20.03.2020 2 minuty čtení

BOJ S KORONAVIREM: Do českých podniků bude potřeba napumpovat až 100 miliard korun

Firmy mohou tento krizový stav zvládnat šest až osm týdnů. Poté už hrozí jejich krach, říká Petr Smutný, partner PwC Česká republika.

Mnoho firem dříve nebo později může současná situace fatálně postihnout. Jaké kroky pro udržení svého byznysu by měly udělat?

Základním pravidlem by teď mělo být řízení hotovosti – cashflow. Je potřeba udělat si výhled a nejlépe fakturu po faktuře rozmyslet, z čeho se co zaplatí, zda nenavýšit kontokorent nebo nezvolit nějaké podobné opatření. Je také důležité vést každý den záznamy o tom, co přesně nastalo a jakou škodu podnikatelé utrpěli.

Jak se k těmto problémům mnoha tuzemských podniků budou stavět pojišťovny?

Pojišťovny budou postupovat opatrně a vzhledem k rozsahu problému budou přísně posuzovat jednotlivé případy. Je potřeba se připravit i na to, že po krizi přijde množství sporů o náhradu škod či uplatňování různých smluvních sankcí. Dále je třeba seškrtat veškeré zbytné náklady. Důležitá je komunikace – jak s vlastními lidmi, tak i se zákazníky a obchodními partnery včetně bank. Klíčové je sestavit si krátkodobý výhled a zároveň pracovat s různými scénáři variant vývoje, průběžně je aktualizovat na základě nových opatření. Pro management teď rozhodně není čas na odpočinek, právě naopak: současné plánování bude pro blízkou budoucnost fatální.

Jaké jsou vaše prognózy ohledně vývoje českého hospodářství, respektive průmyslu?

Došlo k zastavení výroby klíčových továren s rozsáhlým dodavatelským řetězcem, což je horší situace, než jaká tady byla za krize na přelomu dekády. Firmy takový stav zvládnou šest až osm týdnů za využití vlastních rezerv a krizových opatření. Delší období nouzového stavu už by s sebou přineslo pravděpodobně krachy firem. Záležet bude potom hlavně na tom, jak se podaří oživit poptávku.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.