09.11.2018 9 minut čtení

Kdo bude profitovat z amerických Midterms? Můžete to být vy!

Volební vřava ve Spojených státech je u konce. Dlouhé týdny kampaně vyplněné především emocemi a místy i seriózní statistikou vystřídalo období analýz výsledků. Z politického hlediska je vše jasné. Trumpovi republikáni si podrželi Senát, zatímco středoleví demokraté nakonec přeci jenom dobyli Sněmovnu reprezentantů. Jaký lze ovšem očekávat dopad na finanční trhy? Dostane americká burza tolik potřebnou vzpruhu po týdnech propadů? A jaká odvětví z toho budou těžit?

Zvířený prach již pomalu padá k zemi a následuje dočasné zklidnění a vystřízlivění. Tak by šla popsat atmosféra po amerických kongresových volbách, a to nejen mezi politiky, ale i burzovními investory.

Midterms, neboli volby do obou komor legislativy (resp. se volí celá Sněmovna reprezentantů a jedna třetina Senátu) konané v půli čtyřletého volebního období prezidenta, letos nabídly vcelku zjednodušený boj – jste pro Trumpa nebo proti němu?

Nicméně ač se to možná nezdá, tentokrát šlo o hodně i burzovním spekulantům. Úřadující prezident totiž veřejně podmiňoval pokračování svých protržních reforem udržením republikánské většiny v obou tělesech. Ve hře je přitom další deregulace bankovního sektoru, která by této mocné části americké ekonomiky pomohla nadále růst, i potenciálně další snižování příjmových daní. Tedy otázky, které jsou pro investory zásadní.

Ostatně enormní růstová vlna akciových indexů, při níž se býci rozeběhli do dosud netušených výšin a překonali dosavadní historická maxima, vycházela právě z Trumpovy daňové reformy. Ta snížila základní sazbu korporátní daně na 21 % z 35 %, díky čemuž veřejně obchodované společnosti, v čele s finančním sektorem, mohly vykázat výrazný nárůst zisků. Tento trend přitom přetrval až do podzimu, a tak například index S&P 500 započal rok na úrovni cca 2670 bodů, aby si v září po několik peripetiích došel až pro rekord na 2930 bodech.

Někteří se proto obávají, že k další stimulaci ekonomiky znovu nedojde a trhům, již tak dušeným vzrůstajícími úrokovými sazbami ze strany centrální banky Fed, zkrátka dojde pára. Byznys podporující republikáni si totiž v úterním klání uchovali svoji většinu v Senátu, nicméně ztratili svoji dosud výraznou většinu ve Sněmovně reprezentantů (dolní komoře). Výsledkem je potenciálně zablokovaný Kongres, přes nějž se prezidentovi nemusí dařit své reformy protlačit.

Historie vše vidí pozitivně

Co tedy lze očekávat od následujících týdnů na amerických trzích a vyzvednou si investoři svoji štědrou vánoční nadílku?

Přes předvolební pesimismus a nervozitu se nyní zdá, že situace by opravdu mohla směřovat k růstu minimálně akciových indexů. Tato úvaha je založena na předpokladu, že trhy díky výjimečně přesným prognózám politických analytiků dané rozložení svým způsobem čekaly a každý z investorů tak měl dost času jej zanést do svých strategií. Ohlášené výsledky proto nezpůsobily následující dny pád, burza (s výjimkou amerického dolaru a některých komodit jako byla ropa) naopak mírně rostla.

Dle historických dat se přitom nejedná o žádný překvapivý scénář. Alespoň tak tvrdí studie, s níž vzápětí přišla Bank of America Merrill Lynch (BAC). Dle této instituce totiž patová situace, kdy každou z komor Kongresu drží jiná strana, akciím vyhovuje mnohem více, než pokud je moc legislativy koncentrována do rukou pouze jedné partaje. Současné rozložení s republikánským prezidentem a rozděleným Kongresem tak od roku 1928 mělo přinést průměrný roční výnos indexu S&P 500 ve výši 12 %.

Jedná se přitom dle banky o mnohem lepší výsledek než v případě mnohými vzývaného scénáře, kdy by si republikáni udrželi jak Bílý dům, tak plnou kontrolu nad Kongresem. V takovém případě totiž dosahoval průměrný růst historicky pouze kolem 2 %.

Na čem vydělat?

Nabízí se tedy otázka, jak této situace využít, resp. jaká akciová odvětví si vyhledat. Zde je potřeba říci, že jednotná shoda mezi analytiky nepanuje a žádná jistá investiční doporučení nelze činit! Nicméně z programů a prohlášení představitelů obou partají lze vyčíst některé sektory, které by potenciálně mohly nadále prosperovat. O jaké se tedy jedná?

Stavebnictví a doprava

Je mezi odborníky asi nejčastěji zmiňovanou oblastí, na jejímž rozvoji by mezi oběma stranami mohla panovat shoda. Záměr výrazně přebudovat zastaralou americkou dopravní infrastrukturu ohlásil prezident Trump již dříve. Tehdy přišel s plánem na desetiletou finanční injekci v hodnotě až 200 miliard USD, na níž by se měla podílet jak federální vláda, tak soukromí investoři – tedy nové PPP projekty (public-private-partnership).

Předvolebně naladěná politická scéna věc do voleb neprojednala, nicméně nyní se dle některých analytiků otevírá šance na její schválení alespoň v pozměněné podobě. Na to ostatně okamžitě reagovaly i akcie předních stavebních společností. Například výrobce těžkých pracovních strojů Caterpillar (CAT), který si nedávno prošel propadem poté, co jeho výsledky investory zklamaly, reagoval silným růstem ze 126 USD až na 135 USD za akcii. Podobně i Vulcan Materials Company (VMC), jeden z nejvýznamnějších výrobců asfaltu a dalších stavebních surovin, zaznamenal ve středu po volbách 4,5% růst.

Přestože tedy politickým slibům není povětšinou radno plně důvěřovat, stavebnictví a doprava by ze současné situace mohly těžit.

Technologie

Se letos staly jednoznačným miláčkem investorů a rovněž nezpochybnitelným tahounem akciových indexů. Světový brand číslo jedna Apple Inc. se tak například vyšplhal z cca 170 USD na počátku roku 2018 až na rekordních 230 USD za akcii v říjnu.

Jenže následně se situace obrátila a technologické tituly jako těžké závaží táhly celý trh dolů. Důvodem byly především obavy z pokračující celní války mezi Spojenými státy a Čínou, která během podzimu neustále nabírala na síle. Americké společnosti totiž nejenom vidí v rostoucí čínské střední třídě zdroj svých budoucích příjmů, avšak především jsou nejednou závislé na čínských výrobních kapacitách. Dodavatelské řetězce sice zatím výraznější ránu neutrpěly, nicméně v případě pokračujícího navyšování celních kvót se situace může změnit a ovlivnit výsledky hospodaření v dalších kvartálech.

Investor by přitom neměl myslet pouze na legendárního výrobce telefonů. Své potíže s Trumpovou obchodní politikou vyjádřila i řada softwarových firem jako Alphabet Inc. (bývalý Google – GOOG), nemluvě o výrobcích čipů a polovodičových součástek v podobě Qualcommu (QCOM). Jenže právě těmto firmám by nyní mohla svitnout naděje, že prezident bude demokraty dotlačen k mnohem mírnější obchodní politice a uzavře tak s Čínou co nejrychleji vzájemně přijatelnou obchodní dohodu. Demokraté totiž obecně technologické firmy a jejich rozvoj v USA podporují.

Nutno říci, že jeho motivací může být i fakt, že další volby za dva roky se již budou týkat jeho. A pokud si chce udržet pověst státníka, jenž „nakopl“ americké hospodářství, měl by se nadále snažit.

Zbrojaři

Poslední kategorie se týká kontroverzního tématu investování do akcií zbrojařských společností. Nicméně i ty by potenciálně mohly ze současného rozložení profitovat.

Přestože demokraté povětšinou bojovali spíše za zvýšení sociálních výdajů než za navýšení částky na obranu, nyní je situace zřejmě odlišná. Strana totiž trochu překvapivě podpořila Trumpův astronomický obranný rozpočet pro rok 2019 ve výši 717 miliard USD. Nemalé procento z této částky má přitom jít na modernizace zbraňových systémů, což by jejich americkým výrobcům mohlo pomoci.

Z hlediska na burzách obchodovaných společností pravděpodobně přiláká světové investory především pět obřích firem, jež jsou v tisku nazývány „velku pětkou“ (big five). Tento název přitom více než trefně vystihuje jejich velikost a sílu – tržní kapitalizace každé z nich totiž přesahuje 40 miliard USD. To je rovněž jeden z hlavních důvodů, proč se nacházejí i v konzervativněji stavěných portfoliích.

V hledáčku se tak jistě ocitnou společnosti Boeing Company (BA), Raytheon Company (RTN), Lockheed Martin Corporation (LMT), General Dynamics Corporation (GD) či Northrop Grumman Corporation (NOC).

Je sice pravdou, že pod vládou demokratů v období 2010 až 2015 se americké výdaje na obranu snížily o 18 %, což souviselo se snahou administrativy prezidenta Obamy ukončit velice nákladnou angažovanost na bojištích v Afghánistánu a Iráku. Ovšem již v následujícím roce přišel obrat poté, kdy se výrazně rozšířily aktivity Číny v Pacifiku, na něž byl Washington nucen adekvátně reagovat.

Vzpruhu pro zbrojařský průmysl pak znamenalo vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách a jeho schopnost více peněz pro ozbrojené síly u svých politických souputníků vyjednat. Nutno navíc dodat, že američtí zbrojaři byli v daném skoupém období schopni navýšit své zahraniční prodeje (tedy americkým spojencům) o téměř 120 %.

Vzhledem k současné geopolitické nestabilitě především v oblasti Pacifiku a Blízkého východu je tedy možné, že se konsensus pro další zbrojní zakázky podaří nalézt a američtí zbrojaři vykážou zajímavé profity.

Tolik tedy krátký výčet mediálně hojně diskutovaných možností budoucího vývoje na amerických burzách po volbách do Kongresu. Přestože prvotní výhled je pozitivní, investoři by se neměli nechat uchlácholit a vše porovnat se svou vlastní investiční strategií.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Super tipy, díky!
  +1
 • Zbrojaře bych nepodporoval nikdy
  0
  • Jistě je to investice s etickým rozměrem. Nicméně minimálně tzv. "velká pětka" je považována za relativně konzervativní akciovou investici, což mnohé nakonec přesvědčí k nákupu.
   0
 • (y)
  0