09.03.2019 2 minuty čtení

Lidé v Americe chtějí být bohatí, ne dostávat almužnu, říká miliardář Zell

Pokud jste jeho jméno doposud neznali, pak vězte, že Sam Zell je veleúspěšný americký podnikatel a realitní investor, jehož jmění je odhadováno na 5 miliard dolarů. Pokud tedy mluví o nějaké problematice, je dobré dávat pozor.

Zell nedávno v pořadu Squawk Box stanice CNBC mluvil o tom, jak vnímá politiku amerického prezidenta Trumpa, aktivity Michaela Bloomberga či jedno z nejkritičtějších témat současných Spojených států – přerozdělování bohatství ve společnosti.

Podle mnohých politiků z Demokratické strany by totiž ve společnosti měla zavládnout větší solidarita (rozumějte vynuceně) ze strany bohatých občanů. Bernie Senders, Alexandria Ocasio-Cortez a spol. tak navrhují progresivnější zdanění, které by pomohlo přesunout větší finanční prostředky od těch nejbohatších směrem k nejchudším.

Téma je to velmi třaskavé a i když se na stranu propagátorů vyšších daní staví osobnosti jako Bill Gates či Warren Buffett, nedá se jistě povědět, zda právě taková budoucnost Spojené státy čeká.

Sam Zell však ve zmíněném rozhovoru tyto návrhy a nápady jednoznačně odmítl s tím, že právě vynucené přerozdělování je to, co nakonec vede k nerovnosti ve společnosti. A Amerika je podle něj navíc místem, kde většina lidí o „almužnu“ nestojí.

„Politika přerozdělování vede k nerovnosti. Je to tedy přesný opak toho, co vlády zamýšlí.“

„Všichni v Americe chtějí být bohatí. Všichni v Americe chtějí uspět. A to je mimochodem důvod, proč je Amerika tak skvělá, protože všichni se chtějí posouvat kupředu. Všichni k tomu chtějí přispívat. Každý si chce svou aktivitou ukousnout kousek z toho koláče, mnohem víc, než ten kousek koláče jen tak dostat,“ řekl Zell v rozhovoru pro CNBC.

Podle Zella jsou nerovnosti ve společnosti po celém světě, ale zrovna Spojené státy jsou podle něj v tomto směru jednou z nejférovějších ze­mí.

„Větší zaměření na přerozdělování bohatství ve společnosti během osmiletého období Baracka Obamy v prezidentském úřadu bylo tím, co drželo celou ekonomiku zpátky,“ myslí si sedmasedmdesátiletý potomek polských imigrantů.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Zapomíná na několik set tisíc bezdomovců a desítky milionů na potravinový pomoci. USA nejsou zdaleka tak super, jak podobní pánové prohlašují. Volba Trumpety, který sliboval práci a mířil na nejchudší, byla varovným výstřelem. Pokud nejchudší nedostanou podporu či daňový úlevy a nezačne růst střední třída, sesype se to nehledě na kecy, jak "je Amerika tak skvělá". Teď je ta chvíle, kdy se systém musí změnit, pak už hrozí jen extremismus, populismus, nestabilita, války.
    0
  • No konečně názor, co má koule!
    0