16.03.2020 6 minut čtení

Hledáte zážitek, který vám změní život? Dál nehledejte a vyzkoušejte být chvíli offline

Bungee jumping, tetování, seskok padákem, jízda ve Ferrari,… Lidé hledají zážitky. Někdy jen jako odreagování a někdy si od nich slibují změnu svého života. Málokdo ale vyzkoušel odpojit se od všech elektronických zařízení. To je teprve jízda!

Touha po zážitcích jde stále kupředu. Kdy narazí na svou hranici? Pro někoho ta hranice už byla dávno, ale někteří jdou tak daleko, že se zdá, jakoby hranice neexistovala. Snaha změnit si život vypovídá o tom, že lidé nejsou s jeho kvalitou spokojení a chtěli by zažívat něco více.

A v touze dosáhnout toho pak podstupují například pohřeb zaživa, který od roku 2012 vyzkoušelo už 25 tisíc lidí. V porovnání s tím se bungee jumping zdá jako legrace pro bázlivé děti. Poskytují takové zážitky kýženou změnu? To nelze kategoricky určit, takže chcete-li to zjistit, musíte to sami vyzkoušet. My se ale nyní budeme bavit o něčem trochu jiném. Také půjde o zážitek, který má potenciál vám změnit život. Budete ale potřebovat velkou disciplínu a odvahu.

Dnešní digitální svět poskytuje příležitost být osobně i profesně propojen více než kdykoli v minulosti. Představa, že budete k dispozici kdykoli to bude potřeba, je svůdná pro obě strany. Tím to ale končí.

Zkuste chvíli přemýšlet o tom, kolik jste zažili kriticky důležitých momentů, kdy bylo potřeba, abyste byli k dispozici. Přestaňte prosím na chvíli číst a alespoň na pár vteřin se zamyslete. Možná pár takových situací vymyslíte, ale jistě jich nebude mnoho.

Průzkum ukázal, že stále větší počet různých zobrazovacích zařízení a všech možných aplikací nás dělá méně produktivní a méně soustředěné. Kromě toho nás tyto přístroje většinou čím dál tím více odpojují od našich skutečných životů. Výsledkem je zvýšený stres a menší pocit spokojenosti.

Jak se k tomu ale postavit, když už tady technologie je a je běžně využívána? Začněte tím, že si určíte konkrétní časy bez technologie. Být offline se nejdříve může zdát jako děsivé. Proto musíte začít postupně a časem zvyšovat váš čas bez techniky. Neznamená to, že technika je špatná. Naopak. Je velmi prospěšná, ale lidé by měli mít hranice v tom, jak ji používat. Vyzkoušejte následující tipy, které mají pomoci s digitálním odpojením, což by mohl být zážitek, jež má potenciál změnit vám život.

Vychutnejte si jídlo

Denně jíme hned několikrát a netrvá to příliš dlouho, takže to jsou ideální chvíle pro to, začít omezovat používání elektronických zařízení. Dvojnásobně to platí, pokud jíte s dalšími lidmi. Zkuste telefon nechat v kapse nebo v tašce. Případně ho můžete úplně vypnout. Soustřeďte se na potěšení z jídla a lidí, se kterými právě jste. Pokud jíte sami, můžete si plně vychutnávat své jídlo nebo pozorovat dění okolo sebe a učit se všímavosti, anebo můžete svou mysl nechat jen bloudit.

Víte vůbec, co jíte?

Vypněte si oznámení

Nechat chvíli mobil někde v tašce, když víte, že vás notifikace upozorní, je pravděpodobně relativně snadné. Nyní se ale dostáváme k náročnějšímu úkolu. Pokud to není nezbytně nutné, vypněte si oznámení a notifikace. Jestliže kvůli své práci potřebujete na nějaké komunikační platformě být dostupní neustále, věnujte pozornost nastavení svého telefonu a omezte alespoň všechna ostatní nepotřebná upozornění. Naše dny jsou plné vyrušení, a to nás rozptyluje od práce, která pak nemá nejvyšší možnou kvalitu. „Pokud se pětkrát za půl hodinu necháte vyrušit nějakou notifikací, ve skutečnosti jste se nesoustředili ani chvíli,“ říká Jesse Fox, vedoucí komunikačních technologií a online výzkumu na Ohio State University. Vypněte všechna oznámení, která nejsou nezbytná (rodina, zdraví a některé pracovní věci) a budete ohromeni zvýšením vaší produktivity.

V ložnici na techniku zapomeňte

Jednotlivé body a jejich pořadí neurčují důležitost ani obtížnost kroků, ale pokud jste zvládli předchozí dva úkoly, pak by tento neměl být tak náročný. Odstraňte ze své ložnice veškerou technologii. Investujte do obyčejného budíku a nenechte se rozptylovat telefonem. Procházení novinek na sociálních sítích by vám snadno mohlo vzít hodinu spánku, kterou druhý den budete potřebovat. Další komplikací je modré světlo, které pravděpodobně ztěžuje usínání.

 

Ven jděte bez telefonu

Až se příště budete chystat ven, nechte telefon doma. Možná by nebylo špatné si ho pro všechny případy vzít s sebou, ale nechat ho vypnutý na dně batohu. Fyzická aktivita a příroda vás udělá šťastnější a klidnější. S telefonem v ruce si mnoha věcí často ani nevšimnete, a to je velká škoda. Získávejte své zážitky svýma očima a bez prostředníka, ne skrz displej telefonu. A uchovávejte je v hlavě, ne na paměťové kartě.

Hlídejte svůj online čas

Určité množství času je nezbytné technologiím věnovat, protože nám pomáhají být v kontaktu s rodinou, využíváme je v práci a k mnoha dalším věcem. Čas, který strávíte u elektronických zařízení, byste ale měli mít pod kontrolou. Dokonce i některé technologické společnosti uznávají, že je potřeba regulovat používání technologií. Vznikají tak různé aplikace na monitorování času u počítače nebo mobilu. Zní docela ironicky používat technologii k regulování technologie, ale hlavní je, že to funguje. Využijte možnosti mobilního telefonu naplno, a to včetně možnosti hlídat svůj čas, který mu věnujete.

--- --- --- ---

Technologie zlepšuje naše životy mnoha způsoby. Také se ale snadno stává rušivým elementem. Nalezení správné rovnováhy prostřednictvím malých změn, které jsou nastíněné výše, vás mohou udělat šťastnější a zdravější. Najděte si už dnes alespoň krátkou chvíli, kdy své zařízení odložíte a nebudete se za ním ohlížet. Pochopitelně není cílem žít bez technologie. Jak už bylo zmíněno, je velmi prospěšná, ale její použití by mělo vždy být pod kontrolou. A když si například dítě myslí, že má pod kontrolou čas, který věnuje počítačovým hrám, neznamená, že to pod kontrolou skutečně má a tento odlišný postoj rodičům většinou nevěří. Kdo dá ale takovou zpětnou vazbu dospělým?

#osobnirozvoj #offline #zivot #zmena #experiment #uspech #technologie #oznameni #notifikace

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.