18.03.2020 5 minut čtení

Mohou se malé firmy během pandemie vyhnout propouštění? A mohou vůbec přežít? Mark Cuban radí, jak na to

Už nyní je jasné, že svět má co do činění se dvěma globálními krizemi současně. V závěsu za koronavirem přichází kvůli razantním opatřením jako stín masivní ekonomické dopady, které budou celkem jistě znamenat recesi a bankrot řady byznysů.

Foto: CNN

Podnikatel, investor a miliardář Mark Cuban se v aktuální napjaté situaci, kdy se řada menších podnikatelů, firem či startupů obává, že je nastupující ekonomická krize v lepším případě donutí propustit velkou část zaměstnanců, v horším případě kompletně semele, rozhodl zkusit jim pomoci.

Ze svého profilu na LinkedIn proto vyhlásil Q&A, v němž se rozhodl poskytnou odpovědi na otázky a poradit, co nyní během eskalující pandemie COVID-19 dělat, především malým byznysům, které se aktuálně snaží udržet nad hladinou a ideálně se vyhnout nutnosti propouštět.

 

Cuban již několikrát upozornil na to, že právě v obdobích krizí, jako je ta současná, je zcela klíčové podporovat malé a drobné podnikatele. A během několika desítek hodin obdržel pod svou výzvu více než 6000 komentářů (aktuálně je tam už přes 7600 komentářů).

Jeho odpovědi různým podnikatelům ohledně jejich individuálních situací a příběhů by se daly shrnout do několika základních rad, jak aktuálně postupovat a na co se zaměřit, pokud vám hrozí ztráty a o svůj byznys nechcete přijít:

1) Na rozlité mléko není čas - inovujte, experimentujte!

V první řadě by vás nastalá situace, s kterou jste možná ještě před týdnem nepočítali, neměla paralyzovat. "Pokud aktuálně můžete nabízet jakékoliv jiné služby, jděte do nich," odpověděl Cuban na otázku, jak se nyní vyhnout propouštění v byznysu s pořádáním eventů, veletrhů, sportovních akcí a koncertů, které jsou hromadně rušeny. "Předpokládám, že nyní ve svém kalendáři máte mnoho děr. Využijte je k experimentování s novými způsoby, jak vydělat peníze. Neustále zkoušejte, jestli něco nezafunguje."

Tohoto brainstormingu byste se neměli účastnit jen vy sami nad láhví něčeho ostřejšího. Dokonce byste se o něj neměli pokoušet pouze ze svými spolupracovníky. Řešení problému byste se dle Cubana měli pokusit najít i ve spolupráci s vašimi konkurenty. "Pamatujte, že jsou na stejné lodi jako vy. Pokuste se společnými silami přijít na způsob, jak vaši vyhaslou branži znovu zažehnout."

"Města budou mít rovněž zájem o to, aby jim menší byznysy hromadně nevymřely. Zejména ty, které pandemie nezasáhne tak tvrdě, budou mít nějaké prostředky, aby se pokusily paralyzované oblasti podnikání znovu rozeběhnout. Nezapomeňte rovněž pravidelně komunikovat se svými kontakty," radí Cuban s tím, že nikdy nevíte, odkud se najednou vynoří nějaká příležitost (zpravidla z toho nejméně očekávaného směru).

2) Mějte přehled o tom, jak vše zvládají jednotliví zaměstnanci

Podnikání je tvrdá branže, kde je vše růžové a bezstarostné jen do chvíle, dokud všechny křivky rostou a zisky se ze všech jenom hrnou. Jakmile udeří krize, mohou se ze dne na den z výkonných ředitelů a manžerů stát kati, kteří mají v rukou kariéru a osud všech svých lidí.

Pokud už nyní tušíte, že s vysokou pravděpodobností někoho chtě nechtě budete muset propustit, neměli byste dle Cubana prostě vzít seznam zaměstnanců a seškrtat libovolná jména. Doporučuje mít dobrý přehled o tom, jaké jsou individuální okolnosti všech zaměstnanců. Tím pádem "pokud opravdu musíte snížit počet svých lidí, můžete se rozhodovat i podle toho, v jaké situaci se nyní každý zaměstnanec nachází."

To samé ale pro vedení platí i v případě, že nikoho výpověď nečeká. Kdy jindy by se management měl ujistit, že jsou všichni zaměstnanci v pořádku, v pohodě a nic jim nechybí, než v tak turbulentní době, jakou prožíváme dnes. Cuban radí, aby si každý lídr udělal čas na to, aby měl o každém zaměstnanci a jeho stavu dobré povědomí.

3) Je načase udělat pořádek v místech, která jste možná doposud přehlíželi

Zaměřte se na věci, které jste schopni kontrolovat a v případě nutnosti změnit. "Místo soustřeďování se na to, jak špatná aktuální situace je, se zkuste zaměřit na propojování se s vašimi budoucími zákazníky," napsal Cuban a dodal: "Tohle je rovněž ideální doba uklidit všechny ty drobné nepořádky, které má ve svých útrobách každý malý byznys. Každý má ve firmě věci, o kterých si říká, že kdyby mohl, udělal by je od základu zcela jinak. Nyní je pro tyhle zásadní či systémové změny ideální čas."

#podnikani #byznys #krize #koronavirus #propousteni #bankrot #recese #opatreni #inovace #reseni #zamestnanci

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
2 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
12 minut
5 minut
3 minuty
7 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
2 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
12 minut
5 minut
3 minuty
7 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut