18.03.2019 3 minuty čtení

Apple má astronomických 245 miliard dolarů v hotovosti. Co s nimi bude dělat?

Poslední zveřejněné výsledky Applu ukázaly na "problém", který by chtěla mít každá firma na světě - 245 miliard dolarů, které leží Applu na účtech. S takovými penězi by se daly dělat velké věci!

Investiční odborníci se už několik let dohadují, co by měla technologická společnost z Cupertina dělat s penězi, které jí leží nevyužité na účtu. Koupit jinou technologickou společnost? Investovat více do vývoje? Vyplácet vyšší dividendy?

Apple na tuhle otázku nedává odpověď, jedno je však jisté bez pochyby – těžko se bude opakovat situace z roku 1997. Tehdy byl Apple na pokraji bankrotu a zachránil ho nejen příchod legendárního Steva Jobse, ale hlavně investice od Microsoftu.

Pár týdnů tehdy scházelo, aby se za existencí Applu na trhu s počítači nadobro zatáhla opona. Microsoft však v té době řešil s Applem několik patentů a zároveň bojoval s obviněním z monopolního postavení. Kdyby Apple padl, Microsoftu by ubyl soupeř a obvinění z monopolního postavení by bylo ještě větší hrozbou. Využil tak patentových jednání a dohodl s firmou Steva Jobse investici ve výši 150 milionů dolarů.

Dnes směšně (pohledem Applu) působící částka tehdy krachující Apple zachránila a umožnila mu vydat se na cestu k opravdové globální slávě. Slávě, která zahrnuje také zmíněných 245 miliard dolarů na účtech. Co by s nimi měl Apple udělat?

Kterou firmu Apple koupí?

Jediná firma, která zatím dokázala, alespoň na chvilku, vyrovnat bilionovou hodnotu Applu, Bezosův Amazon, se rozšiřuje do všech možných segmentů. Jeff Bezos se nikdy nebál investovat do růstu firmy a k tomu patří nemalé nákupy. Je možné, že právě tato strategie Amazonu umožní, aby Apple přerostl a kdo ví, třeba mu začal vážně konkurovat na poli mobilních zařízení. Ale ani další konkurenti Applu nespí a významně investují. Apple by tedy neměl dlouho otálet.

Dříve byl Applu dohazován Netflix, ale nikdy k ničemu nedošlo. Později se začalo diskutovat o Walt Disney Company, která by Apple vyšla na necelých 200 miliard dolarů, takže by gigantovi z Cupertina ještě něco od cesty zbylo. Ale ani k tomu se Apple nikdy moc neměl.

Kdyby Apple chtěl, mohl by si teoreticky pořídit i Elona Muska s jeho Teslou a SpaceX, které mají souhrnnou valuaci necelých 90 miliard dolarů. Pořád by Applu zbylo dost peněz na další investice a měl by v týmu zase jednoho legendárního vizionáře. Co by Musk dokázal s takovou finanční palebnou silou v zádech si zatím můžeme představovat, ale určitě bychom se nenudili.

Co bude Apple se svými úsporami skutečně dělat, to je dnes opravdu těžko odhadnutelné. Jisté však je, že až se je rozhodne využít, můžeme být svědky zajímavých obchodů.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.