20.03.2020 5 minut čtení

5 psychologických triků, jak přimět lidi, aby se opravdu aktivně účastnili virtuálních meetingů

Vzhledem k tomu, že kvůli všem těm internetům a onlinům udrží průměrný mladý člověk pozornost zhruba stejně dlouho jako Dory z Hledá se Nemo, máte při pořádání meetingů problém. A pokud jde o meetingy virtuální, máte problém na druhou. 

Když totiž lidé nejsou v jedné místnosti, je pro ně obzvláště náročné dávat pozor. Pokud jim poskytnete pětiminutové vysvětlení nějakého problému a oni se vám za to odvděčí něčím jako „promiňte, to jsem asi úplně nepochopil“, možná by vás to mělo znepokojit, neb by to taky mohlo znamenat „promiňte, zrovna jsem si stříhal nehty na rukou a nedošlo mi, že se mě můžete na něco zeptat“.

Když vidíte lidi tváří v tvář, oční kontakt je přinutí, aby aspoň trochu dávali pozor. Nebo se o to přinejmenším pokoušeli. Jakmile ale přijdete o tuto mocnou zbraň, musíte vymyslet jiný způsob, jakým ostatní přimějete, aby se do meetingu aktivně zapojili. 

Předpokladem pro naplnění cíle meetingu (ať už je jakýkoliv), je především to, aby všichni dělali to, co se po nich chce. Mluvili, poslouchali, přemýšleli... A abyste toho dosáhli, potřebujete jejich snahu. Musíte je motivovat k tomu, aby se dobrovolně chtěli do meetingu zapojit. 

A jak toho nejlépe docílit? Přece skrze útok na jejich psychiku! Tím samozřejmě nemyslím psychický nátlak. Spíš takové vědecky ověřené techniky, které vám s tím pomůžou.

Těchto 5 pravidel mám z Harward Business Review a jsou podpořeny studií, která potvrdila, že pokud se aplikují, 86 % účastníků virtuálních meetingů má pocit, že se zapojují stejně jako nebo více než při osobních meetinzích.

1. Pravidlo 60 vteřin

Abyste zapojili skupinu lidí do řešení problému a aby se ti lidé do řešení problému skutečně zapojit chtěli, měli byste jim podle tvůrců studie Justina Halea a Josepha Grennyho v prvních 60 vteřinách meetingu dát problém pocítit na vlastní kůži. 

Ať už to uděláte prostřednictvím grafu, který ilustruje vaše neoptimální výsledky prodeje nebo pomocí historky o naštvaném zákazníkovi, který vám volal, vyvoláte díky tomu v účastnících meetingu emoce. Vaším cílem tu je přimět skupinu, aby se s problémem dokázala empaticky ztotožnit a pochopit ho, než se začne snažit vymyslet řešení.

2. Pravidlo zodpovědnosti

Toto pravidlo autoři studie vymysleli na základě společenských rolí. Připodobňují to k tomu, když vejdete do určitého prostředí. Pokud je to kino, přijmete v něm pasivní roli diváka, pokud je to posilovna, přijmete aktivní roli sportovce.

Největší nebezpečí online schůzí spočívá v tom, že virtuální meeting umožňuje jeho účastníkům, aby na sebe nevědomě přijali pasivní roli pozorovatele. Mnoho z nich už tuto roli přijalo ve chvíli, kdy obdrželi pozvánku.

Abyste se dokázali tomuto selhání vyhnout, vytvořte sdílenou i osobní zodpovědnost, kterou na ně začátkem prezentace přenesete. Můžete na úvod říct třeba něco jako „Naším cílem je dnes společně vyřešit XY.“  A osobní zodpovědnost, která je ještě důležitější, jim můžete přidělit aplikováním následujícího pravidla.

3. Není se kam schovat

Slyšeli jste už někdy o difuzi neboli rozptýlení zodpovědnosti? Pokud ne, určitě jste slyšeli o efektu přihlížejícího. To je ten důvod, proč má člověk, který dostane infarkt v metru, větší pravděpodobnost, že mu lidé pomohou, když je ve vagónu méně lidí. Když mají zodpovědnost všichni, nikdo za věc necítí osobní zodpovědnost, která by ho přiměla konat.

Na virtuálním meetingu se tomu vyhnete tak, že každému člověku přidělíte jeden úkol, na kterém se musí aktivně podílet a před kterým se nemá kam schovat. Najděte problém, který se dá vyřešit rychle, přidělte ho skupině 2-3 lidí, dejte jim platformu, přes kterou mohou komunikovat a omezený časový úsek, ve kterém to musí mít hotové.

Také můžete po všech účastnících meetingu požadovat, aby si sepisovali své myšlenky, otázky nebo návrhy a posléze vám je poslali. Budou najednou mít pocit, že musí vytvořit výstup a začnou dávat mnohem větší pozor.

4. Pravidlo omezení množství dat

Nic neuspí lidi tak rychle, jako když je budete bombardovat nekonečnou prezentací s grafy a čísly. Kam se hrabe počítání oveček. Je jedno, jak chytří a sofistikovaní jsou vaši kolegové, pokud chcete, aby se zapojili a neusnuli, musíte se naučit střídat fakta s příběhy. Vyberte nejmenší možné množství dat, které potřebujete, abyste skupinu informovali a nepřidávejte ani jediný slide na víc.

5. Pravidlo pěti minut

Podle Halea a Grennyho byste nikdy neměli nad řešením jednoho problému trávit více než pět minut času. Účastníci meetingu jsou ve svých domovech, ve kterých na ně číhají mnohá rozptýlení. Pokud jim nebudete každých 5 minut nabízet něco nového k přemýšlení, vrátí se vám do role pozorovatelů.

Tato pravidla byste si měli osvojit a myslet na ně, ať už řídíte meeting osobní nebo virtuální. Ale dnes, když se většina týmů potkává pouze online, platí ještě více než kdy jindy. Vyzkoušejte je a dejte vědět, jestli má HBR pravdu a skutečně pravidla okamžitě pomáhají s produktivitou a efektivitou virtuálních setkání.

#pravidlo #efektivita #produktivita #videokonference #homeoffice #psychologie #videomeeting #virtualnimeeting #meeting #skype #onlinemeeting #pracezdomova #homeoffice #leader #tym

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.