19.03.2020 1 minuta čtení

Chytrá kombinéza umí monitorovat pohyb malých dětí. Můžeme díky ní předcházet vývojovým poruchám

Finští vědci vynalezli pomůcku, která poprvé v historii poskytne vědcům kvantitativní data o celodenním pohybu dětí od 5 měsíců věku. V jejich údajích se mohou skrývat příznaky možných vývojových poruch.

Posouzení spontánních a úmyslných pohybů je součástí neurologického vyšetření u dětí. Dosud jeho základem bylo kvalitativní hodnocení v ordinaci dětského lékaře nebo specialisty, které se ale mohlo výrazně rozcházet s tím, jak se dítě pohybuje doma.

V odborném časopise Scientific Reports publikovali finští vědci výsledky svého výzkumu, který realizovali se sedmiměsíčními miminy. Do budoucna ale plánují rozšířit jeho působnost i na starší děti.

„Chytrá kombinéza nám dává poprvé v historii možnost kvantifikovat spontánní a úmyslný pohyby dětí mimo laboratoř,“ zdůrazňuje význam výzkumu Sampsa Vanhatalo, profesor klinické neuropsychologie na Helsinské univerzitě.

„Můžeme tak dítě oblečené v kombinéze na zbytek dne poslat domů,“ líčí průběh zaznamenávání pohybu Vanhatalo. „Příští den se vrátí do nemocnice, kde se zpracují výsledky.“ Vyhodnocovaná data podle něj mají stejnou hodnotu, jako kdyby pohybu člověka pořizovali na video záznam.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.