09.04.2019 8 minut čtení

11 věcí, které úspěšní dělají každý den, aby se udrželi na vrcholu

Je vcelku logické, že den úspěšného podnikatele vypadá jinak, než den průměrného zaměstnance. Ne všechny každodenní aktivity takového člověka však vychází čistě z jeho pozice, hodně jich je totiž zažitých už z dob, kdy se tento člověk teprve dostával na vrchol. A právě tyto návyky mu k úspěchu pomohly.

Každý život je jiný. Žádní dva lidé na světě nedělají celý den to samé. I kdyby pracovali celý den na stejném projektu, může vypadat jinak jejich ráno, večer i každá přestávka v práci. Proto někdy není tak úplně jednoduché inspirovat se u těch nejlepších. Těžko totiž budete řešit stejné věci. Jejich život se prostě a jednoduše nedá okopírovat.

Naštěstí máme dobré zprávy. Jak jistě tušíte, v životě každého úspěšného člověka se dá najít několik aspektů, které jsou mu společné s dalšími úspěšnými lidmi. A pokud v životě úspěšných vypátráte právě tyto aspekty, načerpáte inspiraci pro svůj život mnohem snadněji. Pár jsme jich pro vás vybrali a co je skvělé, není tak obtížné se je naučit.

Těchto 11 věcí dělejte hned od zítra a uvidíte, že cesta k opravdovému úspěchu se bude zdát mnohem jasnější:

#1 Kvalitní snídaně

Opravdu nestačí ráno po cestě do kanceláře koupit kávu a tu za cesty vypít. Dejte si načas a udělejte si každé ráno kvalitní snídani, ta vám dodá energii na celý den. Pokud už máte rodinu, je to zároveň skvělá příležitost jak se společně pobavit a sdílet společné chvilky, které jsou v životě podnikatele tak vzácné. Vstávejte každý den tak, abyste na snídani měli dostatek času a pokud ji k tomu občas dokážete připravit pro celou rodinu, zahrnou vás láskou, která zase vám dodá motivaci do celého dne.

#2 Plánování

Abyste celý den nepobíhali po kanceláři a ústavičně nepřemýšleli, co je potřeba udělat, je dobré si ráno sednout s diářem a svůj den si naplánovat. Ráno je mozek vnímavý a dokáže dobře odhadnout, co a kdy je potřeba udělat. A nebo si udělejte plán už večer a ráno proveďte malou rekapitulaci. Celý den pak jedete podle plánu a budete se sami divit, jak to jde dobře. Ale pozor, nesnažte se být při plánování přehnaně optimističtí. Pokud byste se kvůli moc úkolům dostali hned ráno do skluzu, celý den se pak ponese ve stresu. Dávejte si tedy dost prostoru na všechny úkoly a pokud zbude čas, můžete udělat něco navíc a mít z toho ještě lepší pocit.

#3 Žádný email a sociální sítě po ránu

Je jednoduché se hned ráno po probuzení na svém chytrém telefonu podívat, kdo všechno vám poslal email. A nebo kdo co sdílel na sociálních sítích a jaké jsou nejnovější zprávy z politiky. Jenže to vás bude pouze vyrušovat. Ráno byste měli udělat ty nejdůležitější úkoly, jelikož je mozek v té době ještě bystrý. Jakmile začnete řešit emaily, příspěvky na sítích a zprávy, váš mozek zaplaví obrovské množství nových informací, které se bude snažit zpracovávat. To vám ubere tolik energie, že se vám každý další úkol bude dělat mnohem hůře. Otevírejte email a spol. až dopoledne nebo ještě lépe v poledne.

#4 Představa budoucnosti a myšlenky na cíl

Každý večer, každé ráno a každou volnou chvilku během dne myslete na to, co je vaším cílem, kvůli čemu to všechno děláte, proč jste vlastně začali. Na cestě vás totiž čeká obrovské množství překážek a pokud byste ztratili svůj cíl ze zřetele, snadno se stane, že vás tyto překážky zlomí a nedovolí vám jít dál. Nebojte se najít si ráno i večer chvilku času pro sebe a své myšlenky. Může to být taková vaše pravidelná meditace, kdy zklidníte svou mysl a zároveň ji nasměrujete ke své vizi, abyste viděli vše krásně z nadhledu. Veškeré problémy pak vyřešíte velmi snadno.

#5 Žádný multitasking

Multitasking nefunguje, to je již dnes mnohokrát prokázaná pravda. Ti nejúspěšnější podnikatelé světa jsou proslulí tím, že se dokáží až zabijácky koncentrovat na jednu jedinou věc. Nic je nevyruší. A vy musíte být stejní. Díky každodennímu plánování budete vždy vědět, co je v daný moment vaše priorita, které máte věnovat celých sto procent své pozornosti. A dokud nemáte tento úkol hotový, nepřestávejte, nedělejte nic jiného. Budete rychlejší, výkonnější a kreativnější.

#6 Schopnost říkat NE

Takový malý nešvar mnoha začínající a neméně zkušených podnikatelů. Neumí říkat NE. Jakmile se jim někdo ozve s jakoukoli rádoby zajímavou nabídkou, jsou schopni nad tím trávit čas a přemýšlet o tom. I když třeba předem vědí, že schůzka s danou osobou bude spíše nezávazným povídáním bez výsledku, jsou ochotni na tuto schůzku jít a ztratit tím dvě hodiny svého drahocenného času. Nebuďte takoví! U každé činnosti přísně přemýšlejte nad tím, zda vás ta daná věc posune blíže k cíli. Pokud není odpověď kladná, řekněte jasné NE.

#7 Delegování

Delegování je důležité. Ale nesmíte ho podcenit. Jako podnikatel nemáte šanci zvládnout všechny úkoly, které se na firmu valí, takže potřebujete logicky pomoc dalších lidí. Ale přistupujte k tomu zodpovědně. Rozumně si promyslete, v čem přesně by vám někdo mohl pomáhat a co by mělo být výsledkem jeho práce. Teprve až když toto máte dobře promyšleno, najděte vhodného člověka a tomu dávejte maximální péči a čas, dokud nezačne fungovat zcela samostatně.

#8 Naslouchání okolí

Kdo umí naslouchat, mnoho se dozví! Snažte se od teď na svět dívat trochu jinýma očima. Snažte se věci více prožívat a více se do nich vcítit. Například když s někým mluvíte, snažte se opravdu důkladně naslouchat všemu, co říká, vnímejte jeho slova stejně jako řeč těla. Nepřemýšlejte nad tím, co za chvilku budete říkat vy. Prožívejte řeč osoby, která s vámi mluví. Uvidíte, že najednou si všímáte věcí, které jste třeba dříve neviděli. Díky většímu naslouchání a prožívání budete schopni rychleji zaznamenat blížící se komplikace a předcházet problémům.

#9 Projev vděčnosti

Zamyslete se nad tím obrovským štěstím, které máte. Že nevíte o tom, že byste nějaké měli? A přece máte. To, že v celém obrovském vesmíru vzniklo něco jako naše planeta je sama o sobě obrovská náhoda. Stačilo, aby tento kousek vesmírné hmoty, na které se nacházíme, byl jen o něco blíže a nebo dál od Slunce a žádný život by tu nebyl. Úžasné, že? A teď si vezměte, že vy sami jste výsledkem jedné z mnoha miliard spermií, která úspěšně oplodnila vajíčko. Takže když to sečtete, šance, že se právě vy narodíte, byla v podstatě nulová. A přece jste tu a čtete tento článek. Není to úžasné? Buďte za to vděční každý den a buďte vděční za lidi, které máte kolem sebe. Je to všechno jedno obrovské štěstí, važte si toho!

#10 Dostatek pohybu

Naprostá většina úspěšných lidí pravidelně sportuje. Většina z nich to dělá hned ráno po probuzení, kdy jsou nejvíce svěží. Stačí krátkých 20 minut běhu a celý den pak pro vás bude hračka. Je jasné, že mysl nemůže správně fungovat, pokud nefunguje tělo. Snažte se ho pravidelně udržovat v kondici. I v kanceláři jednou za čas vstaňte ze židle, protáhněte se, zhluboka se nadechněte a trochu se projděte. Nejlépe uděláte, když se projdete chvilku venku na čerstvém vzduchu. To vám pomůže okysličit mozek a vy můžete zase naplno fungovat.

#11 Uklizeno na stole i v hlavě

Sice se říká, že neuklizený stůl je znakem geniality a uměleckého ducha, ale věřte, že je mnohem větší procento úspěšných s čistým stolem, než těch se zaneřáděným. Když ráno přijdete do kanceláře ke stolu plnému papírů a jiného bordelu, váš mozek okamžitě dostane negativní signál, kolik vás toho čeká a co všechno jste ještě nevyřešili. A to přeci nechcete. Každý den si tak ukliďte svůj pracovní stůl a nezapomínejte ani na úklid nejdůležitější – ve vaší hlavě. Jakmile opustíte pracovní stůl, pusťte práci z hlavy, v noci už stejně nic nevyřešíte. Raději se soustřeďte na svůj další rozvoj a nebo na rodinu.

A to nejdůležitější na konec: Když se úspěšní něco nového naučí, snaží se to co nejdříve převádět do praxe. Takže není na co čekat a od zítra můžete všechny tyto návyky zařadit do svého každodenního programu.

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.