Prorok zkázy? Bill Gates předpověděl pandemii koronaviru a varoval nás před ní nejméně posledních 10 let

Tam, kde světoví lídři selhávají a improvizačně se snaží zamezit dalšímu šíření viru, Bill Gates se svou nadací vynakládá miliony dolarů a pomáhá lidem v řešení bezpečnostní krize. Jako jeden z mála na ni totiž byl připraven a chtěl připravit i nás.

Pro většinu z nás přišla pandemie koronaviru naprosto nečekaně a náhle, lokální problém jednoho čínského města se během pár týdnů stal globální bezpečnostní krizí. Zpřetrhal hranice, přerušil volný pohyb lidí po světě a průmyslový tep západní společnosti utichl. Nacházíme se v situaci, kterou bychom sami sobě ještě před půl rokem ani nevěřili. 

Jenže zatímco mnohým to celé připadá jako špatný sen, někteří lidé nejen, že tušili, co se na nás řítí, dokonce nás i několikrát varovali a vyzývali svět k činnosti. Jedním z hlavních proroků bezpečnostní hrozby patří Bill Gates, člověk, který věnuje velkou část svého obrovského bohatství a energie filantropii.

Před týdnem oznámil, že opouští svět byznysu, aby mohl zasvětit více času boji s koronavirem, klimatickou krizí a dalšími globálními problémy, v současnosti vyrábí testy na COVID-19 pro celý Seattle a jeho organizace jede v boji s virem na plné obrátky. Jako jeden z mála se nenechal situací zaskočit a začal okamžitě jednat a pomáhat lidem kolem sebe.

Gates totiž současnou situaci předpovídal již minimálně deset let a snažil se před ní celý svět varovat – připravit naši společnost na potenciální katastrofu. Mohli jsme bezpečnostní krizi předejít? Mohli jsme udělat víc? Gates nám jasně ukazuje, že ano, měli jsme k dispozici data, zažili jsme epidemie, které poukázaly na naše slabá místa a přesto... svět čekal, váhal a nevyužil příležitosti snížit dopad krize, která se na nás hnala. 

2010

V roce 2009 zasáhla svět epidemie mexické prasečí chřipky. jíž se nakazilo miliony lidí po celém světě. CDC odhaduje, že na její následky zemřelo mezi 151 tisíci až půl milionem lidí. 80 % obětí bylo mladší 65 let. Na rozdíl od dnešní situace totiž virus ohrozil hlavně ty, kteří neměli v těle protilátky proti běžnějšímu typu influenzy. 

Gates tehdy napsal na svůj blog, že můžeme mluvit o štěstí, jelikož epidemie mohla dopadnout mnohem hůř:

„Globální čísla nakažených a obětí vypadají děsivě, jenže ve skutečnosti nemůžeme mluvit o tom, jak silně nás virus H1N1 zasáhl. Měli bychom být naopak rádi, že situace nebyla daleko horší, protože nás virus zastihl naprosto nepřipravené a bezbranné.“

Označil globální katastrofu za „wake-up call“ a důležité upozornění, že musíme investovat do schopnosti sledovat a zastavit šíření smrtících virů. Protože:

„V následujících dekádách můžeme očekávat další epidemie a nemáme záruku, že při té příští budeme mít podobné štěstí.“

 

2015

Uprostřed další bezpečnostní krize, tentokrát jí byla epidemie eboly, která propukla v Africe a vyžádala si přes 11 000 obětí, promluvil Gates na světoznámé platformě TED talks a připomněl světu, svá slova:

„Pokud v příštích letech svět zasáhne katastrofa, která si vyžádá 10 milionů obětí, nebude to válka, bude to pravděpodobně smrtící virus s vysokou nakažlivostí.“

Hlavním důvodem, proč epidemie eboly nezasáhla větší počet lidí, je ten, že se nešířila vzduchem. A lidé, kteří se nakazili, byli téměř okamžitě upoutání na lůžko, čímž se omezilo riziko přenosu.“

„Představte si virus, jehož symptomy jsou v první fázi natolik marginální, že dovolí nakaženým třeba nasednout do letadla a šířit ho dál do světa.“ 

Přesně touto větou Gates předpověděl největší riziko současné pandemie – tisíce nakažených, na nichž nejsou znát příznaky nemoci a mohou tak vir šířit mezi ohroženější část populace.

2016

V interview pro BBC, tehdy Gates prohlásil, že se modlí, aby svět v příštích deseti letech nezasáhl další smrtící vir chřipky, protože ebola i virus zika zastihly svět zcela nepřipraven

„Světový systém neumí reagovat na bezpečnostní krize takových rozměrů, naše záchranné složky nejsou dostatečně silné.“

2017

Na Mnichovské bezpečnostní konferenci, vystoupil s projevem, ve kterém vyslovil svou obavu z toho, jak silně je současný svět propojený: 

Naše bezpečnostní a zdravotnické systémy jsou daleko více propojené, než dokáže většina lidí připustit. Podle epidemiologů by mohl vzduchem se šířící patogen během jednoho roku zabít více než 30 milionů lidí během příštích 10 - 15 let.“

„Riziko globální pandemie je podle mě stejně urgentní jako riziko nukleární války a klimatické změny.“

2018

Naposledy v roce 2018 Gates promlouval na pravidelné massachusettské medicínské konferenci, kde prohlásil, že zatímco kvalita života na celém světě prudce stoupá:

V jedné oblasti máme stále rezervy – v přípravě na potenciální pandemii. To by mělo být naší prioritou, protože jestli nás historie něco naučila, tak to, že další smrtící katastrofa je nevyhnutelná.“

Gates s touto iniciativou oslovil i kancelář prezidenta Spojených států Donalda Trumpa

Jak všichni víme, Gates nezůstal jen u řečí, mezi projevy investoval se svou ženou prostřednictvím nadace Bill & Melinda Gates miliony dolarů do vývoje vakcín, jako prevence proti pandemii chřipky. Nadace investovala i do Coalition for Epidemic Preparedness Innovations, mezinárodní koalice, která byla v roce 2017 založena v Davosu. 

Sestavil dokonce krizový plán, kterým bychom mohli zamezit světové epidemii. Bill byl připraven – a chtěl, aby s ním byl připraven i celý svět. 

Jak se ale ukázalo, svět připraven nebyl.

TED talk z roku 2015 s českými titulky dnes po pěti letech působí jako – „Já vám to říkal.“ 

#TEDtalk #BBC #Trump #Gates #Gatesfoundation #koronavirus #COVID19 #prasecichripka #ebola #zika #virus #epidemie #pandemie #krize #prevence #hrozba

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • @Bill & Melinda Gates Foundation předpověděl stávající pandemii na základě vědeckých poznatků. Změna se však nekonala. Naše myšlenkové modely se nezměnily. Pomůže stávající krize, abychom změnili svůj mind-set?

    0