Mnoho firem dříve nebo později může současná situace fatálně postihnout. Jaké kroky pro udržení svého byznysu by měly udělat?
Základním pravidlem by teď mělo být řízení hotovosti – cashflow. Je potřeba udělat si výhled a nejlépe fakturu po faktuře rozmyslet, z čeho se co zaplatí, zda nenavýšit kontokorent nebo nezvolit nějaké podobné opatření. Je také důležité vést každý den záznamy o tom, co přesně nastalo a jakou škodu podnikatelé utrpěli.
Jak se k těmto problémům mnoha tuzemských podniků budou stavět pojišťovny?
Pojišťovny budou postupovat opatrně a vzhledem k rozsahu problému budou přísně posuzovat jednotlivé případy. Je potřeba se připravit i na to, že po krizi přijde množství sporů o náhradu škod či uplatňování různých smluvních sankcí. Dále je třeba seškrtat veškeré zbytné náklady. Důležitá je komunikace – jak s vlastními lidmi, tak i se zákazníky a obchodními partnery včetně bank. Klíčové je sestavit si krátkodobý výhled a zároveň pracovat s různými scénáři variant vývoje, průběžně je aktualizovat na základě nových opatření. Pro management teď rozhodně není čas na odpočinek, právě naopak: současné plánování bude pro blízkou budoucnost fatální.
Jaké jsou vaše prognózy ohledně vývoje českého hospodářství, respektive průmyslu?
Došlo k zastavení výroby klíčových továren s rozsáhlým dodavatelským řetězcem, což je horší situace, než jaká tady byla za krize na přelomu dekády. Firmy takový stav zvládnou šest až osm týdnů za využití vlastních rezerv a krizových opatření. Delší období nouzového stavu už by s sebou přineslo pravděpodobně krachy firem. Záležet bude potom hlavně na tom, jak se podaří oživit poptávku.
Více na orobotice.cz.