5 minut čtení

Řada investorů se navzdory burzovní krizi způsobené koronavirem drží taktiky Warrena Buffetta

Svět aktuálně bojuje se dvěma závažnými pandemiemi. Kromě nemoci COVID-19 je to i pandemie strachu a paniky, kterou se infikovali i burzovní obchodníci a investoři. Zatím však ne všichni, ti naočkovaní Buffettovou "vakcínou" odolávají.

Globální trhy dostávají lidově řečeno za uši a eskalaci celé situace navíc podpořil i vznik ropné cenové války mezi zeměmi OPEC a Ruskem, která ropu poslala dolů nejrychleji od Války v Zálivu z 90. let minulého století. 

Nad trhy se navíc vznáší strašák opatření, které by plošně mohly donutit zůstat zaměstnance doma nejen v Evropě, ale potenciálně i v některých částech USA. Taková situace by mohla pro ekonomiku představovat zásadní problém, který by už vláda nemohla zamést pod koberec ani kvantitativním uvolňováním.

I přes současnou paniku, která hazardnějším spekulantům vyluxovala celé obchodní účty a donutila řadu společností s pákovými pozicemi kvapně skočit přes palubu, jelikož už neměli peníze na pokrytí svých pozic, část investorů a spekulantů je v klidu.

Například hlavní americké investiční brokerské společnosti Fidelity, Vanguard a T.Rowe Price, jež dohromady spravují aktiva v hodnotě zhruba 9 bilionů dolarů pro desítky milionů klientských účtů, se své klienty snaží vyzývat, aby ze strachu nic neprodávali a drželi se nastavené dlouhodobé strategie.

Rada dívat se na trh z dlouhodobého pohledu a nereagovat přehnaně na dnešní výkyvy na akciových trzích je přesně tím, co investorům během let zas a znovu radí i CEO Berkshire Hathaway Warren Buffet. Podobnou radu ostatně vyslovil i během finanční krize v roce 2008, kdy v titulku svého sloupku napsal: "Nakupujte americké akcie. Já to dělám."

Ve svém textu Buffett tehdy před 8 lety napsal, že věří americké ekonomice a společnostem, takže nevidí žádný důvod, proč současné akcie nadále nedržet. Ostatním, kteří mají zájem o dlouhodobé investice, navíc poradil, že by měli do trhů vstoupit, protože "akcie v následující dekádě téměř s jistotou překonají držení hotovosti, pravděpodobně výrazným rozdílem." Netřeba dodávat, že se tehdy rozhodně nemýlil.

A společnost Vanguard potvrzuje, že kromě některých panických výprodejů se objevuje řada investorů, které naopak zaujala výrazně levnější cena akciových titulů a současná volatilita akciových trhů.

"Během posledního únorového a prvního březnového týdne se většina amerických investorů přeorientovala z fixních příjmů (dluhopisy a hotovost) na akcie. Více než 7 z 10 zdejších obchodů pocházelo z akciových trhů," řekla pro Yahoo Amy Lash z Vanguardu.

Dodala, že zatímco standardně během dne nějaké změny v portfoliu provádí zhruba 0,4 % všech klientů, aktuálně je to přibližně jen 1 %. To naznačuje, že drtivá většina lidí, kteří zde mají své důchodové investice atp., nadále trpělivě sedí a nepociťuje žádný důvod něco měnit. Společnost Vanguard během posledního měsíce nějaké obchody zaznamenala jen u 0,3 % ze svých 30 milionů klientů.

Tato skutečnost ukazuje, že byť se na první pohled zdá, že se aktuálně na trzích snaží prodávat každý, není to pravda a nemalá část investorů se stále spíš dívá dopředu na horizont, kde bude koronavirus pod kontrolou a panika ustane, nikoliv na současné volatilní obchodování.

Jak ukazují data společnosti Fidelity, pro řadu běžných menších investorů jsou navíc současné ceny naprosto v pořádku. Na svých klientských účtech zaznamenala v pondělí poměr mezi nákupy a prodeji akcií ve výši 2,11:1. To znamená, že na každou prodanou akcii byly více než dvě jiné nakoupeny. Oproti průměrnému pondělí za posledních 12 měsíců se na své účty u Fidelity dle společnosti přihlásilo o 57 % víc lidí.

Součty příkazů klientů Fidelity z pondělí 9. března. Trhy sice klesly o 5 %, ale klienti společnosti spíš houfně nakupovali; foto: Fidelity

"Naši klienti využívají současné volatility na akciových trzích, aby si do portfolia přidali další tituly," vysvětlil pro Yahoo Robert Beauregard z Fidelity. V jistém smyslu tak tito investoři dělají přesně to, co dělá i sám Buffett: Když akcie, která se mu líbí, klesne pod určitou hranici a stane se de facto opět levnou, často tento titul ještě přikoupí.

Tak to vidíte, panikařit kvůli trhům prý aktuálně nemá smysl. Souhlas. Chytří investoři, kteří mají dlouhodobé pozice, zatím nemají důvod cokoliv měnit. Chytří investoři, kteří obchodují třeba intradenně, to mají také snadné - zkrátka neobchodují a čekají, až se volatilita uklidní.

Byť to media a někteří analytici vnímají jako pohromu, je potřeba si uvědomit, že žádný strom neroste do nebe. Takže nemůžeme očekávat, že jakákoliv akcie, index nebo trh donekonečna poroste vzhůru.

#investovani #koronavirus #panika #strach #portfolio #akcie #buffett #fidelity #vanguard #korekce

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Tomáši, opravdu chcete napsat "v hodnotě zhruba 9 bilionů dolarů", nebo jste chtěl napsat 9 miliard. Billion v angličtině je miliarda v češtině. 9 biliónů je 9 tisíc miliard dolarů, tolik peněz snad ani dohromady na světě není.
    0
    • Jakube, opravdu chci napsat 9 bilionů dolarů. Protože ty tři společnosti skutečně svým desítkám milionů klientů spravují takto velký majetek. Zkuste si je vygooglovat a uvidíte sám. A k tomu, kolik peněz je dohromady na světě: https://www.rankred.com/how-much-money-is-there-in-the-world/
      +1