5 minut čtení

Bill Gates: „Chcete-li ve svém životě udělat díru do světa, položte si tuto na první pohled divnou otázku“

Zajímavý způsob, jak zjistit, kam by možná stálo za to investovat svou energii. Pro Warrena Buffetta, Richarda Bransona nebo Steva Jobse to rozhodně funguje.

Co jste dělali nejraději, když jste byli teenageři? Když byl váš život ještě bezstarostný a měli jste spoustu času věnovat se přesně tomu, na co jste zrovna měli chuť? Podle Billa Gatese vám odpověď na tuto otázku dokáže naznačit, jakým směrem by se měla ubírat vaše kariéra.

"Činnost, kterou jste byli nejvíc posedlí ve svých 13 až 18 letech, je přesně tím, v čem máte největší šanci udělat díru do světa," řekl Gates v interview před pár lety. Byť se taková otázka může na první pohled zdát podivná, pokud si nevíte rady s tím, kterým směrem se ve svém životě vydat, tohle může být jedno z významných vodítek.

Gates odpověď na otázku vztáhl sám na sebe, když řekl, že v tomhle věku byl zcela posedlý pouze jednou věcí - psaním softwaru. Čas na počítači, který byl v době jeho teenagerských let ještě stále velmi vzácnou a nákladnou věcí, byl pro něj tak důležitý, že ráno dobrovolně vstával v 5 hodin, aby na něm mohl aspoň půl hodiny být. Podařilo se mu hacknout i počítač, který tehdy měla jeho škola, byť "k němu žáci zpravidla vůbec neměli přístup".

No dobrá, u Gatese taková otázka asi dává smysl, protože byl prostě od útlého mládí do počítačů blázen. Dobře, 1:0 pro něj. Ale co další velká a všem známá jména byznysu. Jak by na tuhle otázku odpověděli oni? A v čem se jim nakonec podařilo dostat až na světovou špičku? Pojďme si jich pár projít:

1. Warren Buffett investoval.

Warrena Buffetta už se paradoxně na podobnou otázku jednou zeptali. CNBC mu krátce po Gatesově interview dalo otázku, čemu se ve zmíněném věku nejvíc věnoval on. "Docela dost mě zajímalo investování," odpověděl Věštec z Omahy. Popravdě začal ještě před 13. narozeninami, protože své úplně první akcie si koupil už v 11. letech - šlo o společnost jménem Citgo. Buffett byl velmi podnikavým a šetřivým člověkem už od dětství. Proto si už ve 14 letech koupil zemědělské pozemky o rozloze 40 akrů, které následně začal pronajímat farmářům.

2. Richard Branson už zakládal své první byznysy.

Navzdory (nebo kvůli?) své dyslexii a bídným studijním výsledkům se i Richard Branson pustil do vlastního byznysu již jako velmi mladý. Jeho první podnikatelské záměry zahrnovaly prodávání papoušků (andulek) či vánočních stromků. Všechny však selhaly. V 16 letech založil časopis Student, který sice rostl pomalu, ale nakonec na něm vydělal 50 tisíc liber. S těmito penězi založil společnost, jež poštou zákazníkům rozesílala gramofonové desky a mohla si za ně díky nižším nákladům účtovat méně než vyhlášené londýnské kamenné obchody s hudbou. Od svých 16 let už Branson se zakládáním nových firem nikdy nepřestal. Dnes jich jeho The Virgin Group kontroluje více než 400.

3. Steve Jobs se flákal se Stevem Wozniakem a snažil se porušovat veškerá pravidla.

Steve Jobs se v 16 letech, když byl ještě na střední, skamarádil se Stevem Wozniakem, který zrovna začal chodit na vysokou. Jobs byl zblázněný do elektroniky, ale bohužel byl zároveň tak trochu ikonoklas. Takže i když si na střední škole vybral kurz elektroniky, posléze se na něj vykašlal, protože si nesedl s jeho učitelem. Jobs v té době nosil dlouhé vlasy a procházel si obdobím, kdy se vzpouzel veškerému zavedenému řádu.

V 17 letech začal chodit na vyšší odbornou školu Reed College, z které po jednom semestru rovněž odešel a začal místo toho neplánovaně chodit na různorodé přednášky, které ho zrovna zaujaly. Jednou z nich byl i kurz kaligrafie. Jobs později během svého slavného proslovu k absolventům Stanfordu prohlásil, že ho kaligrafie zaujala a přišla mu nádherná a působivá. V té době ale vůbec nepřemýšlel nad tím, že by ji někdy k něčemu využil. Místo toho stále snil o kariéře ve světě elektroniky.

Bez ohledu na své ignorování zavedených řádů a nekontrolované přelétání od jedné věci k druhé však poměrně rázně dělal dvě věci, díky kterým se později nesmazatelně zapsal do historie. Jednak následoval svůj instinkt, aniž by dával jakýkoliv prostor svým obavám či pochybám. A za druhé se naplno ponořil do své lásky k nádhernému designu. Ve zmíněné řeči mimo jiné řekl: "Kdybych nikdy nenavštívil ten kurz kaligrafie, Mac by v sobě nikdy neměl více typů písma a proporčně oddělených fontů."

Tak to vypadá na 4:0 pro Gatese. Čím jste byli ve 13 až 18 letech nejvíc posedlí vy? Jasně, většina vtipálků okamžitě vyhrkne, že pravděpodobně hraním her, sledováním televize, spánkem nebo snahou objevovat svou sexualitu či opačné pohlaví. Které činnosti vás ale automaticky zaujaly do té míry, že jste měli chuť dozvědět se o nich víc a stát se v nich lepšími? Co vám nedalo spát, když odfiltrujete všechny typické povrchní hlouposti, které řeší každý pubertou zmítaný teenager? Jsou tyhle věci (nebo tato věc) dnes součástí vaší kariéry? Pokud ne, možná by měly.