Intenzivní emoce mohou snadno převládnout nad naším rozumem a ovlivnit naše chování ne zrovna žádoucím způsobem. Když se zlobíme na kolegu, můžeme mít silnou touhu pohádat se s ním – klidně i před celým týmem lidí.
Když nás čeká nějaká společenská situace, ze které jsme nervózní, můžeme být v pokušení se jí úplně vyhnout. Když prožíváme smutek z rande, které nevyšlo, jsme schopni se tou myšlenkou zaobírat klidně i týden. Intenzivní emoce mohou narušit naši schopnost efektivního proplouvání životem.
Proto je tak důležitá emoční regulace. Některé techniky seberegulace jsou účinnější než jiné. Jednou z cest je například přeorientování pozornosti ze stresujících detailů, které se mohou pokazit, na potenciální kladné stránky. Ale osvojení si takového mindsetu může trvat měsíce a lidé, kteří mají skutečně problém, budou při snaze o něj pravděpodobně potřebovat pomoc terapeuta.
Tato minutová technika vyniká jednou základní charakteristikou – geniální jednoduchostí.
Než cokoliv uděláte, počkejte 60 sekund.
Je to skutečně takto jednoduché. Prostě počkejte. Dejte si pauzu. Především jde o to nedělat to, k čemu vás nabádá daná emoce. Neposílejte tu naštvanou SMS nebo e-mail, neodmítejte pozvání přednášet před spoustou lidí, neodmítněte obratem pozvání na schůzku. Prostě to nedělejte.
Snažte se své emoce nepotlačovat. Uvědomujte si je, pouze se podle nich nechovejte. Jakkoliv náročně to zní, je to možné a především prospěšné. Pro všechny.
Pokud je to pro vás těžké a pokud to situace umožňuje, vytáhněte z kapsy telefon a nastavte časovač. Sledujte, jak se odpočítává vašich 60 sekund, buďte si vědomi toho, co dělá vaše tělo, jakým směrem se ubírají vaše myšlenky.
Když zazvoní časomíra, měla by už být intenzita emoce znatelně menší. Pravděpodobně nebude pryč úplně, ale neměla by vás pohlcovat. Důvod je jednoduchý: Emoce vždy přijdou rychle a okamžitě začínají blednout.
Pokud jste, řekněme, na poradě, odejděte si pro sklenici vody nebo jen řekněte „dejte mi chvíli, musím se zamyslet“.
Občas je emoce tak silná, že máme pocit, že potrvá navěky, ale je to způsobené jen tím, že ji sami přikrmujeme prožíváním emocí, které v nás vyvolala původní emoce. Například pokud jste frustrovaní z toho, že cítíte úzkost, uměle onu úzkost prodlužujete. Ale když se naučíte emoce izolovat a zůstat u nich jen chvíli, zkrátíte jejich trvání.
Jestli potřebujete více než 60 sekund, je to úplně v pořádku. Možná že pro vás bude fungovat 5 minut nebo třeba 10. Je to individuální. Na časovém úseku tolik nezáleží. Důležitější je přijít na to, co funguje pro vás.
Někdo to nazývá mindfulness, jiní tomu říkají seberegulace. Princip je ale stejný: Čím ví počkáte a čím víc se snažíte emoci porozumět, tím větší kontrolu nad situací získáte.
#osobnirozvoj #seberozvoj #psychologie #tip #rada #tipy #rady #inspirace #seberegulace #sebeovladani #uspech #emoce