mozku. Nedostatek vitamínu D je zase spojován s demencí, jež souvisí s věkem. Rybí olej pomůže zvýšit příjem DHA a EPA, přičemž je obojí spojování s celkovým zdravím a funkcí mozku.
(Jakékoli užívání doplňků stravy nejdříve konzultujte se svým lékařem.)

Cvičení těla a mysli

Tělesné cvičení prospívá nejen vašemu tělu, ale i mozku. Pravidelné cvičení dokáže snížit riziko zdravotních problémů souvisejících se ztrátou paměti. Výzkum vedený profesorem Artem Kramerem ukazuje, že fyzické cvičení výrazně zlepšuje zdraví mozku a dokonce dokáže stimulovat růst nových nervových spojení. Cvičení totiž vyžaduje koordinaci více končetin a očí a je náročné na motorické dovednosti.

Obecně platí, že to, co je dobré pro vaše srdce, je dobré i pro váš mozek.

Možná pamatujete, že se na základní škole při tělesné výchově hrály různé hry. To mělo své opodstatnění, protože pozitivně působí v několika ohledech – jde o fyzické cvičení, zlepšují kognitivní dovednost a socializují nás.

Různé fyzické hry, které zároveň trénují i mozek mohou pomoci paměť posílit a snížit riziko demence. Studie z Harvardovy univerzity zjistila, že lidé s nejaktivnějším společenským životem měli nejpomalejší pokles paměti. To neznamená, že musíte každý den chodit na bujaré večírky. Naučte se hrát na hudební nástroj, novou karetní hru nebo cizí jazyk. Vyberte si něco, co vás bude bavit.

Udržování správné hmotnosti

Dva předchozí body by vám s tímto měly pomoci, ale je důležité to zmínit, protože zdravá tělesná hmotnost je jedním z nejlepších způsobů, jak si udržet mysl v dobrém stavu. Výzkumy často ukazují na souvislost mezi obezitou a zhoršením paměti či zvýšeným rizikem vzniku Alzheimerovy choroby.

Uvolnění mozku

Pro zdravou paměť je nesmírně důležitý spánek. Bez kvalitního spánku by neproběhla konsolidace paměti, což je proces, během kterého se chemické, fyzikální a morfologické změny synapsí ukládají do dlouhodobé paměti. Jinými slovy jde o proces, který vytvoří jakousi mapu nebo strukturu, která nám později umožní vybavení vzpomínek. Pro dospělého člověka se doporučuje spát 7 až 9 hodin denně.

Dharm Singh Khalsa je guru praktikující Kundaliní jógu a podle něj pomůže meditace zlepšit průtok krve do mozku. Meditace tak prý pomáhá zvrátit ztrátu paměti u lidí, kteří s ní mají problémy.

----------------------

Lidský mozek je úžasný orgán, který má schopnost přizpůsobovat se našim potřebám. Když ale ty potřeby nemáme, tak nemá důvod se přizpůsobovat. Jedna z funkcí mozku je paměť, a ta jde za použití výše uvedených tipů zlepšit a udržovat v dobré kondici. Když k tomu přidáte tipy od paměťového šampiona, dokážete si snadno zapamatovat vše potřebné.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #pamet #mozek #strategie #tipy #cviceni #vaha #hmotnost #meditace #relaxace

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.