18.03.2020 6 minut čtení

Severní Korea tvrdí, že nemá jediný případ koronaviru. Realita je podle tajných služeb jiná

Severní Korea sousedí s Čínou, Ruskem a Jižní Koreou, zeměmi, které jsou všechny koronavirem silně postižené. Podle oficiálních čísel ovšem v Severní Koreji nemají jediného nakaženého. Je to vůbec možné?

Severokorejský vůdce Kim Čong-un poslal minulý týden prezidentovi Jižní Koreje dopis, ve kterém vyjadřuje lítost nad situací epidemie v jeho zemi. Vyznění dopisu je nemálo ironické. Severní Korea je technicky vzato s tou jižní ve válce a tvrdí, že nemá jediného nakaženého

Jižní Korea si v boji s virem vede dobře

Naproti tomu Jižní Korea má přes 8400 nakažených, ke stovce zesnulých, ale zároveň kolem 1500 vyléčených z nového typu koronaviru. Příčinou toho může být rozsáhlé testování, díky kterému se podařilo již v zárodku odhalit velkou část případů a zároveň včas zasáhnout.

Severní Koreji chybí zdravotní péče v potřebné kvalitě, chybí jí infrastruktura i kapacita na to, aby se dokázala viru postavit podobně jako její demokratický soused. Když k tomu přidáme fakt, že je velká část severokorejské populace podvyživená nebo nemá dostatek vitaminů, má Kim Čong-un zaděláno na katastrofu.

Program OSN pro výživu před třemi lety odhadl, že 43 % Severokorejců trpí nedostatečnou výživou.

Obrovská opatření KLDR

Severní Korea se proti šíření viru COVID-19 snažila zaujmout nejrestriktivnější možná opatření. Téměř úplné uzavření hranic začalo už v lednu, když se virus začal objevovat v Číně.

Severní Korea tvrdí, že monitoruje asi 10 tisíc lidí s podezřením na virus a vzhledem k tomu, že pohyb lidí uvnitř diktátorské země je omezen a monitorován i běžně, je pravděpodobné, že byla vytvořena i další omezení, která měla šíření nemoci zabránit.

Experti mají o občany Severní Koreje strach

Experti na zdravotnictví jsou se situací v KLDR obeznámeni a bojí se o zdraví lidí, kteří v zemi žijí. Shodují se na tom, že zemi pravděpodobně chybí potřebná diagnostická zařízení a že je velká část zdravotnictví poddimenzovaná, co se týče vybavení i množství personálu. Proto jsou namístě obavy z totálního selhání zdravotnického systému.

Severní Korea je silně ekonomicky závislá na Číně – svém hlavním obchodním partnerovi a diplomatickém spojenci. Její hranice s touto zemí obvykle není uzavřená, ba naopak. Migranti a obchodníci se mezi zeměmi pravidelně přesouvají, protože obchod s Čínou dělá nějakých 90 % s celkového exportu a importu země.

„Navzdory téměř absolutnímu zavření hranic – za použití nejrestriktivnějších opatření, kterými jsme dosud byli svědky – je pravděpodobnější, že se případy COVID-19 v Severní Koreji objevily než že ne.“

To jsou slova Kee Parka, ředitele amerického programu Korea Health Policy Project, který jako zdravotník podnikl do KLDR několik humanitárních misí. Podle něj by mohla Severní Korea odhalit a zvládnout malý počet nakažených, rozsáhlá epidemie by ovšem způsobila kolaps zdravotního systému.

Na propagandistických stránkách kldr.info se ovšem píše:

V KLDR nebyl zaznamenán dosud žádný případ nákazy COVID-19. Preventivní opatření jsou však zjevně přísnější než v zemích zasažených nákazou, což je pochopitelné s ohledem na počet nakažených v Číně (desítky tisíc případů a tisíce obětí do první poloviny března) a v Jižní Koreji (tisíce nakažených a desítky zemřelých do první poloviny března).“

A tento „úspěch“ připisují stránky tomu, že „všechny ochranné prostředky dostávají občané lidové Koreje zdarma, stejně jako je zde bezplatné celé zdravotnictví.“

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na cvičení dělostřelectva. Na rozdíl od vojáků nemá roušku. Nadčlověk ji totiž přece nepotřebuje. Foto: Reuters

 

Zdravotnictví je sice zdarma, ale v mizerném stavu

To, že je zdravotnicí v KLDR zdarma, je sice pravda, ale tvrdou realitou je, že se ke kvalitní zdravotní péči dostanou pouze elity, které žijí v Pchjongjangu. Nemocnice v ostatních částech země nemají k dispozici ani základní vybavení a zdroje jako například elektřinu. Proto je pro ně obtížné lidi na virus otestovat a následně jim poskytnout potřebnou péči.

Základním problémem je tedy to, že se virus nedá rozpoznat pouhým pozorováním symptomů, jelikož horečka a kašel jsou příznaky typické i pro běžnou chřipku. 

Lékař, který pracoval v rámci humanitárních projektů v KLDR deset let, říká, že laboratorní testování vzorků slin je dostupné pouze v Pchjongjangu. A kvůli nedostatečně rozvinuté dopravní síti by bylo velmi obtížné do Pchjongjangu vzorky k otestování z jiných částí země vůbec včas dopravit.

Zrušení obrovské vojenské přehlídky 

Vzhledem k tomu, že severokorejský režim bez udání důvodu zrušil obrovskou vojenskou přehlídku, která se měla konat v únoru v Pchjongjangu, je pravděpodobné, že se v Severní Koreji objevil COVID-19 už dávno. Přehlídky se měly zúčastnit statisíce vojáků a vzdát úctu Kim Čong-unovi. 

Poprava člověka, který porušil karanténu

Jihokorejská média tvrdí, že je situace v KLDR kritická a že jejich informace pochází od jejich tajných služeb. Podle jihokorejského serveru Dong-a Ilbo porušil jeden ze zaměstnanců severokorejského ministerstva obchodu pravidla karantény a šel do bazénu. Režim to vyřešil jeho popravou. Vzhledem k tomuto precedentu si ani nechci představit, k jakým řešením se diktátorský režim uchýlí, pokud se mu nebude dařit zpomalit šíření nákazy.

Podle expertů je ovšem bohužel ohrožení režimu vysoce nepravděpodobné, i kdyby došlo v důsledku koronaviru ke katastrofě. Dynastie Kim už v minulosti přežila obrovské tragédie. Není to tak dávno, co v devadesátých letech 2-3 miliony lidí zemřely při hladomoru. Pravdou ale je, že čím déle nouzový stav potrvá, tím větší tlak bude muset vláda ustát. 

Za posledních deset let se Kim Čong-unovi podařilo upevnit moc více, než si kdo dokázal představit, často přitom brutální cestou. Ale u koronaviru bude muset poprvé čelit protivníkovi, kterého nemůže zastřelit, poslat do tábora nebo dát za mříže.

#kldr #korea #severnikorea #jiznikorea #koronavirus #covid19 #zdravi #aktuality #nemoc #virus #diktatura #nouzovystav #nebezpeci

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
7 minut
6 minut
6 minut
5 minut
13 minut
11 minut
8 minut
11 minut
7 minut
3 minuty
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
7 minut
6 minut
6 minut
5 minut
13 minut
11 minut
8 minut
11 minut
7 minut
3 minuty