Úvodní graf pochází z pražské burzy PXE (Power Exchange Central Europe, a. s.), která patří do německé skupiny EEX (European Energy Exchange AG). Zachycuje velkoobchodní cenu elektrické energie, která bude dodávaná typickým českým domácnostem v roce 2021.
Během posledního půlroku na burze došlo ke zhruba 22% poklesu. A existuje řada důvodů, proč tento trend může pokračovat: Spotřeba nyní kvůli virové pandemii a sevřené ekonomice klesá, stejně jako cena emisních povolenek. Díky sporům mezi organizací OPEC a Ruskem navíc zlevnila další klíčová energetická komodita, ropa. A Evropa pravděpodobně získá více zemního plynu - ze Sibiře plynovodem Nord Stream 2, z USA (zkapalnělou) formou LNG. Pokud budou další energetické komodity dostupnější a výhodnější nežli doposud, zlevnit může také elektřina, nejen díky rentabilnějším plynovým elektrárnám...
Velkoobchodníci brzdí, ale rodiny musejí přidat
Ovšem na konci dodavatelského řetězce (zatím) pozorujeme opačný vývoj: Elektřina nadále zdražuje tuzemským domácnostem. Když započítáme všechny související poplatky, včetně distribučních nákladů a daní, průměrná cena od Nového roku 2020 stoupla o 4,2 %, což ještě lze interpretovat jako určitou setrvačnost, protože dodávky bývají nakupovány s předstihem. Ale zdražování průběžně pokračuje, konkrétně kvůli těmto dodavatelům: E.ON (od 10.1.), ČEZ (od 1.3.), innogy čili bývalé RWE (od 19.3.), Pražská plynárenská a Energie ČS neboli Česká spořitelna (od 1.4.).
Průměrná celková cena v nejčastější distribuční sazbě D02d (pro vícehlavé domácnosti, které elektřinou netopí ani neohřívají vodu) může letos atakovat hranici 6 Kč za kilowatthodinu. Nicméně na nabídkové straně, mezi dodavateli jsou zajímavé rozdíly - typická česká rodina výběrem výhodnějšího tarifu uspoří až 2 tisíce korun ročně.
Ušetřeme prostřednictvím moderních technologií
Chytrý dům navíc zajišťuje, aby v daném čase a místě byla správná teplota. Takže například v koupelně přitopí, ještě než tam vkročíte - a automaticky tam ztlumí topení, až se vykoupete a odejdete pryč. Totéž platí pro osvětlení. Jednotlivé spotřebiče spolu přitom komunikují, takže nikdy nepracuje zároveň klimatizace a topení. Média (rádio, televizor, počítač) se ztlumí, začnete-li telefonovat. A jakmile během slunečného rána vytáhnete žaluzie a otevřete okno, zářivky a radiátory se samy vypnou, aby zbytečně nesvítily a teplo neunikalo ven. Dlouhodobě nepoužívané spotřebiče přestanou odebírat energii, kterou by zbytečně čerpaly v "klidovém režimu", kdyby nebyly součástí integrovaného inteligentního systému. A před spaním jediným povelem (hlasem nebo přes mobil, případně neviditelným dotykovým tlačítkem) aktivujete v celém objektu noční režim (dveře a okna se zabezpečí, zbytné přístroje budou odpojeny, žaluzie nebo záclony se zatáhnou... dle libosti).
Inteligentní domácnost využívá levnější elektřinu - energeticky náročnější operace, které snesou odklad, provede teprve v době takzvaného nízkého tarifu. Majitel může kdykoli prostřednictvím přehledné aplikace zkontrolovat, jakou má spotřebu (aktuálně, v průběhu času). A v případě zájmu bude zavčas informován, že jeho dodavatel zdražuje a jaké má alternativy.
Ceny elektrické energie jsme analyzovali ve spolupráci s portálem CenyEnergie.cz