Co se životního stylu týká, často se soustředíme především na fyzické zdraví a o své mozky se bohužel už tolik nestaráme. Ale abychom mohli být tak produktivní, jak jen to jde, musíme dělat více věcí, které zlepšují stav našeho mozku, a méně těch, které naše kognitivní schopnosti naopak zhoršují. Začněte tím, že ze svých dnů vypustíte tyto 4 moderní neřesti:
1. Neaktivita dává mozek do úsporného režimu
Fyzická neaktivita má svá všemi uznávaná negativita – je spojována se zdravotními problémy, jako jsou onemocnění srdce, obezita, deprese, demence nebo rakovina. Mnoho lidí se považuje za příliš zaneprázdněné na to, aby se věnovali základním pohybovým aktivitám, jako je chůze, jízda na kole nebo protahování se.
Když žijete sedavým způsobem života, negativně to ovlivňuje jisté neurony a podle nové studie Journal of Comparative Neurology existuje jasné spojení mezi fyzickou neaktivitou a úpadkem kognitivních schopností.
Pravidelná fyzická aktivita zvýší v mozku množství chemických látek, které stojí za lepší pamětí a schopností učit se a zároveň prospívá vašemu tělu jako takovému. To ale určitě víte. Nevědomost není to, co vede k epidemii sedavého způsobu života. Je to spíš braní těchto informací na lehkou váhu.
2. Multitasking? To si jen namlouváte
Ze smartphonů se staly moderní švýcarské nože. Používáme je stále a ke všemu. Když přecházíme přes ulici, zvládneme u toho odpovídat na e-maily nebo třeba sledovat vtipná videa na YouTube. Během nakupování posloucháme audioknihy.
Už jste asi slyšeli, že multitasking je zabiják produktivity, ale ukazuje se, že jde navíc o návyk, který přeprogramovává vaši mysl a dělá z vás méně efektivní jedince.
Neurovědec Earl Miller je považován za jednoho z předních světových odborníků na roztříštěnou pozornost. Říká, že naše mozky nejsou ve skutečnosti vůbec naprogramované na to, aby zvládaly dobře multitasking:
„Když si lidé myslí, že dělají multitasking, ve skutečnosti jen rychle přepínají z jednoho úkolu na druhý. A pokaždé, když to udělají, zaplatí za to jejich kognitivní schopnosti daň.“
Multitasking také zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizol a adrenalinu, které mohou způsobit přílišnou stimulaci mozku a zapříčinit "mental fog" a roztříštěné myšlenky.
3. Přehršel informací vede k nadměrné stimulaci mozku
Množství e-mailů, novinek na sociálních sítích a oznámení, které obdržíme každý den, je naprosto vyčerpávající. Většině lidí ukousne velkou část dne. Pokud tento konstantní příliv informací nijak nekontrolujete, může vám způsobit stres a rozhodovací paralýzu.
Někteří lidé jsou pyšní na to, kolik věcí dokáží za jeden den vyřídit, ale bývalý profesor psychologie na Gresham College v Londýně díky svému výzkumu zjistil, že když jste v situaci, ve které se snažíte soustředit na jistý úkol a máte v e-mailové schránce nepřečtený e-mail, o kterém víte, může to vaši efektivitu snížit až o 10 bodů IQ.
Abyste svou mozkovou kapacitu mohli každý den využít naplno, musíte využívat lepší nástroje a prostředí k filtrování informací. Buďte obezřetní ohledně toho, jaká média sledujete a naučte se nepodstatné informace ignorovat.
4. Používání sluchátek může poškodit vaše uši i mozek
Lidé od přírody milují hlasitou hudbu a tak není divu, že máte nutkání si hudbu „pořádně ohulit“. Díky tomu je to větší zábava a hudba vás víc vtáhne. V éře sluchátek, která dokáží vyfiltrovat všechny vnější ruchy a pustit vám vaše oblíbené interprety pořádně nahlas, to ale může poškodit váš sluch.
Pokud si hudbu pouštíte takto nahlas pravidelně, raději to přehodnoťte. Nejde jen o vaše uši. Ztráta sluchu je totiž u starších lidí spojovaná s problémy s mozkem jako například s Alzheimerovou chorobou.
Když má váš mozek moc práce se snahou o odtušení toho, co lidé okolo vás řekli, je pro něj těžké to zároveň ukládat do paměti. Proto byste si uši měli chránit tím, že sluchátka nebudete pouštět na maximum. A také se doporučuje pravidelná návštěva ORL.
„V jednom testu doporučujeme sundat si sluchátka, nechat je tak nahlas, jako je máte normálně a dát je na vzdálenost paže od sebe. Slyšíte pořád hudbu jasně? Pokud ano, dejte je na menší hlasitost a opakujte to,“ píše společnost Heasphonesty.
Vždy byste si měli během dne dávat od používání sluchátek pravidelné pauzy.
#osobnirozvoj #seberozvoj #zdravi #dusevnizdravi #psychika #psychickezdravi #tipy #rady #nemoc #navyky #pohyb #aktivita #multitasking #informace #rozptylovani #sluchatka #hudba