16.11.2018 7 minut čtení

Kryptoměny vrací úder: Podpořila je šéfka Mezinárodního měnového fondu

Bitcoin a jeho kryptopříbuzní jsou samé překvapení. O to nejnovější se postarala šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) a bývalá francouzská ministryně financí Christine Lagarde. Ta na konferenci Fintech Summit v asijském Singapuru vychválila jejich úlohu pro moderní platební systém a důležitou roli v rozvoji globálního byznysu. Zároveň vyzvala centrální banky, aby zvážily vytvoření vlastních kryptoměn, které by nabídly větší uživatelskou bezpečnost.

Tak toto čekal pravděpodobně málokdo! Výsměch, opovržení, kritika, zatracování, návrhy na zákaz či alespoň přísnou regulaci, zátahy daňových úřadů na burzy… přesně těmito slovy bylo alespoň dosud povětšinou možno vystihnout přístup státních úřadů a finančních regulátorů ke kryptoměnám.

Občas se dokonce zdálo, že oba světy mezi sebou vedou určitou verzi „studené války“, přičemž ani přístup komerčních bankovních domů nebyl výrazně vstřícnější. Kryptoměny zkrátka svojí podstatou a zaměřením šly přímo proti zájmům tradičních finančních elit a jak by řekli jejich zastánci, podemílaly výsadní postavení těchto ekonomických „papalášů“.

I když v tomto sporu zaujmeme mnohem střízlivější a středovější postoj, musíme přiznat, že současná finanční infrastruktura bitcoinové rodině příliš nepřála.

To se však nyní možná mění! S vcelku překvapujícím poselstvím totiž přišel jeden z dosavadních největších kritiků digitálních peněz – ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagarde.

Rychlé, levné ale nebezpečné!

Tato vlivná žena totiž ve svém projevu na konferenci Fintech Festival v asijském Singapuru zavrhla dosavadní tabu a přiznala kryptoměnám nemalé zásluhy.

Řada přítomných se sama sebe jistě musela ptát, zdali je nešálí sluch. Dosavadní kritička tohoto revolučního nástroje směny a v poslední době rovněž ohromných burzovních spekulací totiž uvedla, že role digitálních peněz je v moderní globální ekonomice nezastupitelná. V době, kdy rapidně klesá užití tradičních fyzických mincí a bankovek a svět financí se nezadržitelně přesouvá do digitálního prostoru, je funkce kryptoměn či při nejmenším platidel založených na jejich principu nepostradatelná.

Konkrétně se dle ní jedná především o snadnost a rychlost plateb, které spolu s širokou akceptací umožňují online vyřizování finančních transakcí, šetří korporátním subjektům i jednotlivcům transakční náklady a díky své decentralizovanosti umožňují i zapojení subjektů z rozvojového světa (kde tradiční bankovní infrastruktura často chybí).

Jejich přínos je tedy dle Lagardové minimálně do určité míry pozitivní. A podobně to vidí i organizace, jíž tato dáma oficiálně zastupuje. Ta totiž nyní vydala odbornou zprávu, v níž se celým tématem blíže a s mnohem pozitivnějším přístupem zabývá.

Znamená toto revoluci v dosavadním odmítání kryptoměn? Patříte-li k jejich fanouškům, nechte špunty u šampaňského zatím na pokoji. Vše má totiž svůj háček!

Lagardová sice vnímá řadu pozitiv digitálních peněz, zároveň však nepolevuje v kritice jejich nedostatků. Vadí ji především anonymita a složitá dohledatelnost jednotlivých transakcí, která z nich činí oblíbený nástroj kriminálních organizací či teroristických skupin. Něco takového je dle ní nadále pro mezinárodní společenství nepřijatelné, přičemž s tímto nešvarem je nutno tvrdě bojovat.

V tomto bodě nic nového pod sluncem! Ovšem MMF se přeci jen rozhodl projevit větší kreativitu než jeho kolegové.

Vytvořte státní kryptoměny!

Lagarde totiž vyzvala centrální bankéře světa, aby se začali zcela seriózně zabývat vytvořením vlastních, státem garantovaných digitálních peněz, které by uživatelům nabídly všechny výhody dosavadních kryptoměn, zároveň však zamezily zneužívání této technologie kriminálními živly a zároveň garantovaly mnohem větší bezpečnost transakcí.

Jako vzorové příklady přitom zmínila Kanadu, Švédsko či některé latinskoamerické státy. Právě tyto země jsou možná pro někoho poněkud překvapivě v celé věci před Západem na míle vepředu a v digitální peníze vkládají velké naděje. Vidí v nich totiž především potenciálně účinné nástroje na stabilizaci vlastních dosti volatilních měnových systémů, které nejednou trpí inflací a mnoha dalšími neduhy. K nim patří ohromné množství podvodů, padělání a neprůhledných toků, z nichž vlády na daních nezískávají absolutně nic.

Za trochu teatrální příklad může ostatně sloužit i nově vytvořený PetroCoin. Ten je trochu zoufalou odpovědí socialistické vlády Venezuely na probíhající hlubokou hospodářskou krizi, která mimo jiné smetla i tamní měnu venezuelský bolívar.

Nové digitální peníze mají uživatelům nabídnout větší stabilitu tím, že budou částečně vázané na venezuelskou těžbu ropy a od jejích cen se mají i odvíjet. Protože většina zahraničních i domácích investorů se vzhledem k enormnímu riziku odmítla na projektu podílet, rozhodl prezident Maduro, že část výplaty státních zaměstnanců by měla být prováděna právě v PetroCoinech.

Měnu je navíc možno pořídit i skrz několik málo certifikovaných burz a to výměnou nejenom za americké dolary či eura, ale i komerční kryptoměny jako je bitcoin či ethereum. Celý systém však vzbuzuje spíše nedůvěru a zájem veřejnosti je dosud nízký.

Pyrrhovo vítězství aneb moc se neradujme!

Jak tedy číst celý tento rétorický obrat? Dostalo se kryptoměnám konečně patřičného uznání, které pro ně žádají jejich zastánci. Bohužel pro ně se zdá, že nikoli. Lagardová totiž sice ocenila přínos této technologické novinky, jenže svým důrazem na tvorbu státních kryptoměn fakticky otevřeně vyzvala k likvidaci těch současných. Ta má pouze proběhnout nikoli regulací ale konkurenčním bojem, při němž státní digivýtvory vytlačí komerční měnové projekty do pozadí.

Současný vývoj je tak spíše Pyrrhovo vítězstvím, než něčím, nad čím by bylo možno dlouhodobě jásat. Oficiální autority navíc stále slibují boj se zneužitím kryptoměn ke kriminálním účelům, čímž narážejí především na jejich anonymitu. Právě ta je jim dlouhodobě trnem v oku a jistě se v budoucnu pokusí ji narušit. Nové státní kryptoměny by totiž z logiky věci 100 % anonymní rozhodně nebyly a minimálně by umožňovaly daňové kontroly ze strany oficiálních institucí.

Přestože řada investorů i podnikatelů by s tímto pravděpodobně problém neměla, pro kryptofajnšmerky se fakticky jedná o zradu původní myšlenky. Žádný zásadní obrat se tedy, zdá se, nekoná. Finanční autority se zřejmě jen rozhodly bojovat s bitcoinem jeho vlastními zbraněmi!

Nedostatek nadšení

Jak tedy vše dopadne? Čeká kryptoměny tvrdá státní konkurence? Zní to výhružně, nicméně celá věc rozhodně nebude tak horká. Důvodem budiž značná nechuť centrálních bank se kryptoměnami aktivně zabývat, natož potom je vytvářet.

Více než výmluvná je například mediální reakce jednoho z členů výkonné rady Evropské centrální banky (ECB), který se hned v zápětí nechal slyšet, že kryptoměny považuje za kombinaci investiční bubliny a podvodného schématu, jež je nebezpečná pro celý finanční svět. Minimálně ve Frankfurtu nad Mohanem se tak revoluce v dohledné době nechystá.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.