12.03.2019 11 minut čtení

Příležitost v kolapsu – přetvořte strach z propadu trhů v tučné zisky

Příchod recese a s ním velmi často spojený silný propad světových burz dnes věští kde kdo. Nervozita na trzích se tak nadále prohlubuje a mnozí se obávají o své peníze. Nicméně na celou věc lze nahlížet i naprosto opačně! Kolaps totiž může znamenat vynikající příležitost, jak zajímavě vydělat! Stačí pouze změnit své uvažování a podniknout několik prostých kroků.

Horečka stoupá! I tak by šla trochu metaforicky vyjádřit současná nálada na světových burzách od Londýna po Tokio. Investoři v uplynulých měsících (několika propadům navzdory) vyhnali ceny akcií a dalších aktiv dosti vysoko, když se vezly na již devět let trvající vlně hospodářské konjunktury. Ta přitom pokračuje prakticky nepřerušeně od globálního kolapsu trhů na konci první dekády nového tisíciletí.

Jenže jak se v posledních měsících zdá, investoři se pomalu probouzí z manické fáze své práce a získávají medvědí náladu, tedy očekávají propad. Jejich obavy přitom přiživují prakticky denně rozličné komentáře zvučných analytických jmen, popřípadě data z předních světových ekonomik (především tedy té americké a čínské). Otázka, kdy přijde další propad a jak před ním ochránit své investice, tedy přímo visí ve vzduchu.

Je však možné, že se většina burziánů na celou věc dívá špatně!

Zkusme proto pootočit svůj pohled a podívat se na potenciální tržní propad jako na skvělou příležitost jak vydělat! Jak je možné to udělat? Stačí si uvědomit, že recese a medvědí trh jsou obdobími, kdy je možno velmi výhodně (tj. levně) nakoupit i jinak drahá a kvalitní aktiva. Pak již jen stačí vyčkat a profitovat na jejich opětovném růstu. Kdy však tato situace nastane?

Je recese za dveřmi?

To je otázka za milion, chtělo by se odpovědět. Nalézt rozumnou odpověď přitom není zvláště pro malého individuálního investora zrovna lehké. Záplava různých úvah, postřehů a jednotlivé názory potvrzujících indikátorů (které snad včera ještě ani neexistovaly) je ohromná. Není proto divu, že burzián si často přijde informačně zahlcen.

Jen další negativní předpověď?

Jeden z posledních takovýchto průzkumů vyšel poměrně nedávno a získal si celosvětovou publicitu díky přetištění v New York Times. Stojí za ním americká National Association for Business Economics, jež oslovila 280 renomovaných ekonomů a analytiků a položila jim právě otázku z našeho nadpisu.

V krátké výsledné zprávě o jedenácti stranách pak konstatovala, že zhruba polovina z nich očekává příchod recese do konce příštího roku. Tři čtvrtiny jsou si pak celkem jisty, že se jejího příchodu dočkáme do dvou let. To je již poměrně silný signál o možnosti změny.

I další data s příchodem recese či alespoň výrazným ochlazením globální ekonomiky v horizontu několika následujících let počítají. Nutno však podotknout, že burzy v posledních letech reagují obzvláště citlivé především na prohlášení šéfů centrálních bank hospodářsky silných zemí. A ta nejsou zrovna růžová.

Vážné tváře centrálních bankéřů

Celebritou číslo jedna mezi centrálními bankéři je u investorů z titulu své funkce šéf amerického Fedu. Mnozí doslova visí na jeho rtech, aby zachytili každé slovo, jež by mohlo značit, kam se trhy v budoucnu pohnou. Právě Fed však burziánům přináší již několik kvartálů pouze zklamání.

Americká centrální banka totiž loni zvedla kvůli obavám z přehřátí ekonomiky základní úrokové sazby celkem čtyřikrát, přičemž se spekulovalo, že letos bude pokračovat zhruba polovičním tempem. Tyto kroky znamenaly zdražení úvěrů, konec „levných peněz“ a opadnutí likvidity na trzích.

Jenže „velký šéf“ Jerome Powell na počátku roku náhle cuknul a oznámil, že v rámci amerického hospodářství existují ukazatele určité křehkosti a slabosti, což Fed přimělo prozatím další zvyšování sazeb odložit. Burzovní indexy reagovaly nadšeně silným růstem, mnoho investorů se však následně začalo ptát, **jak dlouho efekt tohoto impulsu vydrží. ** Samotná centrální banka sice příchod recese letos neočekává, nicméně svůj výhled růstu americké ekonomiky rovněž snížila.

S o poznání pesimističtější zprávou následně přispěchal Powellův kolega z Evropské centrální banky Mario Draghi. Ten na počátku března oznámil veřejnosti záměr banky nezvyšovat úrokové sazby až do roku 2020 z důvodu podpory slábnoucí ekonomiky eurzóny. Rovněž ohlásil vytvoření výhodného financování pro komerčně působící bankovní domy. To vše pouze několik měsíců od ukončení programu kvantitativního uvolňování, kdy ECB každý měsíc „lila“ na trhy nové peníze.

Vánoční medvědi přebírají otěže

A proč by se drobní investoři vůbec měli blížící se recese obávat? Především proto, že hospodářská recese v drtivé většině případů kráčí ruku v ruce i s výrazným propadem burz. Dle mnohých výzkumů dokonce burzovní kolaps většinou o několik měsíců recesi předchází, když nějakou dobu trvá, než se ztráty z finančních trhů projeví i v reálné ekonomice.

Nepřekvapí proto, že investoři již byli výrazně zděšeni prosincovým propadem, který většině z nich smazal několikaměsíční zisky, pokud je přímo neuvrhl do ztráty. Medvědi tehdy převzali od býků otěže velmi rázně a poslali hlavní americké akciové indexy dolů o téměř 19 %. Daný pohyb k jihu tím sice těsně nesplnil učebnicovou definici „medvědího trhu“, který počítá s 20% propadem, nicméně donutil mnohé k drobné panice.

Pokud by totiž opravdu došlo k nástupu medvědího trhu, tj. k tržnímu kolapsu, následky by mohly být ještě horší.

Jak například upozorňuje James Stack, prezident Stack Financial Management, ve svém příspěvku na webu MoneyShow, od časů velké hospodářské krize na přelomu 20. a 30. let každý medvědí trh umazal alespoň 50 % předchozích zisků. To by přitom v současném případě znamenalo pokles indexu S&P 500 o 38,5 % z listopadového high – a to už jsou opravdu nepříjemné ztráty.

Nebojte se krize nic!

Dané prognózy zní dosti strašidelně, přesto se na ně lze dívat i pozitivně! Stačí pouze lehce pootočit tradiční optiku interpretace tržních pohybů. Takový přístup je přitom zásadní především pro začínající drobné investory, kteří často riskují značnou část svého majetku, jsou se svými obchody emočně spjati a případný tvrdý první neúspěch by je mohl značně vyvést z míry!

Patříte-li mezi ně, pak si zkuste udělat drobné myšlenkové cvičení podpořené několika cenovými grafy.

Každý tržní propad je pro kreativně myslící investory fakticky malým svátkem, neboť jim přímo před nos klade ohromnou příležitost, která se běžně během býčího trhu nevyskytuje.

Tou možností je nákup kvalitních aktiv s velkým potenciálem růstu za velmi nízké ceny. Jak je to možné?

Psychologie davu je vskutku fascinující záležitostí a o jejích projevech na burzách to platí dvojnásob. Pokud totiž trhy zasáhne panika a ceny klesají, investoři a spekulanti ve snaze ochránit svá portfolia nejednou prodávají svá cenná aktiva i za směšné částky, jen aby se jich zbavili. A to i přesto, že dané rozhodnutí nemusí při užití chladné investiční logiky dávat smysl!

A právě to je ona příležitost pro trpělivého malého investora, jenž se tak i s nižším kapitálem může dostat k zajímavým aktivům. Samozřejmě, že trefit přesně dno celého propadu je fakticky nemožné a pokud se mu to podaří, může tak maximálně hovořit o velkém štěstí. Ceny totiž povětšinou ještě i nějakou dobu po nákupu klesají, než opět naberou severní směřování. S tím však burzián musí počítat a zatvrdit se. Čas povětšinou jeho odhodlání odmění.

Jedním příkladem za všechny všechny může být akcie jednoho z největších amerických retailových bankovních domů Bank of America Corporation (BAC). Ta se ještě na počátku prosince obchodovala kolem 28 USD, což mnozí považovali za rozumnou rovnovážnou cenu. Na základě předvánoční paniky však navzdory lepším výsledkům propadla až k 22 USD. A to vše jenom proto, aby se opět během jediného měsíce vyhoupla na 30 USD. To už je velmi slušný ziskový pohyb!

Jak se konkrétně připravit?

Jak v tržních propad spatřit zajímavou investiční příležitost již víme. Nyní tedy zbývá si pouze povědět, jak se na tento investiční záměr krok po kroku připravit!

Vyčistěte si stůl – první poznámka se týká přípravy vlastního portfolia na budoucí rozsáhlý nákup za výhodné ceny. Abyste toto mohli učinit, je třeba mít dopředu vyčleněnou část kapitálu čistě pro tyto účely. To znamená odprodat existující pozice, shrábnout zisky či přijmout současné ztráty a být kapitálově připraven na další krok – zkrátka vyčistit stůl od předchozí hostiny a prostřít pro případ dalších hodů.

Vytipujte si svůj cíl – před uvažováním o podobném druhu investice je vždy dobré si dopředu rozmyslet, do kterých aktiv budete chtít své peníze uložit. Ne každá třída aktiv totiž na probíhající krize reaguje stejně, zatímco některé zažijí razantní propady, jiné vykážou pouze drobnější korekci. Na toto je dobré se připravit, své cíle si pečlivě vytipovat a sledovat je po delší časové období. Především tedy zjistit, jak reagují na různé vnější podněty.

Vytvořte si projekci – snažit se načasovat tržní propady či odhadnout, jak hluboké budou, se rovná věštění z křišťálové koule. Přesto neuškodí, pokud si u vytipovaných aktiv uděláte podrobnější analýzu předchozího cenové vývoje a v hlavě si vytvoříte alespoň přibližnou projekci toho, co by potenciálně mohlo nastat. Jak se cena aktiva chovala při posledním tržním propadu? Jak hluboko a rychle klesla? Jak dlouho ji trvalo, než se dostala zpět? To vše jsou důležité informace, které vám při ostrém obchodování mohou pomoci při rozvažování toho, jak se zachovat.

Vyčkávejte – jak již bylo řečeno, přesně odhadnout tržní propady zkrátka není v silách drobných investorů. Pokud se tedy rozhodnete pro popisovanou strategii, buďte připraveni na potenciálně dlouhé čekání. Spojí-li se tržní propad s hlubokou recesí, vhodná příležitost se nemusí objevit i několik měsíců či v extrémním případě let. Je proto potřeba s tím dopředu počítat a jako šelma na lovu trpělivě vyčkávat.

Odměna nepřichází okamžitě – zde vlastně navazuji na předchozí bod. Stejně jako může dlouho trvat, než se vhodná příležitost k nákupu objeví, je možné, že i její zpětné zhodnocení se protáhne. Cena totiž nemusí vystřelit zpět k severu, ale například se dlouho pohybovat do strany bez jasného trendu. S tím vším je třeba počítat a obrnit se trpělivostí. Dlouhodobý či alespoň střednědobý investiční horizont je proto nutností.

Ti velcí už vědí

Jak je tedy vidět, hospodářské recese a s nimi spojené tržní kolapsy zdaleka nemusí drobným investorům pouze způsobovat vrásky na čele. Skýtají v sobě příležitost, kterou je možno využít.

Že se přitom nejedná o nějaký v praxi nepoužitelný teoretický koncept, svědčí příběhy takových hvězd investičního světa, jako jsou Peter Lynch či duchovní otec „hodnotového investování“ Benjamin Graham.

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.