13.11.2018 9 minut čtení

Zničí kryptoměnové deriváty finanční systém? Britové zvažují jejich zákaz!

Kryptoměny v čele s bitcoinem se staly nadmíru oblíbeným nástrojem spekulantů! Nepřekvapí proto, že se začaly objevovat i rozličné investiční deriváty, které je využívají jako podkladové aktivum. To je však trnem v oku britským regulátorům. Dle nich totiž tyto instrumenty mohou způsobit další globální finanční kolaps. Uvažují proto o úplném zákazu jejich obchodování.

Bitcoin, litecoin, ripple, Zcash… ta jména snad slyšel již každý z nás. Tzv. kryptoměny si získávají raketovou popularitu a kdo s nimi nějakým způsobem nepřišel do kontaktu, jako by nebyl. A to přesto, že jejich původní záměr doznal značné změny. Je to vlastně trochu paradox, neboť na počátku stála myšlenka vytvořit alternativní platební metodu, která by obcházela tradiční bankovní systém s jeho regulací a poplatky a navíc nabízela naprostou anonymitu.

Doslova „hackerský“ vynález však velice brzy začal vábit smysly ziskuchtivých spekulantů, jenž v něm viděli ideální nástroj na znásobení svých prostředků. A tak se stalo, že alternativa klasických měn začala sloužit především k tomu, aby si odvážní své tradiční peníze skrz kryptoměny rozmnožili a pak je opět se spokojeným výrazem na tváři uložili na své bankovní účty (vynechejme nyní ilegální snahy o obcházení daňových povinností).

Kryptoměny jsou tak dnes především lákavým investičním nástrojem, který zaznamenává pravidelný příliv prostředků, a to navzdory jejich extrémní volatilitě, která připravila o vklad nejednoho ze spekulantů.

Nepřekvapí proto, že se rychle objevily i investiční společnosti, které začaly nabízet další investiční nástroje využívající tyto digitální peníze jako své podkladové aktivum. Bonusem měla většinou být silná páka (tzv. pákový efekt), díky níž si kapitálově slabší investoři mohli teoreticky dovolit kontrolovat větší množství kryptoměn a v případě úspěchu pohádkově vydělat. Nastupující módou na trzích tak jsou například futures či opce na kryptoměny, přičemž právě tyto si ve Velké Británii získávají ohromnou oblibu.

Nicméně obchodování s pákou může způsobit i ohromné ztráty přesahující původní vklad investora, pokud derivát reaguje na markantní propad podkladového aktiva. Vzhledem k ohromné cenové volatilitě bitcoinu a jeho příbuzných se proto jedná o poměrně rizikový podnik určený spíše zkušeným spekulantům. Nezkušeným investorům z řad široké veřejnosti tak potenciálně hrozí velké ztráty a dluhy, což může vést i k ohrožení stability nejen britského, ale potenciálně i globálního finančního systému. Alespoň to si myslí přední britští regulátoři a uvažují o úplném zákazu těchto derivátů.

Rok 2008 je zpět!

Pesimistické „škarohlídy“ přitom představují experti institucí v podobě centrální banky Bank of England, ministerstva financí UK Treasury a finančního regulačního úřadu Financial Conduct Authority (FCA). Ti ve svých prohlášeních přicházejí s názorem, že kryptoměny jako digitální výtvory bez hmotné podstaty fakticky postrádají jakoukoli reálnou vnitřní hodnotu a jsou proto samy o sobě bezcenné.

Že se jedná o dost radikální postoj, by vám potvrdil každý kryptoměnový obchodník či zastánce podkladové technologie blockchain, jež má dle mnohých vizionářů nepředstavitelné možnosti užití a potenciál změnit dosavadní technologický svět. Ovšem kryptonadšenci povětšinou nesedí v odborných a výkonných orgánech státních institucí, přičemž tamní osazenstvo je až na výjimky po celém světě k digitálním penězům přinejmenším dosti skeptické.

Britové proto přichází s návrhem podrobit tyto nové formy aktiv buď moderní a přísné regulaci nebo dokonce úplnému zákazu. Argumentace trojice institucí je přitom velmi zajímavá a točí se kolem názoru, že přestože samotné kryptoměny jsou jakési digitální výtvory bez reálné vnitřní hodnoty, jejich deriváty (futures apod.) již prokazatelně spadají do kategorie investičních nástrojů. Z tohoto důvodu pak na základě platné britské legislativy podléhají kontrole a moci regulátorů, tudíž lze o jejich dalším osudu rozhodovat.

Že z této zprávy nebude mít nemalá část investorské komunity žádnou radost je jasné. Hrozí, že ubude další zajímavá příležitost, jak si na trzích vydělat. Britské instituce v čele s FCA však naopak tvrdí, že své kroky činí k ochraně investorů, jejich kapitálu a potenciálně i celého finančního systému, jenž je deriváty kryptoměn rovněž ohrožován.

Mechanismus destrukce je přitom velmi podobný jako v případě velké globální finanční krize z roku 2008. Tehdy se kamenem úrazu staly tzv. subprime mortgages – tedy speciální levné hypotéky poskytované nedostatečně bonitním klientům. Ti by běžně na vlastní bydlení nedosáhli, nicméně banky tehdy rády podlehly politiky šířené představě o tom, že každý pracující Američan si zaslouží vlastní dům.

Z těchto pochybných úvěrů na bydlení byly následně tvořeny balíky sloužící jako podklad mnoha rozličných investičních derivátů. Ty si ziskuchtivá veřejnost ráda kupovala do svých portfolií, a to mimo jiné i proto, že jim ratingové agentury nejednou udělily vysoká hodnocení.

Ze zpětného pohledu snadno předvídatelný problém nastal, když se ukázalo, že majitelé takto nabytých nemovitostí nejsou v drtivé většině schopni své závazky splácet. Nastala panika, která se lavinovitě šířila i do ostatních odvětví, odhalila další špatná investiční rozhodnutí a podkopala důvěru v celý finanční systém. Deriváty šly samozřejmě ke dnu. A přesně opakování tohoto scénáře se obávají i britští regulátoři. Jen místo hypoték by měly hrát hlavní roli právě kryptoměny.

Zničující margin call – noční můra investora

Do nich totiž obecně často investují nezkušení či začínající obchodníci, jimž chybí nejen dostatek zkušeností a vzdělání, ale především kapitálu. Nabídka patřičně uzpůsobených derivátů s pákovým efektem jim přitom umožňuje ovládat nepoměrně větší množství kupovaného aktiva, než jaké by si se svým obchodním účtem jinak mohli dovolit.

Vzhledem k ohromné volatilitě kryptoměn přitom hrozí nebezpečí, že spekulanti nejenom přijdou o své vložené peníze, nicméně díky páce se dostanou hluboce do mínusu a ušijí si dluhy, které nebudou schopni splácet.

Nutno přitom podotknout, že daný argument není jenom planým teoretizováním a podíváme-li se na něj blíže, zjistíme, že situace může být za určitých okolností opravdu vážná.

Vezměme si například bitcoin, nejdražší, nejznámější a obecně nejstabilnější kryptoměnu, která si již získala svoje ostruhy. Pohled na její cenový graf přitom připomíná pohled na osamělou horu. Ještě na počátku roku 2017 se jeden bitcoin prodával kolem 800 USD, přičemž již tehdy byl mnohými považován za předražený. Nicméně, kdo měl odvahu, stal se milionářem. Kryptoměna totiž následně přímo raketově odstartovala k nebesům, když v prosinci téhož roku dosáhla téměř 20 tisíc USD. Pak však přišel zlom a brutální propad během pouhých pár týdnů až zhruba na poloviční cenu.

Představte si přitom nešťastníka, který nakoupil futures kontrakt na bitcoin někdy na podzim 2017 na konci růstového cyklu a to ještě na páku. Ani ne za půl roky mu zazvonil telefon znamenající pouze jedno – margin call. Tj. hovor od jeho brokera, že je okamžitě potřeba dorovnat peníze na obchodním účtu. Pro daného člověka bezpochyby jeden z nejhorších telefonátů života.

Ano, jedná se pouze o příklad, neboť deriváty na kryptoměny v té době ještě nikdo oficiálně nenabízel, přesto dosti výmluvný. Pokud bychom následně předpokládali, že se tento scénář vyskytne masověji, máme zaděláno na pořádný problém přesahující tragédii jednoho neopatrného investora. A právě tomu chtějí britské úřady zabránit.

Pokrok nezastavíš – burza Coinbase dosahuje hodnoty 8 miliard USD

Otázkou však zůstává, zdali přístup britských regulátorů a centrálních bankéřů není nejenom nepatřičně ochranitelský a tedy přehnaný, avšak hlavně archaický. Londýnské elity totiž, zdá se, hodlají bojovat s revoluční technologií středověkými nástroji.

Kryptoměny a zájem o ně je totiž natolik rychlý a globální, že mnozí považují případné kroky za jen těžko prosaditelné. Důkazem budiž fakt, že ve stejné době otřásla internetem senzační zpráva o úspěchu kalifornské kryptoměnové burzy Coinbase, jež byla nově oceněna na 8 miliard USD. Přitom ještě v létě 2017 se pyšnila mnohem nižší cenovkou – 1,7 miliardy USD. Co přitom stálo za tak masivním nárůstem hodnoty?

Coinbase bývá považován za první velký kryptoměnový startup ve Spojených státech, přes nějž realizují své obchody široké zástupy investorů. Ti přitom věří nejenom kryptoměnám, ale i samotné firmě. Na podzim tohoto roku do ní proto neváhali investovat astronomických 300 miliónů USD. Díky tomu cena společnosti výrazně vzrostla, přičemž se rozhodně nejedná o první případ, kdy se jí takto podařilo bez potíží sehnat požadovaný kapitál. Ten chce management použít především na další expanzi a zavedení nových kryptoměn a nástrojů investování. Opomenuta nemá být ani bezpečnost uživatelských účtů, za níž byl Coinbase (stejně jako řada podobných firem po světě) kritizován.

Soumrak investování do derivátů?

Blíží se tedy v ostrovním království soumrak investic do kryptoměnových derivátů, který se může rozšířit i do dalších zemí? Mají být investoři zklamáni? Odpověď zní – spíše nikoli.

Britská regulační mašinérie totiž postupuje po vzoru všech byrokracií značně pomalu a jakékoli rozhodnutí na sebe dá čekat. Dané regulační orgány se totiž po dohodě s vládou rozhodly, že teprve na jaře příštího roku ustaví těleso, jehož úkolem bude celou věc diskutovat a vypracovat jasné stanovisko.

Debata přitom má být značně široká, neboť se předpokládá zahrnutí tématu kryptoměn obecně, jejich obchodování, činnosti brokerských společností i kryptopeněženek. Výsledek je přitom nejistý. Do té doby se však jistě ukáže, jak si tento druh investice ve opravdu stojí!

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Klasika - ustanoví se komise, která se sejde za několik měsíců a pak se bude několik let řešit, co se udělá :D
    +2
  • Tak že se státy o něco budou pokoušet bylo jasné, jen je otázka, jestli na to budou mít dostatečnou rychlost a flexibilitu...což si myslím že ne.
    +2
  • Pořád do něčeho kecat, šílený!
    0