19.03.2020 3 minuty čtení

V obcích pod pět tisíc obyvatel chybí bankomaty. Ne na dlouho

Brodek u Přerova, Boží Dar nebo aktuálně Mosty u Jablunkova – to jsou příklady měst, kde už konečně mají bankomaty. Podle průzkumu společnosti Euronet totiž až třetina Čechů má bankomat daleko od svých domovů a jediné, co si lidé přejí, je přitom prá

Podle statistik Sdružení pro bankovní karty připadá v Česku 471 bankomatů na milion obyvatel, evropský průměr činí 846. V tomto důsledku až třetina Čechů si nemá kde vybrat peníze. 

Obecně platí, že banky své bankomaty v České republice vysazují podle komplexně vytvořených finančních analýz, jednoduše řečeno - zda si na sebe bankomaty vydělají. 

Starostové volají po nápravě

Obce s méně než pěti tisíci obyvateli však tyto kvóty v drtivé většině případů nesplňují. Pro tamní obyvatelé je tak běžnou praxí, že si kvůli obyčejnému výběru hotovosti musí zajet do vedlejšího města nebo si vystojí dlouhé fronty na poště. Provozovatel bankomatů Euronet tuto situaci aktivně řeší.

„Čím dál více starostů menších obcí se na nás obracejí volají po nápravě této situace. Jsou připraveni spolupracovat, aby měli bankomat dostupný přímo ve své obci,“ komentuje současnou situaci výkonný ředitel Euronet ČR Ondřej Kozák. 

Češi od bankomatu očekávají výběr hotovosti, případně volbu konkrétních bankovek

Nejnovější průzkum společnosti Euronet prokázal, že běžný obyvatel České republiky od bankomatu nečeká nic jiného než standartní výběr hotovosti, v ideálním případě pak v kombinaci s volbou konkrétní nominální hodnoty bankovek. 

Ostatní funkce značně zaostávají. Euronet se proto zaměřuje spíše na posilování bezpečnostních prvků, přičemž všechny bankomaty této sítě v rámci České republiky jsou vybaveny bezkontaktními čtečkami nebo tzv. DIP readerem, kdy bankomat platební kartu “nespolkne” celou. 

Testovací bankomaty v provozu od loňského roku. Sklízejí úspěchy v bezmála 20 obcích

Euronet aktuálně provozuje své bankomaty ve skoro 20 malých obcí. Krok vyústil v oboustrannou spokojenost a výbornou zpětnou vazbu jak od starostů měst, tak samotných uživatelů. Bankomaty lze nalézt například v obcích Bohušovice nad Ohří, Chřibská, Brodku u Přerova nebo na Božím Daru. V těchto dnech se bankomat instaluje například v moravských Mostech u Jablunkova.

„I v malých obcích jsou stovky výběrů hotovosti. Klienti platí za výběr v Euronetu jako za výběr z každého jiného konkurenčního bankomatu. Cenu za výběr určuje jejich banka, takže pokud mají výběry z bankomatů zdarma, tak ho mají zdarma i v Euronetu,“ doplňuje Ondřej Kozák.


Obce do 5 000 obyvatel s bankomatem Euronet

Chřibská

Mosty u Jablunkova
Brodek u PřerovaTěrlicko

Bohušovice nad Ohří

Vrané nad Vltavou

Bečov u Mostu

Ostružná

Zákupy

Petrovice

Vrané nad Vltavou

Boží Dar

Rožmberk nad Vltavou

Jetřichovice
České VeleniceLoučná nad Desnou

                                                                                                                  Zdroj: Euronet

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.