21.03.2020 5 minut čtení

Je nejvyšší čas přestat věřit těmto 4 rozšířeným lžím o správě vašich peněz

Peníze v životě nejsou to nejdůležitější, ale bezesporu k nejdůležitějším věcem patří, protože jen díky nim můžeme mít střechu nad hlavou, oblečení a jídlo. Ohledně správy peněz ale koluje řada lží, které mnoha lidem škodí. Musíte jim přestat věřit.

V oblasti financí k sobě musíte být naprosto upřímní, protože když nebudete, můžete tím ohrozit svůj finanční úspěch. Lidé se často například snaží utrácet podle předem stanoveného rozpočtu, ale nejsou k sobě upřímní, chybí jim poctivost i k sobě samým a k utrácení a spoření.

Níže jsou uvedeny čtyři základní výmluvy/názory, které lidé používají k ospravedlnění své neschopnosti úspěšně své finance spravovat. Jestliže některou z těchto výmluv používáte, je čas se finanční realitě podívat do očí a pár věcí přehodnotit.

„Na investování nemám dostatek peněz ani zkušeností“

Nedávný průzkum Gallupu ukázal, kolik lidí ve skutečnosti investuje do akcií. V roce 2017 si minimálně jednu akcii koupilo jen 37 procent Američanů ve věku do 35 let. U starších 35 let to bylo 61 procent. Průzkum je sice z USA, ale ukazuje nám rámec, který bude velmi pravděpodobně stejný úplně všude. Kromě toho, že čísla u nás budou nejspíše ještě menší, tak bude platit, že investují spíše starší lidé.

Proč se do toho mladí nehrnou? Jsme přeci ze všech stran masírováni: „Investuje, investujte, investujte.“ Většina lidí, kteří neinvestují, a je jedno, jestli jde o mladé nebo ne, má pocit, že k investování nemají potřebné znalosti, anebo dostatek peněz. V některých případech obojí.

Skutečná realita je ale taková, že nemusíte být odborníkem na finance a ani nemusíte být milionářem, abyste si mohli užívat dlouhodobých výhod, které investování nabízí. Začněte s důchodovým spořením nebo nízkorizikovými podílovými fondy. Využít můžete rad od někoho zasvěceného, ale dejte si pozor, aby to byl skutečný přítel, který vám chce poradit a ne jen člověk, který shrábne provizi za vaše investice. Začít můžete i s minimální částkou.

„Na spoření na důchod mám ještě spoustu času“

Je opravdu snadné uvěřit, že ještě máte spoustu času. Jste zaneprázdnění v práci, v rodině, starostí o dům a děti. Možná i péčí o rodiče. Život vás plně pohltí, a tak se zdá, že odchod do důchodu je hodně daleko. Je náročné být v současnosti disciplinovaný ve prospěch vašeho budoucího já.

Čas je ale hlavním užitečným nástroje pro rostoucí úspory.

Čím dříve začnete šetřit, tím méně peněz bude měsíčně potřeba. S každým dalším rokem, kdy spoření odkládáte, se zvětšuje každoměsíční suma, kterou budete muset později spořit. Úspory pro odchod do důchodu jsou důležité v každém věku. Čím dříve začnete, tím lépe.

„Svůj životní styl si mohu dovolit“

Většina lidí je hodně zběhlá v racionalizaci, což je schopnost rozumově si zdůvodnit nebo ospravedlnit chování, které by jinak bylo nepřípustné. Co to znamená v praxi? Možná si myslíte, že nutně potřebujete nejnovější a nejmodernější oblečení, aby to v práci vypadalo dobře. Potřebujete si pronajímat luxusní auto, které si samozřejmě jinak dovolit nemůžete a časté návštěvy restaurací si ospravedlníte ušetřením času za nakupování a vaření. Pokud vám některá z těchto myšlenek připadá povědomá, zkuste svůj způsob utrácení přehodnotit

Nebýt k sobě upřímný v tom, kolik a za co utrácíte, může přinést okamžité uspokojení, ale atraktivita nákupů často zmizí a zůstanou starosti.

Přestaňte si omlouvat všechny své nákupy a raději se začněte ptát, jak tyto nákupy ovlivňují váš život. Jde opravdu o věci, které skutečně potřebujete? Pomohou vám dosáhnout vašich osobních, kariérních a finančních cílů? Jak dlouho budete muset pracovat, abyste si danou věc mohli dovolit? Jestliže je odpověď na první dvě otázky „ne“ a u třetí se necítíte příjemně, je to pravděpodobně nákup, kterému bude lepší se vyhnout.

„Začnu dodržovat rozpočet“

Cesta k dodržování rozpočtu je obvykle opravdu dlážděna dobrými úmysly, ale často selhává. Klasický rozpočet vyžaduje, abyste sledovali každý výdaj, který proběhl. Takový formát rozpočtu často nevydrží dlouho, neposkytuje informace do budoucna a navíc je únavné sledovat každou korunu.

Místo toho můžete použít plán výdajů s rozdělením do kategorií. Stanovte si pro každou z následujících kategorií určité procento. Jde o tyto kategorie: fixní náklady (nájem a další výdaje spojené s bydlením), investice (spoření na důchod a další investice), úspory (spoření na dovolenou, vysokou školu pro děti a podobně) a ostatní výdaje (nákupy, jídlo,…).

Rozdělení příjmů do těchto kategorií vám pomůže mít výdaje pod kontrolou. Tento systém navíc není závislý na výši příjmů, protože operuje s procenty.

--- --- --- ---

Mějte své finance pod kontrolou. Čím dříve se upřímně podíváte na svou správu peněz, tím dříve je pod kontrolu dostanete a tím menší bude pravděpodobnost, že ohrozíte své budoucí finanční zdraví.

#osobnirozvoj #finance #penize #lzi #klam #myty #sporeni #investice #duchod #rozpocet

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.