12.11.2018 13 minut čtení

"El Chapo" Guzmán - od prodavače pomerančů ke králi narkobyznysu

V New Yorku začíná určitě nejsledovanější soudní proces od počátku nového tisíciletí. Hlavní postavou je ,,bývalý“ drogový lord Joaquín ,,El Chapo“ Guzmán Loera – muž, který byl prestižnimi byznysovými magazíny zařazen na žebříček světových miliardářů a současně byl číslem 1 na seznamu nejhledanějších osob na světě. Jak se tedy z chudého chlapce stal miliardářský vůdce nechvalně proslulého drogového kartelu Sinaloa?

Budova federálního soudu v Brooklyn Heights se 13. listopadu pravděpodobně stane stejně střeženým místem, jako samotný Bílý dům. V těsném okolí soudu se již teď pohybují těžce ozbrojená policejní komanda či policejní hlídky se psy vycvičenými na hledání bomb.

Důvodem těchto nevídaných manévrů je začínající proces s nejnebezpeč­nějším drogovým baronem minimálně posledních 20 let. Jedenašedesátiletý Joaquín Guzmán Loera se zde bude zodpovídat ze sedmnácti obvinění včetně pašování kokainu a dalších drog, únosů, praní špinavých peněz a vražd. To vše napáchal jakožto šéf mexického drogového kartelu Sinaloa.

Samotný výběr kandidátů poroty doprovázela velká bezpečnostní opatření – potenciální porotci museli nejdříve vyplnit přes čtyřicet stran dotazníku, proč jsou právě oni vhodnými kandidáty. Po náročném výběru byli do ,,druhého“ kola přivedeni kandidáti již v kuklách, aby byli naprosto anonymně podrobeni důkladné prověrce a zkoumání. Nakonec bylo vybráno dvanáct pro proces nejvhodnějších porotců, kteří dostali tu nejlepší bezpečnostní eskortu. Jejich identity jsou samozřejmě perfektně kamuflovány.

,,El Chapo“ Guzmána vydala do Spojených států mexická vláda po jeho zatčení během ledna roku 2016. Extradicí do USA proslulému uprchlíkovi Guzmánovi skončily veškeré naděje na další útěk z vězení. Prokuratura žádá pro Guzmána doživotí a brooklynský soud v čele se střeženým soudcem Brianem Coganem určitě bez výhrad vyhoví. Pro Guzmána Loeru to tak znamená definitivní konec v čele obávaného kartelu Sinaloa.

Při dřívějších výkonech trestu dokázal vést svůj byznys ze své luxusně vybavené cely, ze které i nakonec uprchl, ale v Americe je 23 hodin denně střežen na samotce a to znamená jistý konec ovládání kartelu. Nicméně Guzmán a jeho tým právníků prohlásili, že je nevinen a že byl pouze nastrčenou figurkou. Během následujících měsíců se tak rozhodne o osudu jednoho muže a jednoho drogového kartelu.

Ač je Guzmán označován za veřejného nepřítele, teroristu či masového vraha, jeho životní cesta na trůn drogového byznysu je určitým způsobem inspirující. Z jeho kroků a aktivit samotného kartelu se dá jistě něco přiučit.

Jak se tedy mladý prodejce pomerančů vypracoval v novodobého Pabla Escobara, který je se svým obávaným kartelem hrozbou i pro ekonomiky latinských států?

Zrození ,,El Chapa“

Celým jménem Joaquín Archivaldo Guzmán Loera se narodil 4. dubna 1957 (některé zdroje uvádějí rok 1954) v malé komunitě La Tuna nedaleko města Badiraguato v mexickém státě Sinaloa. Dětství Guzmána bylo poznamenáno častým otcovým bitím. Naopak se sestrou a matkou měl harmonický vztah, vždy se jich zastával. Jeho násilnický otec byl sám zapojen do drogového byznysu, jako chovatel dobytka si přivydělával obchodováním s opiem.

Během dospívání dostal svou pro svůj nízký vzrůst proslulou přezdívku El Chapo – prcek. Než stačil dochodit základní školu, byl z ní vyhozen a následně Joaquína vyhodil na ulici i otec. Mladý Joaquín se nastěhoval ke svému praotci a začal si přivydělávat jako prodavač pomerančů. Trvající chudoba ho ale více a více znervózňovala, a tak se rozhodl prodávat mák, který se posléze používal k výrobě opia. Ještě než bylo Guzmánovi 15 let, rozhodl se se strýcem zkusit obchodovat s tehdy velmi žádanou marihuanou.

Ještě jako teenager dostal příležitost pašovat drogy pro místního drogového bosse Hectora Luise Salazara. V jeho organizaci měl na starost distribuci kokainu ze západu Mexika přes severní hranici až k pacifické oblasti Spojených států.

Později, po svých 20. narozeninách, se Guzmán připojil ke guadalajarskému kartelu, který se specializoval na pašování drog z Kolumbie, resp. tento kartel byl první, který s Kolumbijci dohodl obchodování s kokainem. Kartel Guadalajara byl počátkem 80. let hlavním hráčem na drogovém trhu, kontroloval trasu z Mexika na Floridu a mladý Joaquín toho chtěl za každou cenu využít.

Šéfem tohoto nejmocnějšího kartelu byl Miguel Ángel Félix Gallardo, který viděl v Joaquínovi budoucnost a stal se jeho mentorem. Z řidiče se tak Guzmán stal Gallardovým oblíbencem. Už takto mladý se prý neštítil někoho zabít jen kvůli zpožděné dodávce zboží.

Počátkem roku 1985 došlo k zásadní situaci, ze které nakonec El Chapo dokonale vytěžil. 7 února nechal Gallardo unést podplacenými policisty a poté brutálně umučit jistého Enriqueho Camarenu. Camarena byl tajný agent DEA, který jako mladík infiltroval tento pašerácký syndikát a stal se blízkým Gallardovým spolupracovníkem. Během dlouhých let v utajení rozkrýval síť politicko-policejní-drogové spolupráce a to ho nakonec stálo život.

Na základě Camarenových informací totiž proběhla ve státě Chihuahua na obřích marihuanových plantážích známých jako Ráncho Buffalo akce s názvem "Operation Godfather“. Téměř 500 mexických vojáků tyto pozemky spálilo a připravilo tak Gallarda o několik miliard dolarů – roční zisk byl prý okolo 8 miliard dolarů.

Gallardo se společníky chtěl vědět, kdo vynesl informace o plantážích a začal masivně uplácet. Kdosi na vysokém postu prozradil Camarenovo jméno a ten tak se svým pilotem zaplatil tu nejvyšší cenu.

Využití chaosu

Šokovaná DEA, která nestihla Camarenu z tajné protidrogové operace stáhnout, začala obří hon na Gallarda a jeho společníky. Gallardo, požívající imunitu od zkorumpovaných politiků, zůstal na svobodě až do roku 1989, kdy byl za vraždu Camaremy zatčen a odsouzen. Guadalajara kartel se rozpadl a následně se zformovaly nové kartely – Tijuana, Juarez a Sinaloa.

Guzmán a jeho kumpáni Salazar a Zambada Garcia využili ještě současného honu na Pabla Escobara a zaplnili tak díru na trhu po válkách mezi kartely z Medellínu a jejich rivalem z Cali.

Guzmán se tak stal zakladatelem a šéfem kartelu Sinaloa. Název Sinaloa byl jednoduše odvozen od názvu státu, kde kartel působí. Hlavní sídlo kartelu je ve městě Culiacán. Během roku 1992 začal Guzmán se svým kartelem přebírat teritorium kartelu Tijuana a tím začala krvavá válka. Kartel Sinaloa pašoval heroin, kokain, marihuanu do světových metropolí a začal pomalu růst v opravdu mezinárodní organizaci.

První útěk

Když se roku 1993 rozhodl letět skrze Guatemalu, byl zde zatčen a odsouzen za vraždy a pašeráctví. Netušil totiž, že DEA se po zatčení Gallarda zaměřila mj. právě na jeho aktivity. Během svého pobytu si z vězení udělal svůj malý hotel. Skrze zkorumpované dozorce a ředitele věznice si celu vybavil dle obrazu svého. Nechal sobě i dozorcům vodit prostitutky nebo jim dával drogy a peníze. Když spolupráci odmítali, prostě jim nechal ukázat fotky rodin – každý pak velmi rychle pochopil, co to znamená.

Svůj kartel řídil dále skrze svého bratra Artura a pomalu sledoval, jak se kartel rozrůstá do monstrózních rozměrů. Svůj vliv rozšířil na menší gangy, které se podřídily nebo byly zlikvidovány a mexická policie většinou ze strachu spolupracovala.

Po několika letech Guzmán zatoužil po svobodě a 19. ledna 2001 uprchl. Utéci se mu povedlo z nejstřeženější věznice Puente Grande a tím vznikala okolo El Chapa mýtická aura. Podle jedné verze utekl schovaný ve vozíku na prádlo. Avšak v knize Narcoland autorka Anabel Hernandez popisuje útěk tak, že se Guzmán převlékl za policistu a odjel z vězení spolu s policejním doprovodem. Samozřejmě za spolupráce podplacených strážců. Celá akce Guzmána údajně vyšla na více než 2 miliony dolarů.

Nepolapitelný El Chapo

Po tomto útěku se proti El Chapovi spojily organizace FBI, CIA, DEA s mexickou armádou a začal nelítostný hon, který však ještě dalších 13 let nikam nevedl. Za informace vedoucí k jeho dopadení nabízeli 5 milionů dolarů a přesto se neobjevila ani jedna pravdivá informace o aktuálním Guzmánově pobytu.

Tedy téměř. V roce 2004 dostali agenti tip, že se Guzmán nachází na společenské akci, kde si chce vzít za ženu mladičkou vítězku soutěže krásy Emmu Coronel. Než stačilo komando agentů sesednout s helikoptérami, Guzmán byl pryč.

Pro lid ze Sinaloi byl novodobým Robinem Hoodem. Tisíce a tisíce farmářů měli skrze jeho plantáže obživu, a tak ho logicky milovali jako spasitele a skutečnou informaci nikdy neprozradili. Guzmán také platil léčbu nemocným, podporoval dětské aktivity apod. Není se tak čemu divit, že ho lid obdivoval a tak srdečně chránil.

Vládní agentury tak v pátrání selhávaly a mezitím se z mexické drogové války stala zrůdná a nekončící událost. Turisticky atraktivní Tijuana a Juarez se proměnily v peklo na zemi a byly tak právem označeny za nejnebezpečnější místa na planetě.

V roce 2008 byl zabit Guzmánův syn Edgar a tato událost rozpoutala ještě krvavější období, než kdy Mexiko zažilo. Následkem této situace se každodenně nacházela na ulicích měst zmasakrovaná těla členů kartelů nebo jejich rodin.

Po dlouhých 13 letech byl 22. února 2014 El Chapo opětovně zatčen v Mazaltánu, aby o rok později, 11. června 2015, zase utekl z maximálně střežené věznice. Pod sprchou jeho cely byl jeho zabijáky vykopán přes kilometr dlouhý tunel, který měl vlastní osvětlení a klimatizaci. Skrze tento tunel dokázal uprchnout na motorce přidělané na kolejích do dalekého domu za zdmi věznice.

Tento o něco složitější útěk vyšel Guzmána na astronomickou částku kolem 50 milionů dolarů.

Král padl

Rok 2016 přinesl celosvětově známému narkobaronovi finální smůlu, zatímco úřadům štěstí.

Hollywoodský herec Sean Penn a mexická herečka Kate del Castillo navštívili Guzmána na utajeném místě, aby s ním udělali rozhovor pro Rolling Stone.

Interview přerušil zátah mexické armády, Guzmán ale utekl a později pro dvojici herců nahrál video s odpověďmi na jejich otázky.

Ve svém video vzkazu pro Penna mj. prohlásil: "Je to tak, drogy skutečně ničí…ale jak jsem řekl, tam kde jsem vyrůstal nebyly jiné možnosti a stále jiné možnosti k přežití nejsou. V této ekonomické situaci není možné přežít z běžného zaměstnání…“

Mezitím, když se dojednávalo další střetnutí s hereckou dvojicí, byl Guzmán 8. ledna 2016 překvapen komandem mexické námořní pěchoty a po přestřelce s Guzmánovými věrnými nakonec i zadržen. Město Los Mochis se tak pro drogového lorda stalo osudným.

El Chapo odváděný policejní eskortou.

Mexický prezident poté skrze twitter napsal: "Mise splněna. Dostali jsme ho.“ a vyjednáváni o extradici El Chapo Guzmána do Spojených států mohlo po dlouhých letech slavnostně začít.

El Chapo Guzmán byl skutečně vychytralým zločincem. Dokázal vymýšlet nové způsoby pašování drog a byl také jedním z prvních narkobaronů, kteří zavedli pro pašování drog výkop tunelů pod hranicí s Amerikou.

Svým lidem dokázal srdnatě pomáhat, svým nepřátelům pak byl skutečným ďáblem. Proslulé narkobalady o Guzmánovi hovoří jako o synovi Ježíše nebo jako o svatém. Guzmán dokázal z ničeho vzejít až na vrchol, aby nakonec padl. Podle mnohých je i tak vítěz, v Mexiku se totiž důchodu členové kartelů nedožívají. Ze zaostalého hocha vyrostl chytrý byznysmen, leč ve zcela odlišném odvětví. Dokázal se postavit kruté realitě, poté převzal zodpovědnost za svoji budoucnost, měl vizi, kam až se dá dojít a tu začal realizovat po pádu svého mentora Gallarda. Předvídavost a taktizování ho mnohokrát zachránila od vězení či smrti.

O schopnostech samotného El Chapa prohlásil bývalý velitel mexické policie Valdes následující: "Myslím, že El Chapo je osoba schopná a se skvělými vůdčimi schopnostmi. Má strategickou vizi, která chybí ostatním drogovým baronům, a on si to uvědomuje. Má také schopnosti lidi strhnout a pracuje s obrovskou představivostí a kreativitou.“

Epilog

Král je tedy ,,mrtev“, ať žije král. El Chapo je z drogového byznysu odstaven a ve Spojených státech čeká na jisté doživotí. Na celém obchodování se však nic nezmění. Kartel pravděpodobně povedou synové a jeho nejbližší partner z dávných začátků – Ismael ,,El Mayo“ Zambada García.

Zajímavostí je zpráva vyšetřovatelů, kteří přišli s údajně velmi důvěryhodnými informacemi, že Joaquín El Chapo Guzmán nikdy nebyl opravdovým bossem kartelu. Prý byl šéfem jen pro veřejnost a tiše plnil rozkazy jakési šedé eminence. Toto tvrdí od samého zatčení i Guzmánovi obhájci.

Ať je to tak či onak, Zambada García mezitím bojuje o vládu nad kartelem Sinaloa. Otázkou je, jak dlouho vydrží ve hře, má již 70 let, je těžce nemocný a většina členů rodiny již vykonává tresty v amerických věznicích. Na řadu ve vládnutí nad kartelem by mohl přijít jeden z jeho synů, stejně jako jeden z Guzmánových, nicméně prý se jedná o pouhé instagramové hvězdy, které k brutálním činům svých otců nikdy nedojdou. Bude tedy zajímavé sledovat vývoj tohoto nejobávanějšího drogového kartelu.

Miliardové roční tržby budou i tak pokračovat a spolupráce se zločineckými organizacemi v Číně nebo v Evropě poběží svou přirozenou cestou. Např. kilogram drogy zakoupené v Číně může vygenerovat 24 krát větší zisk než tomu je při koupi kilogramu v Kolumbii, a to je velmi lukrativní číslo.

Špinavé peníze se budou prát nadále skrze světové banky, které budou tiše profitovat. Stejně jako mafie, tak i kartely investují do nemovitostí, firem atd., kde své peníze ještě více rozmnožují. Portfolio kartelu Sinaloa je již teď na úrovni těch nejbohatších legitimních obchodníků. Diverzifikace tak nezastavitelně pokračuje, a stejně jako teče příjem peněz, tak i stejnou měrou teče krev obětí.

Současný chaos v kartelu Sinaloa se snaží využít jiný kartel – Jalisco New Generation Cartel. Za následek to bude mít další tisíce mrtvých. Po nuceném Guzmánově konci se tedy o zlepšení světa v žádném případě nejedná. Například rok 2017 byl vůbec tím nejkrvavějším rokem uplynulých dvou dekád, a to s více než 30 000 mrtvými. Podle odhadů DEA ale přijde s následujícím rokem ještě horší období už tak neskutečných mexických drogových válek.

Podívejte se na video z dopadení „El Chapo“ Guzmána:
Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.